Torek, 10. 9. 2013, 14.49
8 let, 7 mesecev
Renault initiale paris – neposredna napoved novega espacea
Med masovnimi srednjecenovnimi vozili je v Evropi konkurenca huda
Avtomobilski proizvajalci v Evropi so v zadnjih nekaj letih na krizne čase in slabo prodajo novih vozil, ki je v zadnjih dveh desetletjih dosegla rekordno nizko raven, poskušali odgovoriti z nizkocenovnimi vozili. A čeprav kriza še zdaleč ni končana, nekateri proizvajalci že napovedujejo začetek konca padanja in stabilizacijo evropskega trga.
Je torej že prišel čas, ko bodo masovni avtomobili srednjega cenovnega razreda spet odkrito posegli v večji in prestižnejši, torej tudi dražji razred in pripravili odgovor premium ponudbi?
Renault je dolgo čakal na nove smernice, jih bo paris initiale kos?
A področje prestižnih avtomobilov ima svoje pasti, česar se dobro zavedajo tudi pri Renaultu, saj so se v preteklosti že opekli z avantimom (kar je tudi posledica propada Matre) in vel satisom. Pri Renaultu so dolgo iskali in čakali pravo usmeritev za nov poskus preboja med prestižne avtomobile, saj so imeli v svoji ponudbi najuspešnejšega latituda, zaradi česar so zavlačevali s prihodom nove generacije espacea. Ta je v zadnjih letih dobil dve prenovi, ne pa tudi povsem novih temeljev.
A zdaj študija paris initiale, ki so jo predstavili v Frankfurtu, napoveduje drznejši pristop. Ne le espacea, ki bo kot serijska različica te študije na voljo predvidoma že prihodnje leto, ampak tudi preostalih dražjih in višje postavljenih Renaultovih modelov.
Bralci Avtomota: Espace naj ostane udoben in prostoren enoprostorec
Študija paris initiale neposredno napoveduje novega espacea. Če sklepamo po študiji, se Renault ni odločil za približevanje bolj dinamičnim enoprostorcem, kot sta ford S-max in opel zafira. To bo razveselilo tudi naše bralce, saj smo v anketi ob zadnjem testu espacea spraševali prav o tem, kakšen naj postane francoski enoprostorec. Točno polovica vas je odgovorila, naj espace ostane tak, kot je bil do zdaj.
Študija je dimenzijsko enako dolga kot obstoječi espace, a od njega lažja 250 kilogramov. Intiale paris je futurističen, saj serijski avtomobil zagotovo ne bo imel 22-palčnih koles. Študija ima sprednje žaromete LED, stranska vrata za drugo vrsto sedežev so "samomorilska", torej vpeta zadaj. Sedeža v drugi vrsti sta posamična, v tretji vrsti pa je v vozilu oblazinjena klop.
Pri Renaultu si linij za študijo niso sposodili le v avtomobilski, temveč tudi v letalski industriji. Spomnili so se tudi na Eifflov stolp, saj panoramska šipa iz pleksistekla razkriva zemljevid francoske prestolnice.
Z motorjem preizkušajo tehnologijo twin-turbo
Študijo poganja Renaultov motor dCi 130, ki bo imel 400 njutonmetrov navora. Renault v njem preizkuša sistem twin-turbo, pri katerem manjši turbinski polnilnik deluje pri nižjih vrtljajih, pri višjih hitrostih pa se vklopi še večji turbinski polnilnik. Že pri 1.500 vrtljajih bo na voljo 90 odstotkov skupnega navora.
Namesto aluminijastih so pri Renaultu uporabili izboljšane jeklene bate, kar v valjih povzroči manjše trenje in prinaša manjšo porabo goriva. Motor v študiji porabi četrtino manj goriva in ima na prevoženi kilometer 40 gramov manjši ogljični odtis.