Jure Gregorčič

Četrtek,
26. 9. 2013,
13.41

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

EuroNCAP

Četrtek, 26. 9. 2013, 13.41

8 let, 7 mesecev

EuroNCAP: Hude poškodbe vratu lahko preprečijo ustrezni sedeži

Jure Gregorčič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Na evropskih cestah vsako leto zaradi neustreznih sedežev in nepravilnega položaja vzglavnikov v prometnih nesrečah v povprečju naštejejo dva milijona poškodb vratu. NCAP opozarja na varnost sedežev.

Testi simulirajo nalet od zadaj

Pri EuroNCAP opozarjajo, da so poškodbe vratu, ki nastanejo zaradi nenadnega, močnega sunka od zadaj, tako imenovanega whiplasha, ko se v zadnji dela avtomobila zaleti drugo vozilo, najpogostejše poškodbe v prometnih nesrečah. Poškodbe vratnih mišic in vretenc so seveda zelo neprijetne ter največkrat zahtevajo tudi drago in dolgotrajno rehabilitacijo. Nemalokrat prav tovrstne poškodbe povzročijo trajno invalidnost. Pri evropski varnostni agenciji EuroNCAP, ki opravlja preizkusna trčenja, so zato že leta 2008 začeli preverjati, kako učinkoviti so avtomobilski sedeži in nasloni za glavo pri zaščiti potnikov ob teh naletnih nesrečah. Pri EuroNCAP namreč opozarjajo, da so ob nenadnem udarcu od zadaj telesa potnikov v avtomobilu, v katerega se zaleti drug avtomobil, izpostavljena silam, ki jih močno porinejo naprej.

Če potniki sedijo na slabih sedežih, ti seveda podprejo samo njihove hrbte, glava pa skorajda povsem prosto zaniha, kar privede do poškodb vretenc. "Vratni sistem vretenc in mišic je ob takem udarcu obremenjen do te mere, da se ukrivi v obliki črke S," pojasnjuje Carmen Rodarius, znanstvenica, ki raziskuje integrirane varnostne sisteme.

V laboratoriju EuroNCAP so v ta namen postavili posebno testno napravo. Ta jim omogoča natančno simulacijo – vključno s silami – naleta od zadaj in popolno analizo ustreznosti odziva sedeža.

Do zdaj so preverili že 185 različnih sedežev, opažajo dvig kakovosti in varnosti

Poudarjajo, da je dober sedež tisti, ki enakomerno podpre potnikovo glavo in vrat hkrati ter tako prepreči nastanek nevarne S-oblike vratu, kar drastično zmanjša možnost poškodb vretenc in mišic. Zelo skrb vzbujajoč je tudi podatek, da si kar 80 odstotkov voznikov ne zna pravilno nastaviti višine naslona za glavo, opozarjajo strokovnjaki iz agencije.

EuroNCAP je do zdaj preizkusil že 185 sedežev različnih proizvajalcev. Ugotavljajo, da sta varnost in učinkovitost sedežev v petih letih močno napredovali. Vsem, ki kupujejo nov avtomobil, svetujejo, naj bodo pozorni tudi na varnostno oceno sedežev, če je bil model že ocenjen v testnem središču EuroNCAP.