Petek,
25. 9. 2015,
8.19

Osveženo pred

2 meseca, 3 tedne

Siol.net

Natisni članek

Natisni članek

hišni ljubljenček advertorial Ustvarimo boljši svet Lidl Slovenija

Petek, 25. 9. 2015, 8.19

2 meseca, 3 tedne

Je vaša družina pripravljena na hišnega ljubljenčka?

Siol.net

Če se odločimo za novega hišnega ljubljenčka, prevzamemo veliko odgovornost. Kdaj je družina, sploh otrok, pripravljena na skrb zanj?

O odgovornosti do živali smo se pogovarjali Katarino Wallas iz društva REPEK, ki pomaga brezdomnim živalim. Društvo REPEK svoje poslanstvo uresničuje tako, da z zbranimi sredstvi, hrano in sanitetnim materialom pomaga brezdomnim živalim, ki pod okriljem drugih društev, ustanov ali zavetišč iščejo nove domove.

"Delovanje usmerjamo tako, da bi čim več pomoči potrebnim živalim pomagali do boljšega počutja, boljšega zdravja, novega doma," pravi Katarina Wallas iz društva REPEK.

Pogosto želja otroka, a odgovornost staršev

Hišnega ljubljenčka si ponavadi zaželi otrok, starši pa morajo oceniti, ali je ta že dovolj star in odgovoren za skrb za žival. Kaj o tem meni Katarina Wallas?

"Želje otrok so različne in nekatere bolj, druge manj realne. V prvi vrsti morajo njihovi starši, stari starši, skrbniki ali drugi sorodniki sami presoditi, kateri želji bodo ustregli in kateri ne, potem pa sami nositi posledice. Po mojem mnenju otroci ne morejo biti (pa tudi ne smejo) odgovorni za hišnega ljubljenčka, saj ta ni igrača!"

Kdaj naj se družina odloči za hišnega ljubljenčka?

Katarina Wallas pravi, da preden se družina odloči za novo žival, naj dobro razmisli, ali jim družinska dinamika, finančno stanje in prosti čas sploh dopuščajo to možnost.

"Če je odgovor na vse da, naj si izberejo takega (tako vrsto in velikost), ki je najbolj primeren za njihov bivalni prostor, okolje, v katerem živijo, znanje, ki ga imajo. Odločijo naj se tudi glede na to, koliko časa dnevno lahko živali namenijo. Če pa je odgovor na zgornja vprašanja ne, je prav tako odgovorna in pametna odločitev, da hišnega ljubljenčka ne bodo imeli."

"Živali ne smejo biti nek trenutni preblisk, saj so z nami veliko let in smo zanje dolžni odgovorno skrbeti vse od trenutka, ko se odločimo zanje, pa do konca," še doda Katarina.

Pomembno je, da vas pri odločitvi za ljubljenčka ne zavedejo prisrčne fotografije ali ljubke pasme iz filmov, pred nakupom ali posvojitvijo živali se pozanimajte, kakšne lastnosti so značilne za to pasmo.

Kako med družinskimi člani porazdeliti skrb za ljubljenčka?

"Otroci naj opazujejo odrasle, ko za žival skrbijo, jim pri tem pomagajo in se ob tem učijo pravilnega ravnanja z živaljo. Kdaj je torej otrok dovolj star za hišnega ljubljenčka? Če ima pametne in odgovorne starše, je za hišnega ljubljenčka dovolj star že novorojenček," staršem polaga na srce Katarina. | Foto: "Otroci naj opazujejo odrasle, ko za žival skrbijo, jim pri tem pomagajo in se ob tem učijo pravilnega ravnanja z živaljo. Kdaj je torej otrok dovolj star za hišnega ljubljenčka? Če ima pametne in odgovorne starše, je za hišnega ljubljenčka dovolj star že novorojenček," staršem polaga na srce Katarina.

Skrb za žival je za otroka tudi določena obremenitev in mora biti starosti primerna – če je je preveč, bo otrok slej ko prej žival doživel kot breme. Tako bi bil, namesto da bi vedno bolj z veseljem sodeloval, samo vedno bolj proti.

Otrok naj že prej spozna živali in način, kako ravnati z njimi

Katarino smo vprašali, kako otroka sploh navaditi na življenje z živaljo. "Otroka je treba naučiti primernega odnosa do vseh hišnih ljubljenčkov, s katerimi je v kontaktu, recimo pri sorodnikih, prijateljih ali sosedih. Prav tako ga je treba naučiti odnosa do divjih in prostoživečih živali ter mu pojasniti njihove značilnosti, posebnosti in potrebe. Razjasniti je treba tudi dejstva in resnice o živalih v ujetništvu, ker vse to so živali, vse to je del našega življenja in naša odgovornost do teh živali se kaže tudi v tem, kako naučimo svojega otroka pravilnega odnosa do njih."

Kaj je pri skrbi za ljubljenčka naloga odraslih in kaj otroka?

Katarina pravi, da je vloga odraslih pri skrbi za ljubljenčka maksimalna, vsaj na začetku, da se žival privadi na novo okolje, na pravila, ki v tem okolju veljajo, in način življenja v tem okolju.

"Otroci lahko seveda vse to spremljajo in pomagajo, sodelujejo, naj ob tem opravljajo tudi 'lažja' dela – zamenjajo vodo v posodi, imajo s sabo na sprehodu kakšno rezervno vrečko za iztrebke, če jih slučajno starši pozabijo, naj domači mački počistijo stranišče itd."

"Starši naj si vzamejo dovolj časa tudi, da otrokom sproti pojasnjujejo, zakaj je treba za hišnega ljubljenčka skrbeti tako, kot to počnejo oni. Otrokom lahko kupijo primerno otroško literaturo na temo hišnih ljubljenčkov ter jo skupaj prebirajo ali se pogovarjajo o vsebini."

"Otroci naj se ob opazovanju odraslih učijo, da je treba za žival poskrbeti odgovorno in prijazno in da to ni nekaj, kar čez nekaj časa preprosto odvržeš ali ko zraste, postaviš na balkon."

Kaj otrok pridobi, če odrašča z živaljo?

"Otroci so kot 'gobe' – pijejo in srkajo vase vse, kar slišijo in vidijo, tudi in predvsem pri odnosu do živali, in to naj starši s pridom izkoristijo. Otrok, ki odraste ob živali in z njo, pridobi s tem neprecenljive izkušnje za marsikatero situacijo pozneje v življenju. Zagotovo dobi boljši občutek, kaj je odgovornost, spozna empatijo, nauči se, da so živali bitja, ki čutijo, in da moramo imeti od njih spoštljiv, human odnos," pravi Katarina Wallas iz društva REPEK. | Foto: "Otroci so kot 'gobe' – pijejo in srkajo vase vse, kar slišijo in vidijo, tudi in predvsem pri odnosu do živali, in to naj starši s pridom izkoristijo. Otrok, ki odraste ob živali in z njo, pridobi s tem neprecenljive izkušnje za marsikatero situacijo pozneje v življenju. Zagotovo dobi boljši občutek, kaj je odgovornost, spozna empatijo, nauči se, da so živali bitja, ki čutijo, in da moramo imeti od njih spoštljiv, human odnos," pravi Katarina Wallas iz društva REPEK.

Hišnega ljubljenčka izberimo glede na življenjski slog

"Osnovni bivalni pogoji morajo ustrezati potrebam tiste živalske vrste, ki ste si jo zamislili. Pred nakupom se je treba natančno pozanimati o lastnostih in načinu življenja te živali in potem razmisliti, ali to ustreza tudi našim življenjskim navadam," meni Katarina.

"Če izbirate recimo pasemskega psa, se je treba dobro pozanimati o pasmi in njenih značilnostih, saj tista urbana legenda, da se 'da iz vsakega psa vse narediti', ne velja!" še opozarja.

Bi vzeli žival iz zavetišča?

Če se zanimate za to, da bi posvojili hišnega ljubljenčka, ki ima za sabo že takšno ali drugačno izkušnjo, Katarina svetuje, da zaupate ljudem iz zavetišč in upoštevate njihova navodila:

"Nikoli ne smete v nakup ali posvojitev katerekoli živali kar na pamet. Odgovornost se kaže tudi v tem, da se pravočasno seznanite z vsem, kar vas čaka. Če posvajate iz zavetišč, morate upoštevati vsa navodila, ki jih dobite ob tem. Če se izkaže, da na vse pa le niste pomislili, poiščite pomoč ustreznega strokovnjaka in življenje z živaljo bo takoj lepše. Za oba!"

Otrok naj vzljubi živali in naj se nauči pravilnega ravnanja do njih. Naj vam pomaga pri skrbi za domačega ljubljenčka. | Foto: Otrok naj vzljubi živali in naj se nauči pravilnega ravnanja do njih. Naj vam pomaga pri skrbi za domačega ljubljenčka.

Ljudje bi morali čutiti "kolektivno odgovornost" v odnosu do živali

Katarina meni, da ljudje slabo ali pa sploh ne razumejo, kaj pomeni "kolektivna odgovornost" v odnosu do živali. Nismo odgovorni namreč samo za svoje živali, ampak tudi za tiste v okolici, ki potrebujejo našo pomoč.

"Obračanje stran in valjenje krivde na druge ob pričakovanju, da bo to rešil 'nekdo drug', ne prinese nič dobrega in je izredno škodljivo za dobrobit živali. Bojimo se reagirati, bojimo se pokazati s prstom in narediti potreben korak: ali je to opozorilo, ali je to pojasnilo, ali pa je to prijava ustreznim službam. Tisti, ki neko zlorabo ignorira ali se prepričuje, da to ni njegova težava, ni nič manj kriv kot tisti, ki zlorablja …" še za konec pove Katarina Wallas iz društva REPEK.

V Lidlovih poslovalnicah spet postavljene zbiralne košare za hrano za živali

Poiščite košaro v Lidlovi poslovalnici in donirajte hrano za živali. | Foto: Poiščite košaro v Lidlovi poslovalnici in donirajte hrano za živali. V ponedeljek, 14. septembra, je Lidl Slovenija v vseh svojih poslovalnicah po Sloveniji ponovno postavil zbiralne košare ter povabil svoje kupce, da donirajo hrano za živali.

Zbrani prispevki bodo namenjeni slovenskim društvom za zaščito živali in zavetiščem za živali, ki delujejo v lokalnem okolju, kjer poslujejo Lidlove trgovine.

Akcija bo potekala do 10. oktobra.

 Podpornik rubrike Ustvarimo boljši svet je podjetje Lidl Slovenija.