Sreda,
30. 1. 2013,
12.38

Osveženo pred

5 mesecev, 3 tedne

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

ocenili smo vtisi

Sreda, 30. 1. 2013, 12.38

5 mesecev, 3 tedne

Ocenili smo: Sony Xperia miro

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Miro je še en mobilni telefon v vse večji množici nižjekategornikov, a svoje poslanstvo opravi povsem spodobno.

Gneča med cenejšimi mobilniki, namenjenimi novim uporabnikom v svetu pametnih telefonov, je vse večja. Resda ne gre za telefone, ob pogledu na katere bi nam srce hitreje bilo, toda njihova razširjenost sili vse znamke, da se potrudijo in si odtrgajo čim večji kos pogače.

Lučke in plastika Če pustimo ob strani videz, ki lahko nekatere očara, druge pa pusti popolnoma hladne, je prvo kar opazimo oziroma bolje občutimo pri modelu mirotu njegova plastičnost. Zadnji pokrov namreč deluje ceneno in krhko, čeprav je treba priznati, da v roko lepo sede in ne drsi. Dobro tudi, da telefon večino časa gledamo s sprednje strani, kjer je stanje bolj rožnato.

Za to poskrbi steklen pokrov s tremi standardnimi kapacitivnimi gumbi za nazaj, domov in meni, pod katerimi je nekakšna "vdolbina", ki je na voljo v črni, rožnati, beli in zlati barvi, ob njej pa je še skrita lučka. Ta in poleg nje še dodatna majhna lučka ob sprednjem zvočniku opozarjata na zgrešen klic, SMS, sporočilo s Facebooka in druge pomembne dogodke. Zelo uporabna funkcija, ki jo pogrešamo pri marsikaterem dražjem konkurentu.

Na levi strani telefona je microUSB 2.0 vhod, na desni gumb za glasnost in na vrhu gumb za vklop/izklop oziroma zaklepanje. Ta bi bil lahko tudi nekoliko večji.

Ločljivost bi lahko bila boljša Zaslon z velikostjo (le) 4,3 palca (8,9 centimetra) in ločljivostjo 320 x 480 točk nekoliko razočara, tudi glede na cenovni razred mobilnika. Pri brskanju po spletu je zato potrebno veliko zumiranja. Precejšnje težave nam je pri odzivnosti tipk, ne pa tudi pri drsenju skozi menije, povzročal nedavni mraz.

Kljub temu ob normalni uporabi mali "mirko" deluje tekoče, za kar poskrbi enojedrni 800 MHz procesor in 512 MB delovnega pomnilnika. Poganja ga sicer ne zadnji, a tudi ne najstarejši operacijski sistem Android 4.0.4. Ice Cream Sandwich, ki mu je Sony dodal svoj vmesnik Timescape UI. Močan poudarek je na družabnih omrežjih, kar nakazujejo tudi številni že prednaloženi vtičniki, ki jih lahko poljubno razporejamo po petih zaslonih.

Omeniti je treba, da nam je nekaj preglavic povzročalo pisanje tekstovnih sporočil, saj smo pogosto pritisnili drugo črko, kot bi želeli. In ne, nimam prstov kot Martin Krpan.

Kako se obnese kot fotoaparat?

Prijetno presenečenje je zagotovo zadnji fotoaparat (ima tudi sprednjo VGA-kamero), ki s 5 milijoni pik, LED-bliskavico in samodejnim ostrenjem prinese več, kot smo vajeni za ta denar. Fotografije so ob slabši svetlobi seveda nekoliko slabše, pa tudi samodejno ostrenje traja dlje, a rezultat je več kot zadovoljiv.

Žal pa tega ne moremo reči za videoposnetke. Ti sicer niso neprebavljivi, ampak v primerjavi s kakovostnimi fotografijami se zdi škoda, da iz nje ne moremo iztisniti več. Največja ločljivost videoposnetkov je le 640 x 480 točk.

Nekoliko nespretno je pozicionirana že sama kamera, ki je nameščena preveč v kotu, zaradi česar se nemalokrat zgodi, da jo ob pokrajinskem fotografiranju s prstom prekrijemo in tako uničimo posnetek.

Prostora za slikovni material ni na pretek, telefon sicer ima 4 GB notranjega pomnilnika, a je od tega uporabniku na voljo le dobra 2 GB. Skoraj nujna je tako dodatna kartica microSD (do velikosti 32 GB), ki pa ima režo na zadnji strani, pri čemer je potrebno odstraniti ne le zadnjega pokrovčka, temveč tudi baterijo. Nepraktično!

Kako se obnese kot videokamera?

Zvok, kot se spodobi za Sonyja

Sony ne bi bil Sony, če ne bi znal poskrbeti za zvok. In res se nad njim pri tem modelu ne moremo pritoževati. Zvok ob pomoči xLOUD-a je glasen, nizkotonci dobri, za piko na i pa je tukaj še dober glasbeni predvajalnik z nekaj nadvse uporabnimi priboljški in integracijo s Facebookom.

Aplavz za baterijo! Xperia miro podpira vse najbolj razširjene standarde povezljivosti, vključno z WiFi, Bluetooth 2.1, GPS, in 3G. Na voljo je celo WiFi Direct in možnost vzpostavitve lastne WiFi hotspot točke. Povezava z računalnikom je enostavna in hitra.

Odlično nalogo opravlja 1,500mAh baterija, za kar se lahko zahvali predvsem majhnemu zaslonu in specifikacijam. Sony obljublja do šest ur pogovora na 3G-omrežju in do 545 ur v stanju mirovanja, kar v praksi pomeni, da tudi ob nadpovprečni uporabi ni potrebno hoditi s polnilnikom v žepu.

Na seznamu za nakup Veliko je še ljudi, ki komaj vstopajo na trg pametnih telefonov in še več takih, ki od mobilnega telefona ne zahtevajo prav veliko. Vsi ti so potencialni kupci Sonyja Xperie miro. Ta ne prinaša revolucije, niti posebej ne odstopa od konkurence, a ravno zato se bo znašel na seznamu zanimivih telefonov za nakup in pozneje verjetno tudi v marsikaterem žepu ali torbici.

Splošna ocena: 7

Legenda ocen:

1 – Raje umrem, kot da me kdo vidi s tem. 2 – Vzamem le, če bi mi rešil življenje. 3 – Če mi ga podarijo, ga morda vzamem. 4 – Še veliko mu manjka. 5 – Za silo bi bilo. 6 – Še kar. 7 – Na pravi poti. 8 - Dober izbor. 9 – Odlična naprava. 10 – Brez njega mi živeti ni.

Tehnične lastnosti:

Dimenzije: 113 x 59,4 x 9,9 mm Teža: 110 g Zaslon: 3,5-palčni, 320 x 480 točk, 16 milijonov barv, gostota slikovnih točk je 165 točk na palec Procesor: Qualcomm Cortex-A5 A9 800 MHz Delovni pomnilnik: 512 MB Shranjevanje podatkov: 4 GB notranjega pomnilnika, MicroSD do 32 GB Povezljivost: HSDPA 7.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS, EDGE, GPRS, WiFi, WiFi Direct, WiFi hotspot, Bluetooth 2.1 Operacijski sistem: Android 4.0 Ice Cream Sandwich Priključki: MicroUSB v2.0, 3,5 mm audio Fotoaparat: 5 MP, LED-bliskavica, samodejno ostrenje, sprednja kamera VGA Video: 640 x 480 točk, 30 fps Baterija: Li-Ion 1500 mAh, do 6 ur pogovora na 3G omrežju in do 545 ur v stanju mirovanja