Gregor Pavšič

Torek,
20. 12. 2016,
5.30

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3,33

1

Natisni članek

Natisni članek

Rusija obnova Moj avto Lada

Torek, 20. 12. 2016, 5.30

7 let, 1 mesec

"Pa kaj, če ima luknje, je stara 18 let in prihaja iz Rusije ..."

Moj avtomobil: Mladi Ljubljančan in 18 let stara lada karavan, ki ima svojo dušo #foto

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3,33

1

Večina najstnikov si za svoj prvi avtomobil zagotovo ne želi stare ruske lade, robustnega karavana z luknjami v karoseriji in 122 tisoč prevoženimi kilometri. Drugače pa misli 21-letni Miha Prezelj iz Ljubljane, ki je za dobrih 300 evrov kupil 18 let staro lado in jo začel obnavljati. "Tak avtomobil ima dušo, je nekaj posebnega in je tehnično preprost, to mu štejem v prid," nam je povedal ob obisku domače delavnice.

"Zakaj pa ne karavanska lada, zagotovo bo nekaj posebnega," pravi 21-letni Miha Prezelj, ki v Ljubljani obnavlja lado iz leta 1998 in 122 tisoč prevoženimi kilometri. Lade so kot avtomobili ruskega proizvajalca Auto VAZ zaslovele predvsem v sedemdesetih in osemdesetih letih prejšnjega stoletja. | Foto: Gregor Pavšič "Zakaj pa ne karavanska lada, zagotovo bo nekaj posebnega," pravi 21-letni Miha Prezelj, ki v Ljubljani obnavlja lado iz leta 1998 in 122 tisoč prevoženimi kilometri. Lade so kot avtomobili ruskega proizvajalca Auto VAZ zaslovele predvsem v sedemdesetih in osemdesetih letih prejšnjega stoletja. Foto: Gregor Pavšič

Takšna je bila karavanska lada pred začetkom obnove. | Foto: osebni arhiv Miha Prezelj Takšna je bila karavanska lada pred začetkom obnove. Foto: osebni arhiv Miha Prezelj Zakaj bi si mladostnik sploh želel staro karavansko lado?

Danes večina najstnikov, ki dopolni 18 let in pridobi vozniško dovoljenje, sanja o novem modernem avtomobilu z močnim motorjem, udobnimi sedeži, odlično avdioopremo in sodobnimi povezljivostnimi funkcijami. Obstajajo pa seveda tudi številne izjeme in v Sloveniji sploh ni težko najti mladih fantov (in deklet), ki se navdušujejo nad klasičnimi starodobnimi avtomobili. In to ne le nad tistimi iz zahodne Evrope, na primer nad starimi opli kadetti, temveč tudi nad predstavniki klasične vzhodnoevropske avtomobilske šole sedemdesetih in osemdesetih let prejšnjega stoletja.

Poznate tudi vi lastnika zanimivega, starega, redkega ali preprosto privlačnega avtomobila? Voznika, ki uživa v vsakem prevoženem kilometru s svojim štirikolesnim ljubljenčkom? Kontaktirajte nas na avtomoto@tsmedia.si

Fotografije: Utrinki iz delavnice ...

Fotogalerija
1
 / 24

Karavansko lado z oznako 2104 so izdelovali od leta 1978 naprej. Avtomobila se je prijel vzdevek "četverka" oziroma po rusko "Chetvyorka". | Foto: Gregor Pavšič Karavansko lado z oznako 2104 so izdelovali od leta 1978 naprej. Avtomobila se je prijel vzdevek "četverka" oziroma po rusko "Chetvyorka". Foto: Gregor Pavšič Oče in dedek sta se nekoč z enako lado peljala v Pariz …

"Take lade prav zagotovo nima vsak, je nekaj posebnega in ima svojo nostalgično dušo. Je preprost avtomobil, s katerim se danes marsikdo poistoveti. Skoraj vsak starejši mimoidoči pozna vsaj enega sorodnika, ki je imel ali pa se je nekoč vozil z ladami. Tehnično avtomobil ni zapleten, prav tako ni drago vzdrževanje, pa še uporaben je," pravi 21-letni Miha Prezelj iz Ljubljane, ki je za 330 evrov kupil 18 let staro lado karavana in se lotil njene obnove.

Njegov oče in dedek sta se nekoč z enako lado peljala vse do Pariza in nazaj, zato si jo je zdaj zaželel tudi sam. Njegova je sicer še daleč od statusa starodobnika. Ima 122 tisoč prevoženih kilometrov in Prezelj jo je pravzaprav kupil od prvega lastnika, starejšega gospoda iz Dolenjske. Avtomobil je bil vozen in je nedavno opravil tudi tehnični pregled. Vseeno pa je bila zaradi slabšega stanja karoserije obnova nujno potrebna.

Čeprav karavanska lada ni bila tako priljubljena kot njena limuzinska izvedba, dodatni prostor v prtljažniku prinaša svoje prednosti. Sedeže bo mogoče spraviti v ravno dno in tak avtomobil lahko postane zabaven sopotnik za poletni dopust v kampu. | Foto: Gregor Pavšič Čeprav karavanska lada ni bila tako priljubljena kot njena limuzinska izvedba, dodatni prostor v prtljažniku prinaša svoje prednosti. Sedeže bo mogoče spraviti v ravno dno in tak avtomobil lahko postane zabaven sopotnik za poletni dopust v kampu. Foto: Gregor Pavšič

"Ker je avtomobil tehnično preprost, se lahko prenove lotim tudi sam. V nasprotnem primeru bi bila obnova bistveno predraga," razlaga Prezelj. | Foto: Gregor Pavšič "Ker je avtomobil tehnično preprost, se lahko prenove lotim tudi sam. V nasprotnem primeru bi bila obnova bistveno predraga," razlaga Prezelj. Foto: Gregor Pavšič Luknje v karoseriji krpa z "rosfrejem"

"Karoserija je imela kar nekaj lukenj, ki sva jih z očetom zakrpala z 'rosfrejem'. Še posebej so bili kritični deli ob izpostavljenih delih in stičnih točkah. Dodal bom zaščito podvozja in avtomobil na novo prebarval," razlaga 20-letni Ljubljančan.

Njegovo lado poganja 1,7-litrski bencinski motor z vbrizgom goriva, kar je bila pri karavanski ladi najmočnejša in najbolj izpopolnjena različica motorja. Ta zmore dobrih 80 "konjev", moč pa se prenaša na zadnji par koles. Avtomobil je seveda robusten, kar kaže tudi 17-centimetrska oddaljenost od tal. Zadnjo klop, ki je sicer mehka kot kakšen domači kavč, je mogoče zložiti v ravno dno in tako lahko karavanska lada v poletnih mesecih postane tudi odličen avtomobil za dopustovanje v kampu.

Lada karavan 1,6i 2104

Mere

Dolžina: 4,1 metra; širina: 1,6 metra; medosna razdalja: 2,4 metra; oddaljenost od tal: 17 cm; prostornina prtljažnika: 345–1035 l; masa: 1.055 kg; nosilnost: 455 kg; posoda za gorivo: 45 l; gume: 165/80 R13

Motor

Prostornina: 1.690 cm3; moč: 62 kW (83 "konjev"); število valjev: 4; vbrizg: neposredni; menjalnik: petstopenjski, ročni;

Zmogljivosti

Najvišja hitrost: 153 km/h; pospešek do 100 km/h: 17 s;

Na internetu je mogoče za stare lade kupiti skoraj karkoli …

Ker so bile lade tako velikoserijski avtomobili, obstaja zanje tudi zelo širok nabor dodatne opreme. Kupiti je mogoče tudi klimatsko napravo, elektronsko pomična stekla, prav tako pa tudi pravo podvozje za drift, delno zaporo zadnjega diferenciala, 16-ventilsko glavo motorja in podobno. Lade so še danes v številnih vzhodnoevropskih državah tudi priljubljeni dirkalniki, zato je zanje mogoče kupiti tudi čisto pravo varnostno kletko.

Preprosta, a zelo učinkovita rešitev: žarnica zasveti, ko odpremo pokrov motorja in tako vozniku olajša popravila. | Foto: Gregor Pavšič Preprosta, a zelo učinkovita rešitev: žarnica zasveti, ko odpremo pokrov motorja in tako vozniku olajša popravila. Foto: Gregor Pavšič

Celoten nabor varovalk se nahaja na vozniku dostopnem prostoru, na istem mestu so priročno spravljene tudi rezervne varovalke. | Foto: Gregor Pavšič Celoten nabor varovalk se nahaja na vozniku dostopnem prostoru, na istem mestu so priročno spravljene tudi rezervne varovalke. Foto: Gregor Pavšič Preprosti triki starih avtomobilov ruske šole: Lučka v motorju, samostoječ pokrov motorja …

To je še avtomobil preproste mehanike in karoserijske zasnove. Kdor ga hoče popraviti, za začetek ne potrebuje drage diagnostične opreme in obiska mehanika. Marsikaj je mogoče urediti že z nekaj osnovnega mehanskega in strojnega znanja in enako velja tudi za obnovo takih avtomobilov. Prezelj na primer ni izučen mehanik, temveč mizar.

Avtomobili stare sovjetske šole so imeli številne preproste in učinkovite rešitve, ki jih še danes pogrešamo v večini modernih avtomobilov. Karavanska lada ima pod pokrovom motorja nameščeno majhno žarnico, ki se prižge takoj v trenutku, ko voznik odpre pokrov motorja. Tega ni treba dodatno učvrstiti s paličico, saj se samodejno zatakne. Na notranjo stran stranskih stebričkov so v Togliattiju namestili svetilke za razsvetlitev notranjosti, ki se jih prižge preprosto z gumbom.

Prezljeva lada ima 122 tisoč prevoženih kilometrov, izdelali so jo leta 1998. Avtomobil z 1,7-litrskim motorjem uradno pospeši skoraj do 160 kilometrov na uro. | Foto: Gregor Pavšič Prezljeva lada ima 122 tisoč prevoženih kilometrov, izdelali so jo leta 1998. Avtomobil z 1,7-litrskim motorjem uradno pospeši skoraj do 160 kilometrov na uro. Foto: Gregor Pavšič

Lade ostajajo klasika in eden od najbolje prodajanih avtomobilov vseh časov

Ruski Avto VAZ je s serijo svojih klasičnih avtomobilov izdelal eno od najbolj razširjenih avtomobilskih platform vseh časov. Prodajali so jih v milijonih in se uvrstili v sam vrh največkrat izdelanih avtomobilov vseh časov.

V Togliattiju so začeli karavansko izvedbo lade izdelovati leta 1984, končali pa so šele pred štirimi leti. V začetku osemdesetih sta bili tako limuzinska kot karavanska izvedba priljubljeni tako v takratni Sovjetski zvezi kot tudi državah vzhodnega komunističnega bloka,  pozneje pa so se ti ruski avtomobili zaradi višjih ekoloških in varnostnih standardov umaknili iz prodaje zahodnoevropskih držav.

Na notranji strani stranskega stebrička luč za osvetlitev notranjosti avtomobila.  | Foto: Gregor Pavšič Na notranji strani stranskega stebrička luč za osvetlitev notranjosti avtomobila. Foto: Gregor Pavšič

Na sprednjih kolesih so nameščeni zavorni diski, na zadnjih kolesih za ustavljanje skrbijo še zavorni bobni. | Foto: Gregor Pavšič Na sprednjih kolesih so nameščeni zavorni diski, na zadnjih kolesih za ustavljanje skrbijo še zavorni bobni. Foto: Gregor Pavšič

Prezljevo lado poganja 1,7-litrski bencinski motor z vbrizgom goriva, kar je bila pri karavanski ladi najmočnejša in najbolj izpopolnjena različica motorja. Ta zmore slabih 80 "konjev", moč pa se prenaša na zadnji par koles. | Foto: Gregor Pavšič Prezljevo lado poganja 1,7-litrski bencinski motor z vbrizgom goriva, kar je bila pri karavanski ladi najmočnejša in najbolj izpopolnjena različica motorja. Ta zmore slabih 80 "konjev", moč pa se prenaša na zadnji par koles. Foto: Gregor Pavšič

Obnova luknjaste karoserije z "rosfrejem" ... | Foto: Gregor Pavšič Obnova luknjaste karoserije z "rosfrejem" ... Foto: Gregor Pavšič

Poznate šalo o preizkusu tesnjenja in mačku? Pri Toyoti ni smel preživeti noči v avtomobilu, pri Zastavi je zadoščalo že, če mu ponoči ni uspelo pobegniti iz avtomobila. Težave z luknjami v karoseriji so očitno pestile tudi lade ... | Foto: Gregor Pavšič Poznate šalo o preizkusu tesnjenja in mačku? Pri Toyoti ni smel preživeti noči v avtomobilu, pri Zastavi je zadoščalo že, če mu ponoči ni uspelo pobegniti iz avtomobila. Težave z luknjami v karoseriji so očitno pestile tudi lade ... Foto: Gregor Pavšič

Rusi so na nosilcih zadnjih vrat varčevali z barvo ...  | Foto: Gregor Pavšič Rusi so na nosilcih zadnjih vrat varčevali z barvo ... Foto: Gregor Pavšič