Torek, 22. 6. 2010, 7.37
8 let, 9 mesecev
Orhideja, gvatemalska narodna cvetlica
Na gvatemalskih ulicah je mogoče za prgišče quetzalov kupiti dehtečo orhidejo, tako kot na ljubljanskih šopek teloha ali tulipanov. Nič nenavadnega, saj v Gvatemali, kjer uspeva približno 1000 vrst orhidej, skoraj vsakdo goji orhideje, povsem samorastniško pa uspevajo tudi v naravi.
Naravna rastišča orhidej se razlikujejo kot noč in dan, saj se na videz krhke cvetlice bohotijo tako ob pacifiški obali kot na goratih pobočjih do nadmorske višine 2000 metrov, na vulkanskih vrhovih jih je mogoče najti še višje. Na vzhodu države, kjer se pol leta močnega deževja izmenjuje s pol leta suše, rastejo popolnoma drugačne vrste orhidej kot na občutno vlažnejšem zahodu Gvatemale. Tople in vlažne severne nižine postrežejo s povsem svojo zbirko dehtečih lepotic, Alta Verapaz v osrčju Gvatemale pa velja za zibelko orhidej, saj od tam izvira vrsta orhidej Lycaste z značilnimi rožnatimi, rumenimi ali rdečkastimi cvetovi. Zelo redka in najbolj cenjena Lycaste skinneri var. Alba, Monja Blanca oziroma »bela nuna« po slovensko, pa je bila že leta 1934 okronana za narodno cvetlico Gvatemale. Ogroženo vrsto orhideje deviško belih cvetov brez kančka rumene ali rožnate je izjemno težko videti v naravi, uspeva pa v zelo vlažnem okolju na dovolj visoki nadmorski višini.
Vlagoljubne lepotice
Cobán, prestolnica Alta Verapaza, je s svojim botaničnim vrtom orhidej na prostem pravi raj za ljubitelje mavričnih cvetov. Že kakšnih 30 vrst cvetočih orhidej, ki se prav koketno nastavljajo fotografskemu objektivu, podkuri domišljijo, kako veličastno mora biti tam šele od decembra do februarja, ko se razbohoti vseh 650 vrst vlagoljubnih lepotic, kolikor jih ta vrt premore.
Z dežjem orošene orhideje poleg širokega barvnega spektra barv presenečajo tudi z različno velikostjo, saj so nekatere tako majcene, da jih komaj vidiš s prostim očesom, seveda pa se razrastejo tudi do velikosti, kot smo jih vajeni v slovenskih cvetličarnah, ali jih celo prerastejo. Prav vse, majhne in velike, ogrožene in vsakdanje, pisane ali enobarvne, pa se znajdejo v soju žarometov konec februarja, ko v Gvatemali praznujejo državni orhidejski šov.