Petek,
17. 5. 2013,
16.09

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

zdrava prehrana zdravje hrana obrok prebava

Petek, 17. 5. 2013, 16.09

8 let, 7 mesecev

Ne počnite tega po obroku!

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Si tudi vi po jedi radi odpnete pas ali zadremate na kavču? Predstavljamo vam najpogostejše napake, ki jih delamo po obroku.

V skrbi za zdravo prehrano pogosto pozabimo, da na naše zdravje vpliva tudi naše obnašanje po jedi. Strokovnjaki opozarjajo na nezdrave navade, ki so pogosto vzrok za neprijetnosti, kot sta občutek napihnjenosti in zgaga, lahko pa privedejo tudi do resnih želodčnih in prebavnih težav.

Ne odpenjajte pasu na hlačah

Po obilnem obroku se rahljanje pasu morda zdi dobra rešitev za izboljšanje počutja, vendar to zaradi naglega premika črevesja lahko povzroči prebavne motnje, v najhujšem primeru celo zavozlano črevesje. Poleg tega z odpetim pasom lahko pojeste več kot bi sicer, kar tudi ni dobro.

Ne jejte sadja

Kljub dejstvu, da je sadje zdravo in ima številne koristi za naš organizem, pa sadje ni primerna sladica po obroku. Namesto da bi se hitro prebavilo in nadaljevalo pot v črevesje, sadje obleži v polnem želodcu, kjer začne vreti ter povzročati napihnjenost in druge neprijetnosti. Počakajte vsaj eno do dve uri po obroku, najbolj priporočljivo pa je jesti sadje na prazen želodec ali vsaj pol ure pred obrokom.

Ne pijte hladne vode

V toplem vremenu je prijetno popiti kozarec vode z ledom, vendar je treba vedeti, da to oteži prebavo hrane, ki smo jo pravkar zaužili. Hladna voda namreč zbija maščobe v kepe, prebava takšne mase pa lahko povzroča poškodbe na črevesnih resicah, kar sčasoma pripelje do resnih zdravstvenih težav. Zato je priporočljivo, da po zaužitem obroku pijemo toplo vodo.

Ne kadite

Vemo, da je kajenje škodljivo, ampak ali ste vedeli, da je kajenje takoj po obroku še toliko bolj škodljivo? Nedavna raziskava je pokazala, da ima ena pokajena cigareta takoj po obroku na telo enak učinek kot deset pokajenih cigaret na dan. Razlog je v tem, da se med aktivnim prebavljanjem hrane na kisik v krvi veže več nikotina kot sicer.

Ne kopajte se

Potem ko se najemo, organizem večino energije usmeri v prebavljanje, zato ni priporočljivo pretiravati s telesno aktivnostjo, sploh pa ne s plavanjem. Strokovnjaki dodajajo, da se je takoj po obroku dobro izogniti tudi tuširanju in namakanju v kadi. Voda namreč povečuje cirkulacijo po celotnem telesu, zato je dotok krvi v želodec oslabljen, kar oteži prebavo. Počakajte s kopeljo vsaj pol ure po obroku.

Ne spite

Po obilnem obroku se nikar ne uležite. V ležečem položaju se hrana slabše prebavlja, posledica tega je neprijetno spahovanje in dvigovanje kisline, v najhujšem primeru so mogoča tudi vnetja črevesja. Ostanite v pokončnem položaju, da lahko želodčni sokovi opravijo svoje delo. Nič ni narobe, če po obroku sedite na kavču in počivate, pomembno je, da ne ležite.