Petek,
21. 6. 2013,
14.53

Osveženo pred

8 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 21. 6. 2013, 14.53

8 let, 5 mesecev

Direktorji mreže muzejev Internacionala pozivajo k dialogu v Turčiji

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Mednarodna mreža umetnostnih ustanov Internacionala se je odzvala na zatiranje javnih protestov v Turčiji. Vlado pozivajo k vzpostavitvi dialoga z akterji civilne družbe.

Mednarodna mreža muzejev Internacionala, v kateri so združeni belgijski Museum van Hedendaagse Kunst Antwerpen, slovenska Moderna galerija, španski Museo nacional centro de arte Reina Sofia, nizozemski Van Abbemusuem, turški Salt in španski Museu d'art Contemporani de Barcelona, se "z obžalovanjem odzivamo na nasilno zatiranje legitimnih javnih protestov v Turčiji", so zapisali v sporočilu za javnost. Turško vlado pa pozivajo, naj se "odpove nadaljnjemu hujskaštvu in obrekovanju kulturnih akterjev ter nedokazanim obtožbam" (…). Vlado pozivajo, naj predstavi takojšnje načrte "za vzpostavitev dialoga s širokim krogom akterjev civilne družbe".

V Internacionali opozarjajo, da je turška vlada v zadnjih mesecih na področju kulture zmanjšala umetniško raznolikost. V imenu ozke politične ortodoksnosti je nevarno skrčila prostor za raziskovanje družbenih, političnih in kulturnih razlik ter možnosti za mirno izmenjavo različnih mnenj. "Nedopustno je nasilno utišanje neodvisnih glasov na spoštovanem in slovečem turškem kulturnem področju s takimi sredstvi, kot so javna obsojanja in pravne grožnje, neposredno vmešavanje v umetniške programe in zapiranje ključnih ustanov pod pretvezo prenove".

Raba umetnosti Pobudo za nadnacionalno združenje šestih evropskih umetnostnih muzejev Internacionalo, ki naj deluje v horizontalni in decentralizirani izmenjavi med kulturnimi akterji, je leta 2009 dala Moderna galerija. Prvi skupni dvoletni projekt, ki je temeljil na skupni medmuzejski rabi zbirk, tehnologij in arhivov, je nosil naslov Internacionala: 19571986, Umetnost od zatona modernizma do vzpona globalizacije.

Letos je konfederacija kulturnih ustanov od Evropske unije prejela 2,5 milijona evrov za petletni program Rabe umetnosti – dediščina 1848 in 1989 (RU). Ta bo vključeval razstave, simpozije, publikacije, časopise, spletni forum, izobraževalne platforme in izmenjave zaposlenih.

Z izbranima ključnima zgodovinskima trenutkoma, letom 1848 in 1989, se RU navezuje na nadnacionalno evropsko zgodovino državljanskega odpora in kreativnega odziva na oblast. "V obeh zgodovinskih revolucijah so bila vprašanja dostopa do sveta in njegovih kultur temeljnega pomena za zahtevane nove oblike državljanstva", so zapisali v sporočilu za javnost.

Petletni program Internacionale se bo posvetil tema trenutkoma s posebnim poudarkom na osemdesetih letih dvajsetega stoletja za opredeljevanje do sedanjosti in oblikovanje novih oblik nadnacionalne fizične in intelektualne zgodovine, temelječih na načelih vključevanja in soustvarjanja.