Srdjan Cvjetović

Sreda,
13. 1. 2016,
14.38

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

Natisni članek

Natisni članek

BlackBerry forenzika policija Nizozemska

Sreda, 13. 1. 2016, 14.38

8 let, 9 mesecev

Nizozemska policija: Beremo pošto na napravah BlackBerry!

Srdjan Cvjetović

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0
Kljub zagotovilom razvijalcev o zelo visoki varnosti platforme Blackberry je nizozemska policija potrdila, da lahko dekodira sporočila tudi na najbolj varnih pametnih telefonih s tem sistemom.

Naše metode nam omogočajo branje sporočil tudi na telefonih BlackBerry PGP, so predstavniki nizozemskih varuhov reda odgovorili britanski medijski hiši BBC, toda podrobnosti, kako to dosežejo, niso razkrili.

Kanadski proizvajalec pametnih telefonov BlackBerry sicer rad poudari, da je komuniciranje prek njihovih naprav PGP eno od najbolj varnih, tudi za potrebe vojske, vlad in velikih podjetij. Prav zaradi visoke stopnje varovanja zasebnosti komunikacij so takšne naprave pogosto uporabljali tudi člani kriminalnih združb.

Na navedbe nizozemske policije pa še niso podali odgovora. Pravijo, da o tem ne morejo govoriti, dokler se podrobneje ne seznanijo, kje bi bila lahko ta luknja. Zelo preprosto pa vendarle ne gre Niti nizozemski forenzični inštitut (NFI), ki za nizozemsko policijo opravlja forenzične preiskave in raziskave, ni razkril podrobnosti o tem, na katerih napravah so delali, niti o tem, kako jim je uspelo prebrati sporočila na teh napravah. Zelo verjetno pa tak dostop le ni mogoč na daljavo, temveč le s fizičnim dostopom do naprave, še navaja BBC.

Nekateri ugibajo, da so do vsebine sporočil prišli tako, da so odstranili pomnilniški čip in nato pregledali njegovo vsebino z namensko forenzično programsko opremo. Prav tako naj jim ne bi uspelo dekodirati vseh sporočil - kot poroča nizozemski blog misdaadnieuws.com (Novice iz črne kronike), jim je od 325 sporočil uspelo dekodirati 275.

Proizvajalci varnostne programske opreme na teh telefonih zatrjujejo, da luknja, ki so jo izkoristili nizozemski varnostniki, ni v njihovem programju.