Sreda, 17. 4. 2013, 15.52
8 let, 7 mesecev
Na Ljubljanskem gradu slike Todorča Atanasova na temo brezčasja
"Umetnikove figure se zde kot ikone brezčasja, postavljene nekam na robove obal časa, zagledane vase in družeče se v samodotike", je zapisal pesnik Igor Likar.
Atanasov je likovni umetnik, ki je s svojo jedkano risbo poglobljeno preiskoval ostre meje ikonografskih kompozicij. V slikarstvu si umetnik odpira prostore za že skoraj ezoterično nadgrajevanje barv, vse do njihovega prelivanja proti izginjanju in njihovi nevidnosti, piše na spletni strani Ljubljanskega gradu.
Umetnik preiskuje psihični prostor figure, ki jo obdaja neviden prostor njene avre, s čemer odpira temeljna vprašanja o samoobčutenju, kot so: kaj je solipsizem, kaj narcisizem, voajerizem, kaj potreba po samoti, ter kaj in kdaj potreba po drugem. Mimetičnost v upodabljanju se, kot piše na spletni strani, gledalcu razodeva kot "premišljen poesis njegove figuralike".
Atanasov se je rodil leta 1953 v mestu Sv. Nikole v Makedoniji. Leta 1977 je diplomiral na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani pri profesorju Janezu Berniku, tam je končal še specialko za grafiko pri profesorju Bogdanu Borčiču. Razstavljal je na številnih samostojnih in skupinskih razstavah ter bil večkrat nagrajen doma in v tujini. Živi in ustvarja v Ljubljani.
Razstavo, ki bo odprta do 2. junija, pripravljajo v sodelovanju z Društvom likovnih umetnikov Ljubljana.