Ciril Komotar

Četrtek,
24. 12. 2015,
3.24

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Mercedes-Benz Terenski Avtomoto

Četrtek, 24. 12. 2015, 3.24

8 let, 7 mesecev

Mercedes-Benz GLK 220 CDI 4matic

Ciril Komotar

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Prenovljen in z Lešnikovim oblikovalskim talentom oplemeniten GLK je manj vpadljiv, a bolj v skladu z drugimi modeli znamke. Prepriča z udobjem in varčnim motorjem, manj s prostornostjo.

Prenovljen in lepši?

Šele neposredna primerjava s škatlastim predhodnikom, ki je delil mnenja med letoma 2008 in 2012, razkrije temeljitost Lešnikovih posegov.

Osnovne poteze ostajajo, vendarle gre za prenovo, a zdaj so omiljene, manj klinaste, mehkejše in v skladu z novimi oblikovalskimi smernicami, katerih prva ambasadorja sta bila SLK in SL in za njima kombilimuzinska modela B in A.

GLK je po prenovi izgubil malo možatosti, a priznavamo, da so zdaj dnevne luči LED v spodnji del maske privlačneje vstavljene, podobno velja za izpuha.

V starejšem smo kmalu "mahali" okoli volana ...

Najočitnejša sprememba znotraj je premik prestavne ročice s sredinskega grebena na desno stran volanskega droga. Rešitev je zgolj pozitivna. Voznik ima ob pravilnem držanju volanskega obroča ročico ves čas pri roki in že po nekaj urah uporabe smo v starejšem GLK-ju ves čas mahali okoli volanskega obroča, namesto da bi roko spuščali h grebenu. Pomik ročice pa je sprostil prostor za uporabno odlagalno površino. Hvalimo.

Prednost novih preoblikovanih zračnikov je izboljšana prilagodljivost in lažje, predvsem hitrejše usmerjanje zračnega toka. Druge novosti – nov volan, ambientalna osvetlitev v tehniki LED, spremenjene barve merilnikov in stikala klimatske naprave – uporabniške izkušnje ne izboljšajo ali poslabšajo, zagotovo pa povečajo občutek prefinjenosti.

Kljub spremembam ostaja razredni posebnež

Med šibkejšimi oziroma manj prepričljivimi točkami izpostavljamo komajda povprečno odmerjen prostor za noge v drugi vrsti in litrsko podpovprečen prtljažnik, kjer nižje v segmentu najdemo le še Fordov model kuga.

Skupni rezultat sprememb je na splošno sprejemljivejši videz, s katerim se ni le poenotil s preostalo prodajno paleto znamke, ampak po mnenju mnogih postal privlačnejši. Kljub temu mu je ostalo toliko svojstvenega značaja, da je zlahka zadržal status posebneža v segmentu.

A ker je videz tako subjektivna reč, predlagamo pregled galerije, predvsem slik, kjer oba GLK-ja neposredno primerjamo, in sodelovanje v anketi. Da razčistimo enkrat za vselej.

Znižanje karoserije za dva centimetra na vozne lastnosti ne vpliva

GLK ostaja mehkeje nastavljen, ima odlično sposobnost absorbiranja slabših podlag, zato najožjima tekmecema, BMW-ju X3 in audiju audiju Q5, zlahka konkurira (in ju premaga) v udobju, a zaostane v trenutku, ko bi moral upravičiti prvi del splošne oznake – športni terenec. Hvalimo neposredni, z informacijami bogat prenos volanskega obroča in progresivno delovanje stopalke zavore.

7,6 litra ni veliko za 1880 kilogramov in stalni štirikolesni pogon

Podobno umirjeno deluje kombinacija sedemstopenjskega samodejnega menjalnika in 125-kilovatnega dizla, ki se je na testnem krogu zadovoljil s 7,6 litra goriva. Ker s 1880 kilogrami suhe teže za 90 kilogramov preseže podobno zmogljivega BMW-ja X3, za 125 kilogramov audija Q5, za 185 kilogramov volkswagna tiguana in za kar 266 kilogramov forda kugo, je to odličen podatek. Še posebej če upoštevamo dejstvo, da je ravno kuga na testnem krogu pokurila dva decilitra več.

Zanimivo bo videti, koliko kupcev se bo odločilo za najšibkejšega, 105-kilovatnega dizla in z le zadnjim pogonom. Sicer pa je samodejnemu menjalniku najbolje prepustiti odločanje, saj je v ročnem načinu s pretikanjem prestav z obvolanskimi "uhlji" hitro lahko prepočasen.