Gregor Pavšič

Torek,
31. 1. 2012,
12.18

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Hyundai

Torek, 31. 1. 2012, 12.18

8 let, 7 mesecev

Američani bi prek goriva plačali višji davek za boljše ceste, kaj pa Slovenci?

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Gorivo v ZDA je polovico cenejše kot v Evropi in Američani bi podprli višje davke za gorivo ter s tem večji proračun za vzdrževanje cest. V Sloveniji polovica cene goriva že zdaj pripada državi.

Vsak Američan dnevno za vzdrževanje avtocest prispeva osem dolarjev

O slabih cestah in pomanjkanju denarja za njihovo vzdrževanje poročajo številne evropske države, zaskrbljenost pa so že pred časom izrazili tudi v ZDA. Njihov poseben sklad za financiranje vzdrževanja avtocest, kamor priteka del denarja od prodanega goriva, naj bi se izpraznil že avgusta. Avtomobili so vse bolj varčni, na porabo goriva pazijo tudi Američani in računica sklada, ki je nespremenjena že 21 let, se več ne izide.

Več kot polovica Američanov podpira višje davke za gorivo

Avtomobilsko-turistična organizacija AAA je opravila raziskavo o vplivu večjih dajatev na boljše vzdrževanje cest. Kar dobra polovica 2.013 anketirancev bi podprla večji davek na gorivo in s tem njegovo višjo ceno, če bi to pomenilo tudi boljše vzdrževanje cest. Kar 51 odstotkov vprašanih bi politike, ki bi se odločili za višji davek na gorivo, pri naslednjih volitvah zaradi tega podprla. Slaba petina vprašanih bi zaradi dražjega goriva volilno podporo odklonilo.

Gorivo v ZDA za polovico cenejše kot v Evropi

Cena goriva je v ZDA še vedno neprimerno nižja kot v Evropi in se glede na posamezna mesta in zvezne države tudi precej razlikuje. Za liter bencinskega goriva je treba v ZDA odšteti od 0,6 do 0,75 evra, kar je torej polovico manj kot znaša povprečje za ceno goriva v Evropi.

V Sloveniji je treba trenutno za liter neosvinčenega 95-oktanskega goriva odšteti 1,48 evra, kar pri 50-litrski posodi za gorivo znaša 74 litrov. Od te cene s trošarinami, dajatvami in DDV država vzame okroglo polovico, a v zadovoljivem stanju je kljub temu le petina slovenskih državnih cest.

Bi povečanje trošarin v našem okolju resnično lahko vplivalo na boljšo kakovost cest?