Jure Gregorčič

Ponedeljek,
29. 6. 2015,
10.31

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Audi Tehno Avtomoto Potovalni Avtomoto Zgodbe strojev

Ponedeljek, 29. 6. 2015, 10.31

7 let, 1 mesec

Audi lunar quattro – bo legendarnemu quattru res uspelo pustiti sledi še na Luni?

Jure Gregorčič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Audijev slogan Prednost je v tehniki očitno dobiva znanstvene oziroma celo vesoljske razsežnosti. Audijevi inženirji sodelujejo s skupino ljubiteljskih znanstvenikov, ki so se lotili misije Luna.

V prestižno bitko za skoraj 27 milijonov evrov vredno nagrado

 | Foto: Audi se je odločil s svojo ekipo razvojnih inženirjev in tehniko podpreti skupino ljubiteljskih znanstvenikov, inženirjev in drugih strokovnjakov z različnih področij znanosti iz Nemčije in Avstrije, ki sodelujejo v velikem nagradnem natečaju Google Lunar XPRIZE, katerega nagradni sklad znaša kar 30 milijonov ameriških dolarjev oziroma skoraj 27 milijonov evrov.

Audi bo tej znanstveni skupini pomagal pri izdelavi robotskega vozila za raziskovanje Lunine površine. Ulrich Hackenberg, član odbora tehničnega razvojnega oddelka pri Audiju, je sodelovanje pri vesoljskem projektu pospremil s komentarjem:

"Veseli nas, da bomo lahko s svojim znanjem in tehnologijo na področju lahke gradnje, elektronike in robotike podprli ta projekt."

V Ingolstadtu bodo ekipi raziskovalcev torej pomagali predvsem z rešitvami okoli električnega pogona, materialov in koncepta lahke gradnje, avtonomne vožnje ter seveda pri zagotavljanju oprijema na Lunini površini, kjer bodo vlogo prevzele tehnične rešitve dolgoletnega razvoja štirikolesnega pogona quattro.

amovozeči vesoljski raziskovalec na kolesih audi lunar quattro naj bi na 384.400 kilometrov dolgo galaktično pot proti Luni odšel leta 2017. Potovanje bo predvidoma trajalo pet dni. Predvidena lokacija pristanka je severno od Luninega ekvatorja v neposredni bližini točke, na kateri se je pred več kot štirimi desetletji na Luno spustil Apollo 17. | Foto: amovozeči vesoljski raziskovalec na kolesih audi lunar quattro naj bi na 384.400 kilometrov dolgo galaktično pot proti Luni odšel leta 2017. Potovanje bo predvidoma trajalo pet dni. Predvidena lokacija pristanka je severno od Luninega ekvatorja v neposredni bližini točke, na kateri se je pred več kot štirimi desetletji na Luno spustil Apollo 17.

Podpora tehnične univerze iz Berlina, v ekipi tudi nekdanji Nasin strokovnjak

Nad tako uglednim in močnim tehničnim partnerjem, kot je Audi, pa je seveda navdušen Robert Böhme, vodja ekipe ljubiteljskih znanstvenikov iz Nemčije in Avstrije:

"Z Audijem smo pridobili močnega partnerja, ki nam bo s svojimi tehnološkimi in mobilnimi sposobnostmi nedvomno pomagal narediti velik korak naprej. Veselimo se plodnega sodelovanja."

V nemško-avstrijski skupini ljubiteljskih znanstvenikov je 35 inženirjev, med katerimi so strokovnjaki s treh celin, med drugim tudi nekdanji uslužbenec Nase Jack Crenshaw s Floride. To skupino poleg Audija podpira še precej raziskovalnih inštitutov in visokotehnoloških podjetij, med katerim velja izpostaviti še Nvidio. Pri projektu sodelujejo tudi tehnična univerza iz Berlina ter agenciji OeWF (Austrian Space Forum) in DLR (German Aerospace Center).

 | Foto:

Video: Zakaj bo tudi mali vesoljski audi lunar quattro, čisto pravi Audi?

Audijev konceptni oblikovni studio iz Münchna bo bedel nad gradnjo robotskega vesoljskega vozila audi lunar quattro in zagotovil čim bolj idealno izdelavo konstrukcije po načelih lahke gradnje. V njem se prepletajo tudi znanja, ki jih Audi uporablja pri svojih serijskih in dirkalnih modelih.

Audi bo ekipi strokovnjakov pomagal tudi pri zahtevnih testih, praktičnih preizkusih in zagotavljanju ustrezne kakovosti.

Na pot leta 2017. Audija čakajo surovi pogoji na Luninih brezpotjih …

Samovozeči vesoljski raziskovalec na kolesih audi lunar quattro naj bi na 384.400 kilometrov dolgo galaktično pot proti Luni odšel leta 2017. Potovanje bo predvidoma trajalo pet dni. Predvidena lokacija pristanka je severno od Luninega ekvatorja v neposredni bližini točke, na kateri se je pred več kot štirimi desetletji na Luno spustil Apollo 17.

Audi lunar quattro bo moral na svoji poti prestati temperaturna nihanja, ki presegajo več kot 300 stopinj Celzija, poskrbeti bo moral za orientacijo ter se prebijati po surovi površini popolnega in tehnično zahtevnega (vozni pogoji) brezpotja. Po Lunini površini se bo premikal s hitrostjo 3,6 kilometra na uro. Raziskovalna hitrost je seveda prilagojena natančnemu zajemu žive slike. Za to bo skrbela posebna rotacijska glava, na kateri bodo nameščene dve stereoskopski 3D-videokameri in dodatna fotokamera za zajem fotografij visoke ločljivosti.

Vozne in orientacijske zmogljivosti po zahtevnem terenu je skupina znanstvenikov in Audijevih inženirjev že uspešno testirala v avstrijskih Alpah in na Tenerifih.