Četrtek,
4. 2. 2016,
11.47

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

Natisni članek

Natisni članek

begunci

Četrtek, 4. 2. 2016, 11.47

8 let, 7 mesecev

Veliki modni znamki priznali, da so jima oblačila šivali begunski otroci

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0
Dva izmed znanih svetovnih proizvajalcev oblačil sta razkrila, da so v njunih obratih v Turčiji delali tudi begunski otroki.

Konfekcijska giganta H&M in Next sta odkrila, nato pa javnosti tudi razkrila, da v njunih tovarnah v Turčiji delajo mladoletni sirski begunci, poroča Independent. Ob tem sta druge proizvajalce oblačil pozvala, naj tudi sami raziščejo, kaj se dogaja v njihovih obratih v tujini in preverijo, kdo dela v njih.

Sužnjelastniški odnos do begunskih delavcev V središču pozornosti so predvsem obrati v Turčiji, ki je ob Kitajski, Kambodži in Bangladešu ena največjih svetovnih proizvajalk oblačil, vse glasnejše pa so govorice, da v tamkajšnjih obratih v težkih razmerah in za mizerno plačilo dela veliko sirskih beguncev, tudi otrok. V Turčiji je sicer od leta 2011 zavetje poiskalo več kot 2,5 milijona Sircev, več kot v kateri koli drugi državi.

V Turčiji imajo svoje obrate mnoge znane blagovne znamke, med njimi pa sta za zdaj le H&M in Next priznala, da sta v svojih tovarnah odkrila izkoriščanje begunskih otrok. Obe podjetji sta tudi sporočili, da sta mladoletnike nemudoma umaknili iz tovarn in njihovim družinam zagotovili podporo.

Večina konfekcijskih gigantov, ki imajo tovarne v Turčiji, se je zavila v molk Med več kot 30 podjetji, ki so jih pozvali, naj preverijo in razkrijejo stanje v svojih turških obratih, se jih je večina zavila v molk. Primark in C&A sta sporočila, da pri njih delajo sirski begunci, a le odrasli, Adidas, Burberry, Nike in Puma pa so zatrdili, da v njihovih tovarnah ni nobenih sirskih beguncev. Enako je sporočila tudi družba Arcadia Group, ki ima med drugim v lasti blagovni znamki Topshop in Dorothy Perkins.

Vsa preostala podjetja, med njimi tudi Marks & Spencer, Asos, GAP in New Look, se na vprašanje niso odzvala, dodaja Independent.

"Daleč od oči, daleč od srca" "Veliko podjetij ima do svojih tovarn v tujini odnos daleč od oči, daleč od srca," so o konfekcijskih gigantih izjavili v Business & Human Rights Resource Centre, neprofitni družbi, ki se ukvarja s kršitvami človekovih pravic v poslovnem svetu. "Razmere sicer preverjajo, a so njihovi obiski vnaprej napovedani in tako lahko vodje obratov pravočasno prikrijejo resnično stanje in zlorabe delavcev."