Petek, 18. 1. 2013, 14.03
8 let, 8 mesecev
Warholove evropske korenine
Andy Warhol naj bi nekoč izjavil, da ni od nikoder. Oče pop arta, ki ga danes slavijo predvsem kot ikono in utelešenje ameriških sanj – zvezdništva, blišča in glamurja – je bil v odsotnosti kamer in fotoaparatov zadržana in introvertirana osebnost. Rodil se je v Pittsburghu, njegovo družinsko drevo pa vodi do Slovaške. Njegova starša sta v Ameriko emigrirala iz Avstro-Ogrske, vasi Miková, na novem kontinentu pa se naselila na industrijskem območju, kjer je Andy Warhola (pozneje je umetnik iz svojega priimka zadnji a izpustil) kot najmlajši od treh otrok tudi odraščal.
Vzgajali so ga v protestantskem duhu, s svojo mamo Julio, na katero je bil še posebej navezan, pa je govoril v slovaškem jeziku. V New Yorku, kje je začel s svojo umetniško kariero, je sledil življenju slavnih in hkrati svoje stanovanje delil z mamo in njenimi spomini na stari svet.
Krakovska razstava z naslovom Andy Warhol: Konteksti (Andy Warhol: Contexts) v mednarodnem kulturnem centru v Krakovu gledalca popelje skoti različna obdobja umetnikovega življenja in raziskuje njegove korenine in protestantsko ozadje, ki naj bi vplivalo na njegovo delo. "Takšna perspektiva interpretacije umetnikovih prelomnih dosežkov in točk v njegovem življenju ponuja odmik od ustaljenih vzorcev branja Warholovega dela v kontekstu pop arta in ameriške kulture," sta izhodišča razstave za The Art Newspaper utemeljili kuratorki Natalia Żak in Helena Postawka-Lech. "Tovrstnih analiz ne želiva spodkopavati, nasprotno, želiva jih nagraditi z nekoliko manj znanimi motivi in ozadji."
Dela za razstavo je prispeval zasebni slovaški muzej Zoya, kjer hranijo eno od dveh na Slovaškem večjih Warholovih zbirk. Druga se nahaja v muzeju moderne umetnosti Andyja Warhola.
Razstava je na ogled do 10. februarja.