Gregor Pavšič

Ponedeljek,
2. 2. 2015,
13.37

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

BMW

Ponedeljek, 2. 2. 2015, 13.37

9 let

Ukradeni BMW M3 iz Mengša: so ga odpeljali v tujino ali ga razstavili?

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
V Mengšu so ukradli povsem novega BMW M3. So ga nepridipravi razstavili ali odpeljali v tujino? Vsako leto v Sloveniji ukradejo okrog 1.300 vozil.

So očitno dobro organizirani nepridipravi vedeli na prihod oranžnega BMW v Slovenijo?

Avtomobilska kriminaliteta, v katero poleg kraj avtomobilov in drugih vozil spadata tudi preprodaja rezervnih delov in izdelava orodij, ki kraje omogočajo, je v Evropski uniji vredna več milijard evrov. V Sloveniji letno ukradejo do 1.300 osebnih vozil, okrog 35 odstotkov pa jih policisti tudi vrnejo lastnikom. Med najpogosteje ukradenimi znamkami so Renault, Volkswagen, BMW, Audi in Opel.

Pred dnevi je tako svojo bridko usodo na internetu delil lastnik povsem novega BMW M3, ki so mu ga po podatkih policije v Mengšu ukradli 29. januarja med 18.30 in 20.30. V lasti ga je imel le nekaj dni.

Bavarski športnik, ki ga poganja trilitrski motor z močjo 317 kilovatov (430 "konjev"), do 100 kilometrov na uro pospeši v 4,1 sekunde. Cena novega avtomobila s samodejnim menjalnikom se začne pri dobrih 80 tisoč evrih.

Policija: Razstavljeni ukradeni avtomobil je lahko vreden trikrat več od celotnega

Trgovina z rezervnimi deli trenutno cveti. Nezakoniti zaslužek, ki izhaja iz mednarodne trgovine z ukradenimi vozili, med kriminalnimi aktivnostmi zaostaja le še za trgovino s prepovedanimi drogami, prehitel pa je nezakonito trgovino z orožjem.

"Storilci vozila razstavijo, saj s prodajo posameznih delov zaslužijo do trikrat več, kot če bi ukradeno vozilo prodali v celoti," razkriva Aleš Kegljevič, ki je pri slovenski policiji specializiran za področje avtomobilske kriminalitete.

Je ukradeni BMW M3 že v tujini?

Okrog 85 odstotkov je vozil srednjega in višjega cenovnega razreda, ki po tatvini običajno ostanejo v Sloveniji, storilci pa jih razstavijo in njihove dele uporabijo za popravilo poškodovanih vozil. Preostali del ukradenih avtomobilov predstavljajo vozila višjega in visokega cenovnega razreda, ki pa jih storilci večinoma prepeljejo v tujino. Slovenska ukradena vozila najpogosteje najdejo v sosednjih državah, na območju nekdanje Jugoslavije in tudi v bolj oddaljenih krajih, na Bližnjem vzhodu, Tuniziji ter celo v Južni Koreji.

Zaradi vrednosti in redkosti pa pri primeru BMW M3 iz Mengša razstavljanje za potrebe rezervnih delov vseeno ni najbolj verjetno, saj je večja verjetnost, da so vozilo po hitrem postopku odpeljali proti vzhodu v tujino.