Ponedeljek,
26. 8. 2013,
15.23

Osveženo pred

8 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Boris Pahor

Natisni članek

Ponedeljek, 26. 8. 2013, 15.23

8 let, 3 mesece

Boris Pahor, kulturnik, ki bo dobil trg v središču Ljubljane

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Ne zgodi se velikokrat, da je celodnevna pozornost Slovenije namenjena kulturniku. Tolikšno medijsko zaželenost redko doseže slovenski estradnik, Boris Pahor jo je dobil ob svojem 100. rojstnem dnevu.

Človeku, ki je s svojo neomajno držo, intelektualno angažiranostjo in zavezanostjo slovenstvu zaznamoval stoletje, so se pri Cankarjevi založbi in Mladinski knjigi poklonili z vrsto dogodkov in monografskim albumom Tako sem živel.

V knjigarni Konzorcij založbe Mladinska knjiga je na predstavitev, kot se za pomembno osebnost s častitljivo obletnico spodobi, čakalo sto ljudi. Eni na podpis, drugi na fotografijo, tretji pa na njegove kritične poglede na slovensko narodno zavest. Pol ure je bilo treba čakati nanj. V soju žarometov je kljub svoji telesni majhnosti pred ljudi, željne njegove navzočnosti, stopil kot velika osebnost.

Predsednik uprave Mladinske knjige Peter Tomšič je ob začetku današnjih dogodkov ob Pahorjevi stoletnici, poimenovanih Pahoriana, razkril veliko skrivnost, da bo trg, ki bo stal pred Konzorcijem, trg Borisa Pahorja. Odprli naj bi ga prihodnje leto ob koncu kongresa na temo tržaške slovenske literature. Dodal je: "Danes smo se tukaj zbrali zaradi Pahorja. Zaradi njegovih misli, njegove drže in njegovega poguma, ni samo pričevalec zgodovine in resnice, ampak je tudi svetilnik v slovenski etiki, drži in narodni zavesti."

Urednik knjige Zdravko Duša je razložil, da so se za ambiciozni projekt odločili lani ob Pahorjevem rojstnem dnevu. Ob pomoči NUK, urednice in pisatelja je tako nastal najširši monografski album.

Knjiga ni sterilni spomenik živečemu pisatelju Tatjana Rojc, avtorica monografije, je poudarila: "Knjiga ni sterilni spomenik živečemu pisatelju, ampak sem želela zaobjeti tudi zgodovino tega stoletja, ki je Pahorjevo stoletje, ne samo zgodovino njega osebno, ampak zgodovino njegovega Trsta. Tako smo posebej obsežno poglavje namenili zgodovini Slovencev v Trstu, ki jo premalo poznamo. Knjiga se začenja s Slovenci v Trstu po letu 1948. Seveda vemo, da je konstitutivna izkušnja Borisa Pahorja požig Narodnega doma leta 1920, zato je tudi veliko namenjeno narodnemu domu, ki je predstavljal simbol kulturnega in ekonomskega vzpona Slovencev v Trstu. V ta kontekst se umeščata Pahorjeva zgodba in življenje njegovih najbližjih."

Rojčeva je povedala, da je knjiga njen osebni poklon avtorju, ki je dal skozi marsikaj in kljub vsemu ostal optimist in ljubitelj resnice.

Zadnje besede so bile namenjene Pahorju samemu. Pahor se je najprej začudil imenovanju trga po njemu, saj to ponavadi pride po smrti in ob tem dodal, da je prav, da se spomnimo vseh tržaških književnikov, ki so pomembni tudi za slovenski narod.

Absurd, da prihaja najpomembnejši slovenski kulturnik izven meja Zahvalil se je uredniku in avtorici, ki je odlično povezala odlomke iz njegovih knjig s fotografijami in preostalo zgodovino. Veliko besed pa je kot vedno namenil velikemu pomenu tržaških Slovencev za slovenskost, govoril je o grozodejstvih iz fašističnih taborišč, o svojem pogledu na globalizem ter o tem, kako je absurd za Slovenijo, da za Slovenijo pomembna oseba živi pravzaprav zunaj države. "Po raziskavah javnega mnenja sem najpomembnejši slovenski kulturnik, kar zagotovo ni v prid slovenski državi."

Dogodki v sklopu Pahoriane se nadaljujejo. Pahorja je na slavnostno kosilo povabil predsednik države Boris Pahor, zvečer pa bo dogajanje zaokrožila večerna slovesnost v prostorih SNG Opera in balet Ljubljana, ki jo spremlja odprtje razstave o pisateljevem življenju in delu.