Sreda, 29. 7. 2015, 13.55
1 leto, 10 mesecev
Razkošje nad 10 tisoč metri: bi za enosmerno vozovnico odšteli devet tisoč evrov?
Pri najuglednejših letalskih prevoznikih delajo tudi Slovenci
Po oceni revije Travel+Leisure se pri določenih letalskih družbah vračata prestiž in luksuz potovanja z letalom izpred več desetletij. Takrat je bilo potovanje z letalom še velik privilegij, ki so si ga lahko privoščili le redki. Zlata leta letalstva se zdaj vračajo. Medtem ko poskuša večina prevoznikov zmanjšati prostor za noge in povečati izkoristek letala, drugi ponujajo udobne postelje iz naravnih materialov. Namesto neokusnega doplačljivega sendviča ponujajo kulinarične užitke izpod rok kuharjev z Michelinovimi zvezdicami. Tudi v ekonomskem razredu lahko potniki ponekod uživajo v zaslonih HD in osebnih vtičnicah USB, prek katerih lahko polnijo svoje elektronske naprave. Na krov letal je vstopil tudi brezžični internet …
Bralci omenjene revije že tradicionalno ocenjujejo letalske prevoznike in letos so spet objavili lestvico najboljših. Med 39 prevozniki so ocenjevali udobje v kabini, ponudbo med poletom, pomoč potnikom, vrednost glede na ceno vozovnice in kakovost hrane. Na vrhu je ponovno družba Singapure Airlines, med najboljšimi desetimi pa se je znašlo kar pet družb iz Azije. Pri najbolje ocenjenih družbah delajo tudi slovenski piloti in stevardese.
Med deseterico se je vrnil tudi avstralski Qantas Airlines, ki se ponaša z najdaljšim neprekinjenim rednim komercialnim poletom. Kdor potuje iz Sydneyja v Dallas v ZDA, bo z njihovim letalom v zraku kar 16 ur. In cena? Enosmerna vozovnica bi čez dva tedna v prvem razredu, kjer bi torej lahko uživali v popolni ponudbi Qantasovega letala, stala približno devet tisoč evrov.
1. Singapore Airlines
Singapurski letalski prevoznik že desetletja spada v sam vrh industrije z vidika udobja in postavljanja novih standardov. Pred leti so v ekonomskem razredu med poletom ponudili več kot en obrok hrane, pred kratkim so uvedli premium ekonomski razred z 13,3 zaslona, iztegljivimi naslonjali za noge in šampanjcem.
Singapore Airlines je bila tudi prva družba, ki je v svojo floto prejela največje potniško letalo airbus A380. Potniki v prvem razredu imajo možnost najema posebnih suit, pravih malih apartmajev za potovanje na več kot deset tisoč metrih. Te suite imajo tudi čisto prave postelje. Prepoznavnost družbe so njihove stevardese, tako imenovana singapurska dekleta, ki v tradicionalno oblikovanih uniformah skrbijo za največjo raven prijaznosti in ustrežljivosti. Preden začnejo delati, jih čaka štirimesečno usposabljanje. Cena poleta v prvem razredu med Singapurjem in Londonom bi vas avgusta stala približno šest tisoč evrov.
2. Emirates
Kdor bi si privoščil polet v prvem razredu z airbusom A380 družbe Emirates, bi lahko z nekaj sreče naletel prav na letalo, ki bi ga upravljal slovenski kapitan Igor Vugrinec. Letalski prevoznik iz Dubaja še naprej razvaja potnike v prvem razredu z udobjem, velikim naborom televizijskih programov, dostopom do interneta, na krovu pa se lahko v lastni kopalnici tudi prhajo. Za vse potrebne pripomočke za osvežitev v kopalnici so poskrbeli pri Bvlgariju. Dobro vzdušje je sinonim za bar v prvem razredu. Za enosmerni polet med Londonom in Dubajem bi morali v prvem razredu odšteti okrog 4.000 evrov, v ekonomskem razredu bi bila cena približno desetkrat nižja.
3. Qatar Airways
Katarski letalski prevoznik v zadnjem obdobju pridobiva svoj ugled. Kot prvi so dobili novi airbus A350. Za razvajanje potnikov skrbita kuharja Nobu Matsuhisa in Vineet Bhatia, ki ju je nagradil Michelin, udobje za potnike na dolgih poletih je prav tako na najvišji mogoči ravni. Qatar Airways svoje kabinsko osebje pogosto išče tudi v Ljubljani.
4. Cathay Pacific Airways
Letalski prevoznik iz Hongkonga se je v letalski industriji najbolj uveljavil po veliki pozornosti do hrane za potnike. Tudi pri Cathay Pacific Airways namreč sodelujejo z hongkonškimi restavracijami z Michelinovimi zvezdicami, njihovi meniji med poletom imajo tudi številne elemente lokalne kulinarike. Na drugi strani so njihova letala opremljena s štiristopenjsko prilagodljivimi vzglavniki, kljukami za obešanje plaščev, držali za pijačo (dostopna brez mizice) in celo kuhalnikom riža. Potniki so bili na dolgih poletih zato s to družbo zelo zadovoljni tudi v ekonomskem razredu.
5. Air New Zealand
Novozelandski letalski prevoznik je še posebej priljubljen med družinami, ki lahko uživajo v prilagodljivosti sedežev njihovih letal. Tri ločene sedeže je namreč mogoče s premiki naslonjal za roke, ki jih je mogoče popolnoma skriti, in iztegljivimi naslonjali za noge spremeniti v skoraj čisto pravi kavč. Na dober ugled družbe vplivajo tudi humoristične varnostne videopredstavitve (v njih sta že nastopala tudi Betty White in Richard Simmons) in prilagodljivi vzglavniki na vseh sedežih.