Ponedeljek, 6. 11. 2017, 8.40
9 mesecev
Učinki smeha in igre niso nobena šala
Če mislite, da so se čudoviti časi sproščene igre končali, ko ste se naučili zavezovati vezalke, ste se močno ušteli. Za splošno dobro počutje in dvig umskih sposobnosti se je treba igrati čim več. Igra bi morala tudi v odrasli dobi zavzemati pomemben del našega vsakdana.
V obdobju, ko smo vsi bolj ali manj stalno vključeni v mrežo sodobne tehnologije in se poglabljamo samo v službene naloge in domače opravke, si nikoli ne vzamemo dovolj časa za čisti užitek.
Kaj dobimo, ko se prepustimo sproščeni igri z ekipo prijateljev, s katerimi premagujemo ovire do skupnega cilja? Predlagamo, da večkrat prebudimo malčka v sebi.
Obiščite virtualno sobo pobega, ki bo razgibala vaše možgane.
Celotna ekipa diha za en cilj
Med igro se skupaj s soigralci podamo na lov za določenim ciljem, ko nas na koncu čaka nagrada, imamo omejen čas in moramo slediti natančnim pravilom igre. Vse to v sodelovanju s celotno ekipo, ki se z vsem srcem poda proti enemu cilju.
Med igranjem določene igre moramo tesno sodelovati z najbolj kompleksno napravo v vesolju, ki jo imamo na voljo – to so naši možgani.
Igra bi morala biti vključena v vsakodnevne opravke sodobnega aktivnega človeka, saj izboljša naše zdravje, občutek sreče, pa tudi produktivnost.
Z igro nad stres in pešanje umskih sposobnosti
Med igro je vedno dovolj smeha in ta poskrbi, da se v telesu zmanjša raven stresnega hormona kortizola. Zaradi stresa nas lahko boli glava, lahko dobimo napad tesnobe, mučiti nas lahko začne nespečnost. Z drugimi besedami – fizične in psihične prednosti smeha niso nobena šala.
Z igro postajamo učinkovitejši. Na sestankih, ki jih začinimo z malce humorja, komunikacija poteka veliko uspešneje. Dobra šala razbije nelagodje med sogovorniki in pogovor veliko lažje steče, zato tudi do rešitve pridemo hitreje.
Možgani hvaležni že za lahkotno stimulacijo
Že samo z lahkotnimi miselnimi igrami lahko stimuliramo nove nevronske povezave v možganih. Če smo se pripravljeni naučiti nekaj novih besed v tujem jeziku, lahko povečamo obseg sive možganovine, ki tvori zunanjo plast možganov, kjer poteka procesiranje informacij in nadzor funkcij iz več možganskih regij.
Z aktivno igro, med katero se moramo gibati, bomo naredili veliko koristnega za svoje telo in s tem za srce.
Tudi s socialnega vidika je igra več kot dobrodošla. Medosebni odnosi se med igro poglabljajo. Znano je, da pari, ki se skupaj veliko igrajo, tudi ostanejo skupaj.
Kompleksna igra nas popolnoma sprosti
V iskanju igre, ki nas popolnoma prevzame, smo obiskali ljubljanski Escape Room Enigmarium, kjer se zavedajo izjemne moči, ki jo v nas prižge iskrica otroške igre.
Ko se ekipa v iskanju skupnega cilja znajde pred ugankami v zaprti sobi, se v njihovih možganih sprožijo procesi, ki jih povsem posrkajo.
Nove dimenzije povezovanja in sodelovanja
"Skupina se med igro poveže in začne sodelovati. Sam nikoli ne moreš biti enako dober kot v skupini," je povedala vodja Enigmariuma Nataša Potočnik.
Vse sobe so zasnovali tako, da je potrebnega čim več skupinskega dela. Poskrbijo tudi, da vsakdo najde nek izziv zase. Niso pa pozabili na zabavo. Ta je ključna, saj ne gre za tekmovanje.
Igra je dramaturško zasnovana. Nekatere uganke so lažje, nekatere težje, igralci so med igro velikokrat nagrajeni. Predvsem pa popolnoma "padejo notri". Igra je časovno omejena. Moderatorji igre poskrbijo za namige med igro, če se kje zatakne.
V sobi, kjer poteka igra, nas zapelje že ambient Enigmariuma, ki je urejen tako, da povsem pozabimo na zunanji svet.
Raznolikost iger za več zabave
Za reševanje iger v sobah pobega moramo vklopiti logiko, sklepanje, pa tudi matematično znanje, vendar na srečo na ravni osnovne šole.
"Naloge niso pretežke. Vse, kar potrebujemo za rešitev naloge, najdemo v sobi. Skoraj vsaka stvar, ki je v sobi, je lahko del uganke," je povedala Nataša Potočnik in poudarila pomembnost komunikacije med člani ekipe.
V naloge so vključene tudi razne finomotorične preizkušnje.
Vsak ekipa ima nekje šibke in močne točke, zato je tako zanimivo, kako se naravno porazdeli reševanje nalog med posamezne člane. Povsem spontano se spotoma razvije tudi strategija igre.
Možgani doživijo poseben preklop
Ko se vživiš, v eni uri ne razmišljaš o ničemer drugem, ker scenografija in dramaturgija igralca ves čas igre držita v napetosti. V glavi se sproža val navdušenja, vesele nestrpnosti in malce strahu. Smešni trenutki v sobah poskrbijo za dovolj zabave.
"Premalo se igramo. Vzemimo si nekaj časa za igro, ki nas bo tudi povezala. Družina bo v eni uri Escape Rooma našla nekaj dragocenih trenutkov povezanosti."
Kako poskrbeti za zdravje možganov
Možgani so najbolj zapleten in hkrati najbolj dovršen organ. V njih je lahko kar 100 milijard živčnih celic, ki iz okolja sprejemajo številne informacije in usmerjajo naše odzive nanje. Zdravi možgani zmorejo neverjetne stvari, zato je treba zanje skrbeti in jih ohranjati zdrave. Učinek dobre igre na zdravje možganov je neprecenljiv. K še učinkovitejšemu delovanju možganov pa si lahko pomagamo tudi z naravnim izvlečkom ginka.
Svojim možganom lahko pomagate tudi z Bilobilom. Na slovenskem trgu je Bilobil edino registrirano zdravilo brez recepta, ki vsebuje visokokakovosten izvleček iz ginkovih listov, katerega učinkovitost in varnost sta klinično potrjeni.
Prav izvleček iz ginkovih listov učinkovito izboljšuje spomin zdravih ljudi v obdobjih povečanega umskega napora.
Bilobil razširi krvne žile in izboljša prekrvitev možganov, izboljša oskrbo možganskih celic s kisikom in hranilnimi snovmi, deluje antioksidativno in možganske celice varuje pred prostimi radikali.
Redno jemanje Bilobila izboljša miselne sposobnosti (spomin in intelektualne sposobnosti), pomaga pri vrtoglavici in šumenju v ušesih, pomaga pri motnjah prekrvitve rok in nog in tako olajša bolečine pri hoji, zmanjša občutek hladnih rok in nog ter zmanjša občutek otrplosti in ščemenja.
Besedilo obravnava izdelek brez recepta. Pred uporabo natančno preberite navodilo! O tveganju in neželenih učinkih se posvetujte z zdravnikom ali s farmacevtom.