Sobota, 24. 4. 2010, 7.41
8 let, 9 mesecev
Franček Knez: Delujem kot mali odsek
Direktorici Knjižnice Laško Metki Kovačič je ob svetovnem dnevu knjige uspelo pravzaprav nemogoče: v goste privabiti Frančka Kneza, tiho legendo slovenskega plezanja in alpinizma, ki je literarne besede koval s sokrajanom Jožetom Zupanom in jih delil z množico, ki je do zadnjega kotička napolnila knjižnico, da bi prisluhnila uspešnima alpinistoma. V središču pozornosti sta bili knjiga Ožarjeni kamen, za številne bralce nova enciklopedija slovenskega alpinizma, ki odstira zaveso s spoštovanja vredne Frančkove alpinistične poti, in napovedana pesniška zbirka Jožeta Zupana, ki obeta še en dušo božajoč pesniški prvenec.
Vrhunska alpinista sta pravzaprav vzklila iz kratkohlačnikov, ki sta čuječe raziskovala grape, soteske, skale in gozdove v okolici rodnih Rimskih Toplic. Otroka narave sta svoje čudenje nad stvarmi, ki se z višine prikažejo v povsem drugačni luči, prelila v plezanje in alpinizem. Svojo skupno prvo prvenstveno smer sta okronala v Turski gori in jo poimenovala Smer Franca Jožefa – pa ne po avstrijskem cesarju, ampak po svojih imenih. Bliskovito se je nadaljeval njun ples po vertikali in kot mladca sta že odkrivala odpravarstvo v Andih in Himalaji, nato pa so se njune plezalne poti razšle.
Za razliko od besedno skromnega, a duhovno bogatega Frančka pa se je Jože Zupan izkazal za iskrivega in zgovornega sogovornika, ki prav tako pretanjeno izbira misli in besede. Njihov jagodni izbor je ujel v kopico pesmi, ki bodo v prihodnjih dneh oplemenitile slovensko gorniško poezijo pod naslovom Tukaj, tam, onkraj. "Veseli me, da alpinizem rojeva toliko umetniške ustvarjalnosti," je pesniško zbirko na skorajšnjo pot pospremil tudi Tone Škarja, slovenski alpinist in pisatelj, kot gonilna sila jugoslovanskih in slovenskih alpinističnih odprav pa Frančkov in Jožetov sotrpin. Renesansa slovenske alpinistične literature in zanimanja zanjo je idealna popotnica v leto, ko bo Ljubljana kraljevala na prestolu knjige.