Matic Tomšič

Ponedeljek,
4. 7. 2016,
19.25

Osveženo pred

7 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Orange 7,05

3

Natisni članek

Natisni članek

Silicijeva dolina

Ponedeljek, 4. 7. 2016, 19.25

7 let, 3 mesece

Na mesec zaslužijo 5.000 evrov, kakšno pa je njihovo življenje?

Matic Tomšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Orange 7,05

3

Delo dobro plačanega programerja v Silicijevi dolini, svetovni tehnološki zibelki, je za marsikoga sanjska služba, a srečneži s šestmestno letno bruto plačo, ki delajo za Google, Facebook ali katero drugo visokotehnološko znamko, od življenja pogosto nimajo nič. Mnogo jih v službi ostaja do poznih večernih ur, v stanovanje ali hišo, dom, za katerega v dragi Kaliforniji plačujejo celo premoženje, pa hodijo samo spat.

Na spletni strani Quora, ki je namenjena razpravam o vseh temah, smo zasledili izpovedi nekaj programerjev iz Silicijeve doline o tem, kako je videti njihov vsakdan.

"Otroke spravim v šolo, na delo se s kolesom približno štiri kilometre daleč pripeljem ob 9. uri. Odgovorim na 50 e-poštnih sporočil. Programiram. S sabo ves dan nosim pozivnik in prenosnik, če morda dobim poziv, da je treba nekaj nujno narediti. Na poziv se je treba javiti v petih minutah. Domov grem ob 19. uri, pozivnik in prenosnik imata polno baterijo. Če med potjo domov prejmem poziv, se moram ustaviti in narediti, kar je treba. Ko je ura 22.00, delo predam programerju v Dublinu, ki bo moje delo opravljal, ko bo pri nas noč. Programer sem že 30 let." (Donald William Gillies, programer, Google) | Foto: "Otroke spravim v šolo, na delo se s kolesom približno štiri kilometre daleč pripeljem ob 9. uri. Odgovorim na 50 e-poštnih sporočil. Programiram. S sabo ves dan nosim pozivnik in prenosnik, če morda dobim poziv, da je treba nekaj nujno narediti. Na poziv se je treba javiti v petih minutah. Domov grem ob 19. uri, pozivnik in prenosnik imata polno baterijo. Če med potjo domov prejmem poziv, se moram ustaviti in narediti, kar je treba. Ko je ura 22.00, delo predam programerju v Dublinu, ki bo moje delo opravljal, ko bo pri nas noč. Programer sem že 30 let." (Donald William Gillies, programer, Google)

"Delovni dan pogosto traja od 9. ure zjutraj do polnoči. Na srečo sem doma zelo blizu, vmes lahko skočim domov in obratno, da preverim, ali testi programske opreme še vedno potekajo nemoteno. Budilka je vsako jutro brez izjeme nastavljena ob 6.30. V posteljo vsak večer padem kot pokošen, spim, a ne sanjam. Žena, tudi programerka, vstaja tri ure prej, da lahko popoldneve preživi z otroki. Dejstvo, da smo doma blizu dela, ima svojo ceno - če v družini ne bi bilo dveh dobrih programerskih plač, si hiše ne bi mogli privoščiti." (JK Megram, programer v podjetju, ki izdeluje čipe) | Foto: "Delovni dan pogosto traja od 9. ure zjutraj do polnoči. Na srečo sem doma zelo blizu, vmes lahko skočim domov in obratno, da preverim, ali testi programske opreme še vedno potekajo nemoteno. Budilka je vsako jutro brez izjeme nastavljena ob 6.30. V posteljo vsak večer padem kot pokošen, spim, a ne sanjam. Žena, tudi programerka, vstaja tri ure prej, da lahko popoldneve preživi z otroki. Dejstvo, da smo doma blizu dela, ima svojo ceno - če v družini ne bi bilo dveh dobrih programerskih plač, si hiše ne bi mogli privoščiti." (JK Megram, programer v podjetju, ki izdeluje čipe)

"Najslabša plat dela v Silicijevi dolini? Ogromno jih prejema zelo dobro plačo, a si še vedno ne morejo privoščiti spodobnega doma, saj so cene stanovanj na območju San Francisca previsoke." (Jeff Nelson, nekdanji programer pri Googlu, glavni razvijalec prenosnih računalnikov Chromebook) | Foto: "Najslabša plat dela v Silicijevi dolini? Ogromno jih prejema zelo dobro plačo, a si še vedno ne morejo privoščiti spodobnega doma, saj so cene stanovanj na območju San Francisca previsoke." (Jeff Nelson, nekdanji programer pri Googlu, glavni razvijalec prenosnih računalnikov Chromebook)

"Dogaja se, da opravljaš enako delo kot nekdo drug, ki pa se je po spletu okoliščin ali zaradi gole sreče znašel v startupu, ki ga je nekdo kupil za milijardo dolarjev. Zdaj na leto za enako delo kot ti zasluži desetkrat več." (Anonimni programer) | Foto: "Dogaja se, da opravljaš enako delo kot nekdo drug, ki pa se je po spletu okoliščin ali zaradi gole sreče znašel v startupu, ki ga je nekdo kupil za milijardo dolarjev. Zdaj na leto za enako delo kot ti zasluži desetkrat več." (Anonimni programer)

"V indijski Silicijevi dolini, mestu Bangalore, se pojavlja trend, o katerem tarnajo tudi v ZDA - programerji se zapustijo ter prenehajo skrbeti za svoje telo in zdravje. Polplešasti petindvajsetletniki s pivskimi trebuhi so v visokotehnološki sferi vsakdanji prizor." (Sanjeet Kathuria, programerka). | Foto: "V indijski Silicijevi dolini, mestu Bangalore, se pojavlja trend, o katerem tarnajo tudi v ZDA - programerji se zapustijo ter prenehajo skrbeti za svoje telo in zdravje. Polplešasti petindvajsetletniki s pivskimi trebuhi so v visokotehnološki sferi vsakdanji prizor." (Sanjeet Kathuria, programerka).

"Prebujanje, prha, vožnja na delo, ena ura v prometni gneči. Pred podjetjem ni prostega parkirnega mesta. Zajtrk pred računalnikom, delo, kosilo, delo. Ena ura vožnje nazaj domov, znova ujet v prometu. Spanje. Ponovi." (Anonimni programer) | Foto: "Prebujanje, prha, vožnja na delo, ena ura v prometni gneči. Pred podjetjem ni prostega parkirnega mesta. Zajtrk pred računalnikom, delo, kosilo, delo. Ena ura vožnje nazaj domov, znova ujet v prometu. Spanje. Ponovi." (Anonimni programer)

Eden od uporabnikov na spletni strani Quora se je norčeval iz glamurja, za katerega mnogi menijo, da privzeto spremlja službovanje v Silicijevi dolini. "Moj delovni dan je videti takole - vstanem ob osmih, zavrnem ponudbe za delovno mesto Googla, Facebooka, HP-ja, napišem program, ki avtomatizira delo stotih ljudi, delim avtograme, se srečam z vlagatelji, ki želijo kupiti vse, česar se dotaknem, večerjam v hotelu Ritz, zvečer komentiram zapis na spletni strani enega od podjetij v Dolini, ki zaradi tega čez noč postane uspešno." (Thiago Gilardi, programer) | Foto: Eden od uporabnikov na spletni strani Quora se je norčeval iz glamurja, za katerega mnogi menijo, da privzeto spremlja službovanje v Silicijevi dolini. "Moj delovni dan je videti takole - vstanem ob osmih, zavrnem ponudbe za delovno mesto Googla, Facebooka, HP-ja, napišem program, ki avtomatizira delo stotih ljudi, delim avtograme, se srečam z vlagatelji, ki želijo kupiti vse, česar se dotaknem, večerjam v hotelu Ritz, zvečer komentiram zapis na spletni strani enega od podjetij v Dolini, ki zaradi tega čez noč postane uspešno." (Thiago Gilardi, programer)