Petek, 4. 12. 2015, 2.02
8 let, 7 mesecev
Audi A3 sportback 1,6 TDI
Osnovna oprema - skromna oprema
Poimenovanje prevedeno pomeni privlačnost in vstopnica v petvratni svet modela A3 je v osnovi zares videti, no, razmeroma privlačno. 23.400 evrov uvoznik zahteva za avtomobil, opremljen z najšibkejšim dizelskim motorjem. Poleg spada še razmeroma skromna oprema, kar pa v primerjavi s številnimi tekmeci brez laskavega in s številnimi aduti dodobra upravičenega naziva "premijski" še zmeraj pomeni konkreten cenovni razkorak.
Kabini s sedeži z malce dolgočasnim vzorcem, a vzornim udobjem in s premalo bočne opore, ki bi podpirala odlične vozne lastnosti, ne moremo oporekati pomanjkanja drznosti. Minimalizem pač še nikoli ni bil pretirano razburljiv (kar pa ne pomeni, da ni privlačen), ergonomija pa je (predvidljivo) vzorna in kakovost materialov v vrhu razreda.
Koliko dobi slovenski kupec osnovnega audija A3 sportback?
Skladno s skrajno zapletenim procesom ustvarjanja novega avtomobila, o katerem smo podrobno že pisali, A3 tudi podprt le z osnovno opremo razvaja z izvrstnim tesnjenjem hrupa, kupec se lahko zanese na ceni primerno delovno okolje, razmeroma prostoren kabinski del in za segment podpovprečno prostoren prtljažnik s 380 litri prostornine.
Iz armaturne plošče se ponosno dviga in spušča zaslon vmesnika, ki zaradi skoposti opreme sicer ni podajal velikega števila informacij, je pa zato upravljanje z upravljalnikom na grebenu, poleg stikala elektronske ročne zavore toliko bolj prijetno.
In česa kupec osnovnega audija A3 ne dobi?
Premijska oznaka še ne pomeni premijske opreme. Slovenski kupec, katerega želje se kljub v povprečju neprimerno manjši kupni moči od avstrijskega soseda ne razlikujejo bistveno, bo s povsem oskubljeno izvedbo najbrž nezadovoljen. Manjkajo vsaj trije pripomočki brez katerih uporabnik v spodnjem srednjem razredu ne bi smel odpeljati avtomobila iz prodajnega salona – bluetooth, tempomat in parkirna tipala na zadku.
Zato previdno pri izbiranju dodatne opreme, predlagamo pa tudi razmislek o paketu comfort, s katerim je bil opremljen testni avtomobil. V povezavi z opremo attraction med drugim vključuje radio MMI, ksenonske žaromete, samodejno klimatsko napravo in naslon za roke spredaj.
Vsa pozornost motorju, najprepričljivejši komponenti tokratnega testnika
O 1,6-litrskem dizlu koncerna WAG smo pisali že pogosto, nazadnje v povezavi s volkswagnom golfom sportsvanom. Takrat je zahteval 5,3 litra na sto kilometrov, v audiju dva decilitra več.
Tudi tokrat hvalimo ekonomičnost motorja. Povprečna poraba v okviru običajnih voženj na testu ni nikoli presegla šestih litrov, službena pot v njegovo rodno Nemčijo pa je presenetila tudi urednika Jureta Gregorčiča, ki ob najvišjem možnem potovalnem tempu ni uspel na zaslon instrumentne plošče priklicati številko večjo od 7,1.
Dizel prijetno in zvezno vleče že od nizkih vrtljajev naprej. 250 njutonmetrov največjega navora dostavi že pri 1500 vrtljajih, torej 250 vrtljajev prej kot v golfu, a opazne razlike v praksi nismo zaznali. Tudi lenarjenje s prestavno ročico dobrega ročnega menjalnika in občasno ignoriranje svetovalca prestavljanja ni pomenilo bistveno višje porabe. Razlike je bilo kvečjemu za deciliter.
Pa cena?
Seveda se A3 ni izneveril tradiciji. Cena preizkušenega vozila pod črto in z vsemi dodatki je presegla 28 tisočakov, kar čez okno odnese primerjave z dostopnejšimi (pol)konkurenti.
Prenovljeni ford focus, na primer, z izjemo kakovosti ambienta in prepričljivo izvedenega minimalizma, pri izbiri pogonske palete, na področju voznih lastnosti, sploh pa pri ponujeni opremi, audiju in podobnim nudi uspešen ter premišljeno zasnovan odpor. Nezanemarljivo konkurenco pa A3 nudi že uveljavljena hišna konkurenca - Volkswagnov golf in Seatov leon.
Kljub vsemu pa povsem osnovni sportback s ceno v okolici 23 tisočakov poleg odlične kabine in vzornih voznih lastnosti zahteva vsaj razmislek kupcev z neomajno slo po štirih krogih.