Četrtek,
9. 4. 2015,
19.42

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Janko Veber obleka

Četrtek, 9. 4. 2015, 19.42

8 let, 7 mesecev

Zastarele obleke, izzivalna mini krila in dominantna Vebrova kravata

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Pod modni drobnogled smo vzeli oprave ministric in ministrov ter poslank in poslancev na današnji seji DZ. So bili oblečeni primerno in kaj so s svojim slogom sporočali?

Se naši politični veljaki znajo obleči položaju in priložnosti primerno? Imajo izdelan modni slog, so tradicionalni, morda celo konservativni ali preizkušajo meje primernega? O tem smo ob pregledu fotografij sodelujočih na današnji izredni seji DZ spregovorili z Leo Pisani, svetovalko za kulturo oblačenja.

Vebrova kravata kaže samozavest in željo po dominantnosti Začeli smo seveda s tistim, ki je na tokratni seji na vročem stolu – obrambnim ministrom Jankom Vebrom, ki se mu ministrski stolček močno maje. Oblekel je klasično temno obleko, ki pa jo je popestril z rdečo kravato. "Čista rdeča barva je barva moči, prelivanja krvi, ognja. Nekoč barva bogatašev, bojevnikov, najvišjih državnih in verskih dostojanstvenikov je tudi danes barva samozavestnih ljudi z željo po dominantnosti," pojasnjuje Pisanijeva.

Pri izbiri oblek so moški v državnem zboru veliko bolj zadržani. "Zdi se, da se poslanci zavedajo, da je anonimna podoba tista, ki je za ta položaj najbolj hvaležna. Temne, tradicionalne poslovne obleke in dnevne poslovne obleke se nosijo redkeje kot nekoč, vendar so za poslance še vedno dobra izbira," podobo moških članov DZ komentira Pisanijeva.

Nekaterim oblekam se jasno vidi, da so zastarele Precej je kritična glede zastarelosti oblek naših poslancev in ministrov. "Na oblekah nekaterih naših poslancev piše, da imajo več kot pet let. To se vidi po preširokih rokavih, ramenih, širokih reverjih, preširokih hlačah in predolgih rokavih na suknjiču," pojasnjuje. Najsodobnejšo obleko je po njenih besedah oblekel poslanec SD Matjaž Han, a tudi on ni povsem zadel: "Žal so rokavi predolgi vsaj tri centimetre."

Če bi poslanci poznali kulturo oblačenja, ne bi zapeli spodnjega gumba na suknjiču Avtorica knjige Obleka – kaj, kdaj, kako še omenja, da imajo poslanci možnost izobraževanja o kulturi oblačenja, a kot pravi, jih na seminarjih še ni opazila. "Če bi bili, bi vedeli, da se spodnji gumb na suknjiču nikoli ne zapne," dodaja. Po njenem mnenju se slovenski poslanci za svojo podobo na sploh ne potrudijo preveč. "Ne zavedajo se, da njihova podoba ni le stvar njih samih, ampak tudi nas, saj nas predstavljajo," je prepričana.

"Če so dame želele izzivati, so dolžino krila dobro izbrale Kaj pa ženski del zasedbe v DZ? "Nekatere dame so izbrale mini krila, ki sicer ne spadajo v opisane ravni oblačenja. Projicirajo sodobnost, igrivost in svežino, res pa je, da so tudi malce izzivalne. Če je bil to njihov namen, so dolžino krila dobro izbrale," pravi Lea Pisani.

Najboljše oblečena poslanka? Violeta Tomič. Med ženskami v parlamentu je sicer kot tisto, ki je svojo opravo izbrala in sestavila najbolje, izbrala poslanko Združene levice Violeto Tomič: "Odlično je izbrala kombinacijo suknjiča in krila, to je primerne dolžine. Prav tako je kožna barva nogavic za sončne tople dni primernejša kot črna. Slog je lepo dopolnila s sodobnimi čevlji, nisem pa prepričana, ali ji uspe ves dan zdržati v tako visokih petah."