Torek,
9. 10. 2018,
19.54

Osveženo pred

6 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Yellow 5,06

9

Natisni članek

Natisni članek

gorivo bencinski servis Avstrija podražitev

Torek, 9. 10. 2018, 19.54

6 let, 1 mesec

Slovenci ob meji gorivo že leta raje točijo v Avstriji #video

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Yellow 5,06

9

Toliko, kot moramo za gorivo odšteti po podražitvi, nismo plačevali že tri leta. Za 50-litrski rezervoar bencina je treba odšteti 1,5 evra več, za poln rezervoar dizelskega goriva pa 2,15 evra več. Slovenci ob meji zato že leta prisegajo na avstrijske črpalke.

"Naredila sem si izračun. Za stroške avtomobila, ki smo ga imeli, torej passata karavana, se lahko sedemkrat na leto peljem zastonj z vlakom do Kopra ali pa dva meseca s taksijem iz Tezna v mesto in nato domov," je povedala Veronika Veselak, ena od mimoidočih v Mariboru, ki pravi, da avtomobila ni mogla več vzdrževati.

Manj kot kilometer čez mejo je zgodba precej drugačna. Tam na bencinski črpalki stojijo avtomobili s slovenskimi registrskimi tablicami, so poročali v oddaji Planet Danes na Planet TV.

"Večina je iz zaledja, okolice Šentilja, prihajajo tudi iz Maribora in tisti, ki delajo v Avstriji," je povedal Mirko Brezovšek, lastnik bencinske črpalke Shell v Špilju v Avstriji.

gorivo OMV
Avtomoto Gorivo ni bilo tako drago že več kot tri leta #infografika

Prihranek v Avstriji od pet do deset evrov na rezervoar

Cena goriva je precej nižja, prihranek za poln rezervoar goriva pa znaša tudi od pet do deset evrov. "To je sedem, osem evrov. Na mesečni ravni je to 30, 40 evrov, kar je že kar velika razlika," je komentiral Dario Kraner. A izračun se izide, dokler se v Avstrijo zgolj zaradi bencina ne vozite več kot deset kilometrov v eno smer.

Številni Slovenci na avstrijskih črpalkah ne skrivajo, da goriva v Sloveniji namenoma ne točijo že leta.

"Veste, kdaj sem nazadnje točil v Sloveniji? Leta 2004, 2008, takrat je bila nafta cenejša in so oni gorivo točili pri nas. Zdaj pa je obratno," je povedal Janez Vrtin.

Čez mejo se lahko cene goriva podražijo enkrat na dan, to je ob 12. uri, Znižajo jih lahko tudi večkrat na dan."Cene v Avstriji se oblikujejo pretežno po borznih cenah, kar pa zadeva Slovenijo, mi ni jasno, zakaj je tako. V Avstriji cene upadajo, v Sloveniji pa se dražijo. Ni logike, sploh ne vem, po kakšnem sistemu cene dražijo," je povedal lastnik črpalke.