Petek,
1. 6. 2018,
19.52

Osveženo pred

6 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,23

1

Natisni članek

Natisni članek

pomoč odvisnost kajenje

Petek, 1. 6. 2018, 19.52

6 let, 5 mesecev

Norost ali novost: odvisnosti od kajenja se lahko rešite prek Facebooka #video

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,23

1

Od kajenja se lahko odvajate tudi skupinsko. In vse, kar morate storiti, je, da greste na Facebook. Slovenska zveza za javno zdravje, okolje in tobačno kontrolo je to že poskusila in požela izjemen uspeh.

Delež tistih, ki jim je uspelo z akcijo na Facebooku "Opusti kajenje in zmagaj", je višji kot pri klasičnih delavnicah opuščanja kajenja.

Do kadilcev smo prodrli s spletno komunikacijo po uspešnem vzoru iz Švice, pravi eden od moderatorjev Facebook skupine Opusti kajenje in zmagaj. Cilj? Trajna opustitev kajenja.

"Mi smo potem poskušali zastaviti eno delovno skupino, znotraj katere bi lahko to obvladovali. Prek administratorja in telefona za pomoč pri opuščanju kajenja bi bil nekdo vedno zraven. Nekdo iz centra za krepitev zdravja v Sevnici," je za Planet TV razlagal Miha Lovše, podpredsednik Slovenske zveze za javno zdravje, okolje in tobačno kontrolo.

Oblikovali zaprto skupino na Facebooku

Med prijavljenimi so oblikovali zaprto skupino 15 ljudi, ki so se z druženjem prek Facebooka odvajali od kajenja.

"Ljudje zelo radi komunicirajo, se zelo podpirajo, oblikovali smo skupnost. Imajo občutek pripadnosti, intime. Ljudem je všeč, da je skupina zaprta," je pojasnil Lovše.

Rezultati nadpovprečni

Po mesecu dni so bili rezultati nadpovprečno dobri. Kajenje je opustilo šest sodelujočih, dva skušnjavi podležeta občasno.

"Uspešnost opuščanja je bila 30-odstotna, kar je zelo dober uspeh. Mi vemo, da si dve tretjini kadilcev želi odnehati, približno 30 odstotkov to tudi poskusi, uspe pa samo 10 odstotkom, pa še to ne trajno. Trajno uspe opustiti kajenje približno trem odstotkom ljudi," dodaja Lovše.

Ključna je motivacija

Ključna je motivacija, opozarja Lovše. Opuščanje kajenja dolgoročno pomeni predvsem spreminjanje navad.

"Če ljudje ne pridejo motivirani, jih mi ne moremo motivirati in prepričati, da prenehajo kaditi, ker ne bodo spremenili navad samo zaradi sugestij," opozarja.

Tisti kadilci, ki so motivirani za trajno opustitev kajenja, lahko podobne kampanje pričakujejo tudi v prihodnje.

Spreminjanje vzorca odvisnosti je v oddaji Dan. pomagal razvozlati Edvard Kadič, strokovnjak za komunikacijo in osebnostni razvoj, ki je neprekinjeno kadil celih 23 let. In tudi uspešno odnehal.