Jure Gregorčič

Četrtek,
17. 12. 2015,
17.43

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Nissan Športni Avtomoto

Četrtek, 17. 12. 2015, 17.43

8 let, 7 mesecev

Nissan juke nismo

Jure Gregorčič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Verjetno na svetu ni avtomobilskega navdušenca, ki ob oznakah M, AMG, S, RS ... ne bi trznil. V Evropo pa sedaj naravnost iz realnih in virtualnih dirkaških stez prihaja razburljiv igralec, Nismo.

Prve kilometre smo tokrat naredil v čisto dirkaškem slogu

Ne zgodi se tako poredko, da se avtomobilski proizvajalci na mednarodnih predstavitvah poleg cestnih tras odločijo, da nam zaradi varnosti in prepričljivejših občutkov preizkus vozne dinamike in zmogljivosti novega modela omogočijo še na dirkaški stezi ali pa v širokih zavojih poligonov raznih centrov varne vožnje.

Precej redkeje pa se zgodi, da prve vtise zberemo zgolj na dirkališču ali pa poligonu.

Tokrat je bilo tako. Z veliko adrenalina, brez semaforjev in hitrostnih omejitev na zanimivi stezi centra Navak ter s kar nekaj kilometri na meji fizike. Razlog? Prihod Nissanove športne blagovne znamke Nismo v Evropo.

Napočil je čas, da se Nismo uveljavi tudi na cestah

Že skoraj petdeset let namreč Nissanova inženirska elita na čisto svoj način, strasten, vizionarski in celo zanesenjaški, s popoldanskimi "hvala" nadurami in večerno konstruktivno debato ob kozarčku rujnega sakeja ustvarja dirkalnike, ki so bili vedno nekaj posebnega.

Zveneča imena, kot so prvi skyline 2000 GT, pa "godzilla" R32 GT-R, ki je štiri sezone zapored veljal za povsem nepremagljivega, saj se je udeležil 29 dirk in tudi vseh 29 zmagal, pa nissan RAID truck, za volanom katerega je legendarni Colin McRae osupnil konkurenco na reliju Dakar, ter ne nazadnje najnovejši in zaradi svoje inovativnosti večkrat nagrajeni bolid DeltaWing, ki se je v Le Mansu predstavil lani, dovolj zgovorno pričajo, kaj zna in zmore avtomobilskemu svetu ponuditi Nismo.

Zato so se pri Nissanu odločili, da je napočil čas za "civilno" serijo vozil nismo, katerih poslanstvo bo učinkovit in prepričljiv prenos dirkaškega genetskega materiala na cesto in v vsakdanjo rabo. Z inženirsko perfekcijo, ki je osvajala pokale, so se torej odločili nagovoriti evropske vozniške hedoniste in odraščajoči playstation generaciji ponuditi material, s katerim so fantje kot mulčki podirali rekorde v virtualnem svetu.

Cenovno in tehnično prilagodljiv zmogljivostni paket

Pri tem pa poudarjajo, da bodo vsa vozila nismo zasnovana tako, da bo ta športni pedigre cenovno še vedno relativno dosegljiv. V Sloveniji bo recimo za različico nisma, glede na ceno trenutno najmočnejšega juka v paleti, potrebno doplačati sprejemljivih 3.100 evrov.

Nedvomno dobro premišljena poteza, sploh ker bo tako ostrina nisma v prihodnosti lahko na voljo v različnih stopnjah in za različen denar. Zaupali so nam, da bo kmalu tako tudi pri nas na voljo še bolj prepričljiv nismo juke RS z okoli 250 "konji" v nosu.

Kot tak pa bo nedvomno trd oreh tudi za najbolj vroče in zaželene hot hatch divjake - megana RS, focusa ST, golfa GTI …, saj je še vedno dovolj samosvoj, nismo pa mu za povrh prinaša zelo prepričljivo taktično oborožitev za bitko s cestno fiziko. Tudi če nikoli ne bo prodajni prvak, ga bodo tekmeci skoraj zagotovo gledali s spoštovanjem, saj bo preklemano hiter in natančen.

Nismo = Nissan + Motosport vse od leta 1984 dalje

Udejstvovanje Nissana v avtomobilskem športu se je kmalu razdelilo na dva dela.

Na tovarniški dirkalni oddelek in na specialno delavnico, ki je sodelovala v neodvisnih dirkaških projektih, z zasebnimi moštvi in njihovim dirkači.

Septembra 1984 ju je Nissan združil in tako povečal svojo prodornost v avtomobilskem športu.

Novo družbo, ki je še danes v 100-odstotni lasti Nissana, so poimenovali Nissan Motorsports International Co. Ltd. in zanjo, sprva kot okrajšavo, začeli uporabljati kratico Nismo (Nissan + Motorsport), ki je kmalu postala uradno ime podjetja.

Sodobno Nismovo tehnično-oblikovno osebno izkaznico je najprej dobil juke

Nissan je od leta 2010, ko je na trgu uradno nastopil s svojim precej ekstravagantno oblikovanim kompaktnim športni crossoverjem jukom, pa do danes v angleški tovarni v Sunderlandu izdelal 330.000 jukov.

Pri Nissanu so se menda prav zaradi evropskega uspeha tega modela zato odločili, da Nismovo preobrazbo najprej namenijo prav njemu. To odločitev jim je olajšalo še veliko zanimanje za brutalno zmogljivega posebneža z imenom juke-R, ki za pol milijona evrov ponuja tehniko in zmogljivosti modela GT-R v jukovi podobi.

Podoba zmagovalca z več aero oprijema

Nismova tehnologija juku poleg tehničnih novosti pogonskega sklopa prinaša občutno bolj športno podobo ̶ največ vidnih sprememb je doživel nižji in agresivnejši sprednji del ̶ ter izboljšano aerodinamiko, pri kateri naj bi bila upoštevana celo zadnja dognanja, ugotovljena pri oblikovanju in inženiringu dirkalnika nissan GT-R, pripravljenega za tekmovalni razred GT500. Juke nismo je tako dobil nove usmerjevalnike zraka na spodnjem delu sprednjega odbijača in ob straneh, aerodinamično je dodelana tudi maska motorja in spojler na vrhu prtljažnih vrat. Vsi ti elementi pa naj bi oplemenitili nadzor in učinkoviteje usmerjali zračne tokove okoli vozila.

Da karoserijski dodatki niso zgolj v vlogi "šminke", temveč dejansko večajo pritisk avtomobila na podlago ter znižujejo vzgonske tokove, smo se prepričali na stezi, kjer je avtomobil tudi pri veliki hitrosti ostal povsem miren in lahkotno vodljiv.

Izboljšana aerodinamika pa je prinesla tudi minimalne dimenzijske prirastke dolžine (+30 milimetrov) in širine (+5 milimetrov).

Izboljšano vzmetenje, krmilni mehanizem in za najzahtevnejše izpopolnjen pogon 4WD

Juke nismo je veliko bolj konkreten, tudi kar zadeva podvozje, vzmetenje in krmilni sistem. Podvozje je nastavljeno čvrsteje, avtomobil naj bi se ponašal z boljšo lego (izboljšanje za 37 odstotkov), večjo odzivnostjo in boljšim nadzorom odklonov karoserije.

Modifikacija krmilnega sistema prinaša več neposrednosti in boljši pretok povratnih informacij o dogajanju pod kolesi, kar se res občuti predvsem v srednje hitrih in hitrih zavojih.

Zares preprečljivo pa se tak juke nismo pelje še posebej, če je opremljen z izboljšanim, elektronsko nadzorovanim Nissanovim štirikolesnim pogonom ALL-MODE 4x4. Tega so v Nismovih delavnicah priredili po vzoru tistega, ki se v superšportniku R35 nissan GT-R zakonom fizike dobesedno smeji v brk. Vektorsko razporejanje navora (TVS) in prostorska zadnja prema temu štirikolesnemu pogonu dodata tisto piko i, ki na voznikov obraz ob sočasni spremljavi cvilečih gum vedno znova in znova nariše nasmeh.

To je to, drži se kot klop!

Pogon je tako zanesljiv, prepričljiv, da tudi ob resnih pretiravanjih z vstopnimi hitrostmi, ki smo si jih lahko privoščili v zavojnih kombinacijah steze Navak, res tako rekoč nikoli ne izgubi nadzora, kaj šele pameti.

Tudi ko nos nakaže, da oprijema ni več in se voznikovi možgani že ukvarjajo s prašnim scenarijem izletne cone, se navor prenese na zunanja kolesa in avtomobil skoraj povsem brez odklona ̶ sploh če z ustrezno reakcijo sodeluje še voznik ̶ ohrani smer ter se kot puščica iz samostrela zažene proti vrhu oziroma izhodu iz zavoja.

Ob tem seveda ne smemo spregledati dejstva, da je juke nismo od asfalta še vedno oddaljen 17 centimetrov, kar pomeni, da zna leteti tudi tam, kjer bi mnogi konkurenti z oznako GTI ostali parkirani. Odlično, res!

1,6-litrski turbostroj DIG-T je tehnološki klon srca eksperimentalnega dirkalnika DeltaWing

V nosu juka nismo je nameščen že znan, a nekoliko dodelan 1,6-litrski bencinski štirivaljnik z neposrednim vbrizgom goriva in turbinskim polnilnikom (DIG-T). Nismo tehnologija mu tako ob enaki porabi in izpustih prinaša dodatnih 7 kilovatov (skupaj 147 kilovatov) in 10 njutonmetrov navora (skupaj 250 njutonmetrov).

Prirastek moči in navora ni velik, predvsem zaradi dejstva, da je stroj že sicer dovolj zmogljiv, in ta poseg ne prinaša dodatnih stroškov, ki bi vplivali na končno ceno. Juke nismo vendarle želi biti dostopnejši, saj veste po načelu power to the people, le tako bo vse skupaj imelo smisel.

Motor je lahko povezan z ročnim, šeststopenjskim menjalnikom ali pa brezstopenjskim CVT-jem, ki pa so mu inženirji zaradi dinamičnega karakterja kljub vsemu definirali sedem območij delovanja, s katerim vozniku ponudijo nekakšno možnost ročnega posega v njegovo delovanje.

Nissan GT-R voznika osupne, dobesedno, tako s tehniko kot z zmogljivostmi!

Samo dva kroga – spoznavnega in hitrega – po okoli tri kilometre dolgi stezi zgledno urejenega nacionalnega centra varne vožnje Navak smo naredili za volanom nissana GT-R, ki najbolj, ampak zares najbolj očitno pokaže, kaj je sploh bit Nismo filozofije.

Avtomobil je dejansko prava tehnična popolnost, ki v trenutku vozniku vlije samozavest in nase predvsem na račun zares izjemne tehnike prenese celo nekaj odgovornosti v smislu kompenzacije vozniškega znanja.

Razumete? S tem avtomobilom se lahko peljete hudičevo hitro in varno, tudi če ne sodite med najbolj izurjene mojstre volana. Težko je v nekaj besedah strniti, kaj ta stroj v resnici zmore ponuditi.

Ko za rep ujameš hudiča ...

Poskusite si predstavljati tole: ko se že v drugem krogu steze, po kateri se vozite prvič v življenju, v avtomobilu, katerega volan ravno tako vrtite prvič, pri hitrosti blizu 190 kilometrov na uro po brutalnem pospeševanju prek kratke ravnine znajdete pred 180 stopinjskim zavojem in zaradi poplave adrenalina zamudite točko zaviranja, se za trenutek zazdi, da ste dosegli kritično mejo svojega vozniškega znanja, stopnjo, kjer ste za rep ujeli samega hudiča, kar pomeni, da bodo zadevo do konca zmlele fizikalne sile.

Potem pa … čas se za bežen trenutek ustavi, možgani pošiljajo rokam urgentne signale, naj se vendarle pripravijo na sunkovito vrtenje volanskega obroča, a v naslednjem hipu v dogajanje poseže tehnika, popolnoma osredotočena in pripravljena na spopad s fiziko in človeško norostjo, ki jo za volanom največkrat napaja visokokalorično gorivo predrznosti in domišljavosti.

Elektronski možgani so hitrejši od občutkov?

Elektronski možgani tega avtomobila so korak pred človeškimi občutki, vsaj zdi se tako, ampak skoraj prepričani smo, da je tako. V aktivnih športnih diferencialih navor hiti v smeri koles, kjer senzorji še čutijo stik s podlago in nos avtomobila se dobesedno potopi v začrtano smer.

Osupli možgani se zbudijo, desnica znova pogumno pritisne na plin in avtomobil proti apeksu zavoja potegne tako silovito, da imaš občutek kot da bi sedel v legendarnem japonskem lovcu A6M zero, ki pravkar pikira proti krovu ladje USS Arizona, privezane sredi Pearl Harborja. Verjemite, ne pretiravamo.