Gregor Pavšič

Četrtek,
20. 2. 2014,
14.29

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Mercedes-Benz

Četrtek, 20. 2. 2014, 14.29

7 let, 1 mesec

Od Vrhnike do Ljubljane nas je mercedes S peljal samodejno (video)

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Samostojna vožnja avtomobila še ni realnost, zagotovo pa je prihodnost. Avtomobili tudi še nimajo avtopilota, temveč varnostno-asistenčne sisteme, ki vozniku predvsem pomagajo.

Nastavljen tempomat, nato le še občasne korekcije volanskega obroča

Ko sem zapeljal na primorsko avtocesto proti Ljubljani, se med vožnjo proti službi nisem nadejal pomoči pravega avtopilota. Samostojne vožnje v pravem pomenu besede avtomobili danes še ne omogočajo in tudi vgrajeni sistemi so namenjeni predvsem varnosti in pomoči vozniku. Toda praktičen poizkus na relaciji Vrhnika–Ljubljana je povedal, da samostojna vožnja avtomobila zagotovo ni več znanstvena fantastika.

Najprej je bilo treba nastaviti aktivni tempomat na hitrost 140 kilometrov na uro. Visokozmogljive kamere so ujele robove voznega pasu, volanski obroč se je začel vrteti samodejno. Prvi občutek je nenavaden, saj verjetno vsak voznik postane skeptičen glede sposobnosti +umetne inteligence. Stopalki za plin in zavoro je prevzel tempomat, nekajkrat je bilo treba do Ljubljane z desno roko le rahlo popraviti volanski obroč in avtomobil je spet vozil sam.

Skupek vseh asistenčnih sistemov, ki jih avtomobilska industrija pospešeno razvija in izpopolnjuje že vsaj deset let, danes še ni popoln. Ko računalnik položaja ne obvlada več (in ko doseže zakonske omejitve), se izklopi in vožnjo spet prepusti vozniku. Zato poudarjamo, da med vožnjo mercedes-benza razreda S proti prestolnici dejansko nismo preizkušali samodejne vožnje, temveč potencial vgrajenih asistenčnih sistemov za njeno uveljavitev.

Avtomobili poznajo varnostno-asistenčne sisteme in ne avtopilota

Morda bomo tudi mi dočakali povsem samostojno vozeče avtomobile, naši otroci in vnuki pa se bodo z njimi zagotovo že vozili. Tehnologija se namreč razvija in postopno uveljavlja že vsaj deset let.

Moderni avtomobili imajo varnostno-asistenčne sisteme, ki so podlaga samostojni vožnji: v prvi vrsti sta to aktivni tempomat, ki z radarjem meri razdaljo do vozila pred nami, in sistem za ohranjanje voznega pasu, ki deluje na podlagi visokozmogljivih kamer.

Ti sistemi so v modernih avtomobilih vse bolj razviti in zanesljivi. Samostojna avtomobilska vožnja je danes še tabu, saj moramo tovrstno podporo še vedno označiti za varnostno-asistenčni sisteme. Voznik ima torej še vedno glavno besedo, on je tisti, ki mora z rokami in nogami za vsak primer še vedno biti pripravljen vskočiti in zamenjati avtopilota v vsakem trenutku.

Sistem vozniku pomaga le omejeno količino časa, njegovo delovanje pa nikakor še ni dovolj zanesljivo za dejansko uporabo.

Sistem voznika danes še ne nadomešča, ampak mu le pomaga

Novi mercedes-benz razreda S je trenutno na trgu ponudil najbolj izpopolnjen asistenčni sistem samodejne vožnje. Avtomobil se je lani na avtomobilski salon v Frankfurtu, po vnaprej določeni trasi, kar sto kilometrov peljal po regionalnih cestah in ne avtocesti.

Podporni sistem na avtocesti zelo dobro deluje tudi v Sloveniji in znatno pomaga vozniku. Še največ težav ima pri dolgih ovinkih in nekoliko višji hitrosti, ko so potrebni majhni popravki z volanskim obročem. Sistem deluje tudi v dežju ali ponoči, izjema je navadno le sneg, ker ta prepreči delovanje senzorjev.

Ko sistem izgublja nadzor, se vozniku na armaturni plošči prižge opozorilni signal. Takrat mora biti v pripravljenosti. Ko se oglasi še zvočni signal, nadzor nad avtomobilov prevzame voznik.