Petek, 7. 6. 2013, 11.11
6 let, 6 mesecev
Jadranski svetilniki od Trsta do Dubrovnika
"Vsak svetilnik ima svojo zgodbo in svoje skrivnosti, ki jih svetilničarji velikokrat trmasto in ponosno držijo zase," je ob predstavitvi knjige povedal njen avtor Mitja Zupančič.
Tudi na vzhodni obali Jadrana je svetilničarjev vedno manj, ker jih nadomeščajo avtomatizirane naprave, svetilnike pa ogrožajo tudi divja privatizacija, brezskrbno podrejanje tako imenovanemu robinzonskemu turizmu, vandalizem in kraje kamnitih delov. "Če sem s svojo knjigo spodbudil zanimanje in tako preprečil propad ali uničenje že enega samega kamnitega pomnika zgodovine in jadranskega kulturnega spomenika, bom zelo zadovoljen," je še povedal avtor, ki je jadranske svetilnike preučeval, obiskoval in fotografiral skoraj tri leta.
Tri države, eno morje in nobene meje
Opisi svetilnikov vsebujejo navtične podatke, zanimivosti in legende že iz časov antike ter več kot 200 barvnih fotografij, zaradi katerih se je avtor mimogrede ljubiteljsko izpopolnil kot fotograf. A tudi zbiranje in preučevanje podatkov o svetilnikih ni bilo vedno preprosto – že pri piranskem svetilniku, iz katerega se je zadnji svetilničar izselil pred 37 leti, se je to pokazalo kot nepričakovan izziv: "Slovenske uradne evidence, recimo, sploh niso imele vseh pravilnih podatkov o Punti Piran, zato sem to izvedel v splitskem podjetju Plovput, ki je vzdrževalo vse svetilnike v nekdanji skupni državi."
Neprecenljivi trenutki s svetilničarji
Za svojimi zgodbami pa na izpostavljenih mestih vzhodnega Jadrana tiho in ponosno stojijo kamniti lepotci, ki si glede na sonce in oblake nad njimi ter morjem pod njimi nadenejo zelo različne obraze. Čeprav so včasih zelo različni, pod soncem ali med nevihto, se v njih vedno odsevajo prelestna lepota Jadrana in (najmanj) dvestoletna prizadevanja človeka, da si na njem v vsakem času zagotovi varno plovbo.