Gregor Pavšič

Torek,
13. 6. 2017,
5.30

Osveženo pred

6 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Red 9,18

3

Natisni članek

cestnina Hrvaška promet promet Na dopustu

Torek, 13. 6. 2017, 5.30

6 let, 6 mesecev

Naključje? Hrvati so pri plačilu cestnine kombi Slovenca uvrstili razred višje.

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Red 9,18

3

Ali na Hrvaškem cestnino plačujete z gotovino ali plačilno kartico? Bralec nas je opozoril, da so njegovo vozilo zaradi domnevne napake senzorjev uvrstili v višji plačilni razred in je preplačilo opazil zgolj po naključju. Vračilo preplačila, če ga voznik seveda sploh opazi, traja vsaj 12 dni.

Pogled na cestninsko postajo pri Umagu

Račun za cestnino je bil deset evrov previsok

Naš bralec nas je opozoril na morebitno past pri plačevanju cestnine na hrvaških avtocestah. Kot vozniku kombija se mu je pripetilo med vožnjo po avtocesti iz Pulja do cestninske postaje pri Umagu, kjer je cestnino plačal s kreditno kartico.

Po plačilu se je odpeljal naprej in šele sporočilo SMS, ki ga je dobil na telefon zaradi izpeljane bančne transakcije, ga je negativno presenetilo. Račun za vožnjo je bil namreč precej višji kot ponavadi na istem odseku avtoceste. Namesto da bi cestnino plačal 74 kun (9,9 evra), so mu za vožnjo računali 143 kun (19,29 evra).

Kako plačujete cestnino na hrvaških avtocestah?

  • Z gotovino
    65,41 %
    242 glasov
  • S plačilno kartico
    34,59 %
    128 glasov
Oddanih 370 glasov

Na cestninskih postajah se znesek plačila izpiše tako v hrvaških kunah kot tudi v evrih.            | Foto: Thinkstock Na cestninskih postajah se znesek plačila izpiše tako v hrvaških kunah kot tudi v evrih. Foto: Thinkstock

Namesto v drugi so njegov kombi uvrstili v tretji plačilni razred

Očitno je bilo, da so ga umestili v tretji in ne drugi plačilni razred. V drugega spadajo vozila z dvema osema, ki so višja od 1,9 metra in lažja od 3,5 tone. Prav tako v drugi razred spadajo avtomobili, ki vlečejo prikolico. Za uvrstitev v tretji plačilni razred pa sploh ni pomembna višina dvo- ali triosnega vozila, temveč le največja skupna dovoljena masa nad 3,5 tone.

Za vračilo denarja si bodo vzeli vsaj 12 dni

Bralčev kombi je visok 2,5 metra in ko je kontaktiral klicni center Hrvaških avtocest, mu je uslužbenka napako obrazložila z napačnim delovanjem senzorjev oziroma radarja na cestninski postaji. V nekaj minutah je našla sliko njegovega vozila, priznala napako in povedala, da se takšne napake "občasno" dogajajo. Bralec je moral v HAK poslati kopijo prometnega dovoljenja in v roku od 12 do 15 dni mu bodo znesek za prekomerno zaračunano cestnino tudi vrnili.

Kdor plačuje z gotovino, bi napako hitro odkril in se odzval še pred plačilom, pri kreditnih karticah pa vsi vozniki niso dovolj pazljivi. Na cestninskih postajah se sicer znesek plačila izpiše tako v hrvaških kunah kot tudi v evrih.