Petek, 21. 8. 2015, 12.17
8 let, 7 mesecev
Kar je dosegel v računalništvu, želi Intel doseči tudi v naprednih telekomunikacijah
Intel Developer Forum (IDF) je vsakoletni dogodek, pravzaprav konferenca razvojnikov, na katerem običajno pričakujemo, da nam bo podjetje Intel, najbolj znani so po svojih procesorjih, predstavi svoje novosti – ne toliko s produktnega vidika, kolikor z vidika novih tehnologij in tehnoloških trendov ter kaj lahko uporabniki pričakujemo od tega.
Pri Intelu se sicer zavedajo, da bodo največ svojega kruha še vedno služili s procesorji, a njihova enota za internet stvari, ustanovili so jo predlani, vedno bolj prihaja v ospredje. Vanjo polagajo toliko več upanja pri svojih prizadevanjih za preboj na druga področja, ko se jim ni ravno posrečilo, da bi njihove procesorje začeli množično uporabljati tudi proizvajalci mobilnih telefonov. Že res, da so našli pot do več kot 110 tablic raznih proizvajalcev, a pri pametnih mobilnih telefonih so Intelovi procesorji za zdaj le v nekaterih modelih proizvajalcev Asus in Lenovo – pri Intelu so najbrž upali na več.
Prav od tega končnega učinka v vsakodnevnem življenju in koliko bodo nove izkušnje res osebne je odvisen uspeh celotnega koncepta in njene pripadajoče tehnologije. "Računalniki so na naših mizah, v naših torbah, v naših oblekah, v naših domovih in na naših telesih. Ne le da so čedalje pametnejši in bolj povezani, temveč lahko zdaj tudi zaznavajo okolico in postajajo podaljšek naših teles," je med drugim povedal izvršni direktor Intela Brian Krzanich.
Pri takem množičnem in obsežnem povezovanju, kot ga obljublja internet stvari, je treba zagotoviti varnost povezav in zanesljivost prepoznave udeležencev. Intelov prispevek v tej smeri je tehnologija Enhanced Privacy Identification (EPID), ki jo bodo uporabljali proizvajalci tipal in mikrokrmilnikov interneta stvari.
Tem prizadevanjem se bo pridružil tudi Google, ki bo mobilno zaznavanje globine spodbujal z združevanjem svojega projekta Tango in Intelovih tehnologij RealSense v razvojnih orodjih za operacijski sistem Android. Prvi paket teh skupnih orodij bodo izbranim razvijalcem ponudili predvidoma še letos.
V sodelovanju z oregonsko univerzo Oregon Health & Science University (OHSU) je Intel napovedal oblak Collaborative Cancer Cloud, platformo za medicinske analize, ki zdravstvenim in raziskovalnim ustanovam omogoča varno izmenjavo genetskih, slikovnih in kliničnih podatkov, predvsem za zdravljenje raka, a tudi drugih bolezni z genetskimi dejavniki – Alzheimerjeva bolezen, sladkorna bolezen, avtizem in druge. Ključni gradniki te platforme bodo dostopni kot odprta koda, prve tehnološke različice pa bodo razvijalcem na voljo v prvem četrtletju prihodnjega leta 2016.