Ponedeljek, 16. 5. 2011, 12.12
8 let, 7 mesecev
Predstava Nosorog: Kastracija ideje je za ustvarjalca samomor
"Pražival. Izumirajoča in ogrožena vrsta, zaščitena pred popolnim izginotjem. Težka zemeljska žival, ki s svojim rogom in strašno silo vzbuja grozo, kadar brani svoj prostor bivanja. Njegov edini sovražnik je človek – divji lovec," tako svoj opis nosoroga začne igralec, plesalec in režiser Ivan Peternelj, ki se v teh dneh pospešeno pripravlja na uprizoritev svojega avtorskega projekta Nosorog.
Zakaj si je ustvarjalec izbral ravno nosoroga? Peternelj pojasni, da je simbolika večplastna. Po eni strani gre za ogroženo vrsto, po drugi pa za staro in karizmatično žival, ki v ustvarjalcu vzbuja prispodobo za umetnika: "Človek je ustvarjalen s svojimi idejami, hkrati pa tudi ogrožen, ker v svetu ostaja nerazumljen. A čas pokaže, da so umetniki vedno najbolj karizmatične osebe, zato sem v predstavo uvrstil umetnike, kot sta slikar Goya in skladatelj Handel. To so bile velike avtoritete preteklega časa, ki me spominjajo na nosoroge – na prabitja, ki jim čas ne more do živega."
Za ustvarjalca najhujša kastracija ideje
Peternelj v gledališkem listu zapiše: "Abstraktne gledališke podobe govorijo o osamljenosti ustvarjanja, o individualizmu. Idejni svet posameznika je enkraten in neponovljiv. Njegovi resnični sovražniki so njegovi notranji strahovi. Grožnja zunanjega sveta je samo odsev temačnih likov, ki pobegnejo iz polja nezavednih vsebin. Črni mož in Črna žena sta podobi teh demonskih divjih lovcev iz temnih sanj. Nosorogov rog je idejni falus, ki oplaja. Kastracija ideje je za ustvarjalca samomor.«