Torek, 8. 5. 2012, 14.07
8 let, 7 mesecev
Mercedes-benz SL še vedno očara
Sport Leicht – dobesedno
Oznaka SL (Sport Leicht) je tokrat še pridobila veljavo, saj je karoserija tega verjetno najbolj karizmatičnega Mercedesovega modela skoraj v celoti izdelana iz aluminija. V Stuttgartu so samo s to novo karoserijo sicer na videz še vedno zelo "nabildanemu" rodasterju prihranili zajetnih 140 kilogramov. SL je v svoji najlažji izvedbi, v kombinaciji s 3,5-litrskim V6-strojem in zložljivo magnezijevo streho, težak 1.685 kilogramov. Shujševalna kura je seveda prinesla manjšo porabo in še prepričljivejše zmogljivosti. Da želi biti SL tudi na račun kilogramov bolj športen kot kadarkoli, pa nazorno pokaže med zavoji, kjer je precej bolj agilen kot prej. Nova zasnova naj bi SL-u prinesla tudi več prostora in posledično še več udobja dvema potnikoma.
Tehnični posladki
Ker je SL avtomobil, ki spada v cenovni razred 100.000 evrov plus, je jasno, da so mu pri Mercedesu namenili tudi nekaj najbolj sveže in napredne tehnike. Med te tehnične posladke sodobne avtomobilske elite zagotovo spada denimo sistem za pranje stekel, poimenovan magic vision control, ki vetrobransko steklo diskretno "osveži" s pomočjo mikrošob. Sistem zna količino in tok distribuirane vode prilagoditi tudi odprti strehi, da ne bi kakšna kapljica zmotila nedotakljivosti udobja potniške kabine. Zložljiva trda streha je lahko tudi povsem steklena in oplemenitena s funkcijo magic-sky, ki omogoča popolno prosojnost in popolno zatemnitev.
Med tehnično dodano vrednost novega SL-a spadata še sistem ABC (Active body control) in sistem attention assist, ki bedi nad voznikom in mu po potrebi svetuje počitek, tu pa so še sistem pre-safe, vektorsko zaviranje v zavojih, aktivni pokrov motorja … skratka popolna varnostna oprema. Ekološke trende tokrat zastopa funkcija ECO start-stop.
Motorji so varčnejši, čistejši in močnejši
Za markantnim nosom, na katerem tudi vse morebitne vizualne dileme glede porekla na cesti pomaga razrešiti še elegantno vstavljena zvezda zajetne dimenzije, se bodo po novem vrteli novi motorji z oznako bluedirect. V Stuttgartu zagotavljajo, da bodo ti zahtevali do 29 odstotkov manj goriva. Ker široka in nizka postava SL-a nakazuje atletske ambicije, tem seveda sledijo tudi motorne zmogljivosti. Šestvaljnik in dva osemvaljnika – vsi zasnove V – ponujajo od 225 do 395 kilovatov moči in od 370 do 800 njutonmetrov največjega navora.
Moč in navor se na zadnji kolesni par prenašata prek serijskega samodejnega menjalnika 7G-tronic plus. V trenutno najzmogljivejši različici SL 63 AMG – pozneje bo na voljo tudi dvanajstvaljni SL 65 AMG – je za doplačilo na voljo še bolj športen in bolj odziven sedemstopenjski samodejni menjalnik AMG speedshift MTC s štirimi menjalnimi programi in funkcijo race start.
V Slovenji bo za vstopni model treba odšteti 101.590 evrov
Pri slovenskem zastopniku pravijo, da je bilo med letom 2001 in 2011 na domačem trgu na novo registriranih 70 SL-ov. Domače trženjske dejavnosti med drugim predvidevajo bolj individualno obravnavo potencialnih kupcev. Tudi s pomočjo te naj bi letos v Sloveniji prodali od pet do sedem SL-ov zadnje generacije. Šestdesetletna tradicija in očarljiv gosposki šarm pa imata seveda tudi svojo ceno: SL 350 – 101.590 evrov, SL 500 – 137.890 evrov, SL 63 AMG – 194.900 evrov.