Četrtek, 6. 3. 2014, 13.48
8 let, 8 mesecev
Pametna guma – podatkovni most med asfaltom in avtomobilskimi možgani
Pomembne informacije s ključne točke, stičišča vozila s podlago
Čip, nameščen v notranji del pnevmatike, zagotavlja optimizirano delovanje pnevmatike, ki komunicira z avtomobilom in obratno. Ta aktivni, dvosmerni podatkovni most med avtomobilsko obutvijo in elektronskimi možgani avtomobila, ki nadzirajo in umirjajo delovanje vseh voznih sistemov, zagotovi izboljšane vozne lastnosti avtomobila v ovinku ter pri zaviranju, poveča pa tudi njegovo stabilnost.
Sistem je energijsko samozadosten ter zato tudi dovolj majhen in lahek
"Prva prednost čipa je, da za delovanje ne potrebuje baterije ali kakršnihkoli zunanjih virov energije. Energijo mu zagotavlja piezzo-električni element, ki je sestavni del čipa in vgrajen na notranjo površino zmesi. Ob rotaciji kolesa se energija ustvarja ob krčenju in raztezanju gume. Tako se ustvarja dovolj energije za nemoteno delovanje zajemanja in distribucije podatkov.
Zaradi energijske samopreskrbe je masa celotnega senzorja le okoli deset gramov in tako ne vpliva na obnašanje gume. Njegova nizka masa torej preprečuje moteče vibriranje pnevmatike med vožnjo," so nam v Ženevi delovanje svojega unikatnega koncepta predstavili Dunlopovi inženirji.
Komunikacija vozila in gume je bistvenega pomena za varnost
"Senzor glede na temperaturo in tlak v gumi ocenjuje stanje pnevmatike. Koristne podatke pošilja v elektronsko krmiljeno pamet avtomobila, s čimer se prilagaja tudi način odzivanja elektronskih pomagal, kot sta zavorni sistem ABS in stabilizacijski sistem ESP. Sistem v vozilu prepozna točen tip gume, tlak in temperaturo na notranji in zunanji površini ter podatke združi s svojimi podatki – na primer temperaturo zraka.
Na podlagi teh podatkov se stabilizacijski sistem lahko odzove bistveno bolj optimizirano, prilagojeno dejanskemu stanju na vozni površini. S tovrstno izmenjavo podatkov lahko zmanjšamo zavorno pot in povečujemo stabilnost vozila, voznik pa je lahko obveščen tudi o morebitni izgubi tlaka ali opozorjen o previsoki hitrosti glede na namembnost pnevmatike," so nam na Dunlopovem razstavnem prostoru orisali ta pomemben varnostni aspekt gumarske novosti.
Kateri avtomobilski proizvajalec bo svoj model prvi obul v pametne gume?
O tem, kateri avtomobili bodo prvi dobili predstavljene pametne gume, so pri Dunlopu precej skrivnostni:
"Sodelujemo z zelo velikim avtomobilskim proizvajalcem, katerega ime naj ostane zaupno. Razkrijem lahko, da bi se takšna tehnologija, torej čip v gumi, na trgu lahko pojavila v štirih ali petih letih."