Gregor Pavšič

Petek,
6. 1. 2023,
12.15

Osveženo pred

1 leto, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,07

8

Natisni članek

Natisni članek

proizvodnja avtomobilov Kitajska

Petek, 6. 1. 2023, 12.15

1 leto, 10 mesecev

Kitajska

Deset tisočakov ceneje: izdelava v Evropi in na Kitajskem

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,07

8

BYD atto 3 | BYD atto 3 bo v Nemčiji stal od 38 tisoč evrov naprej. | Foto BYD

BYD atto 3 bo v Nemčiji stal od 38 tisoč evrov naprej.

Foto: BYD

Kitajski proizvajalci lahko električni avtomobil izdelajo za deset tisoč evrov manj kot evropski proizvajalci, kar bo zanje, tudi na domačem trgu, pomenilo vse večji pritisk.

Povprečna cena za nov električni avtomobil se je v Evropi od leta 2015 zvišala s slabih 49 na skoraj 56 tisoč evrov. Za deset tisočakov se je v istem obdobju povprečni električni avtomobil podražil tudi v ZDA, na Kitajskem pa se je povprečna cena že spustila pod 32 tisoč evrov. Tako so električni avtomobili na Kitajskem v povprečju cenejši od avtomobilov z bencinskim motorjem.

Direktor Forvie, enega največjih dobaviteljev, zelo jasen

Danes znajo Kitajci električni avtomobil izdelati za deset tisoč evrov manj kot tekmeci v Evropi, je za Reuters na sejmu CES povedal Patrik Koller, izvršni direktor družbe Forvia.

Ta je nastala, ko je francoska Faurecia z 82-lastniškim deležem prevzela nemško Hello in danes velja za sedmega največjega dobavitelja avtomobilskih delov na svetu. Med njihovimi kupci so tudi kitajski proizvajalci cenejših električnih vozil, pa tudi prodajno najuspešnejša znamka BYD.

Kako do nižjih proizvodnih stroškov?

Vse boljši kitajski avtomobili bi lahko postali resen tekmec evropskim vozilom, saj bo težko omejiti uvoz iz Kitajske v Evropo. Zaradi višjih uvoznih dajatev bodo kitajske znamke manj konkurenčne v ZDA. Kitajska ima trenutno na evropskem trgu električnih avtomobilov okrog 5,8-odstotni delež, kažejo podatki francoske analitične družbe Inovev.

Po besedah Kollerja kitajski proizvajalci izkoriščajo nižje stroške za razvoj, imajo nižje kapitalske izdatke in tudi cenejšo delovno silo.

Kot primer navajamo, da je BYD za model atto 3, kompaktni SUV, v Nemčiji cenovno izhodišče postavil pri 38 tisoč evrih.