Petek, 12. 7. 2013, 12.16
8 let, 8 mesecev
Ko bralci nadlegujejo pisatelje
Z zasledovalci in nadlegovalci se pisatelji spopadajo vse od začetkov literarnega zvezdništva. Byrona je zasledovala njegova nekdanja ljubimka Lady Caroline Lamb, Edwarda Bulwer-Lyttona pa nekdanja žena Rosina. A vedno večja javna izpostavljenost pisateljev na spletu, predvsem Twitterju, ter na podpisovanjih knjig, daje obsesivnim bralcem vedno več priložnosti za napad.
Eden od nedavnih napadov se je ravno ta teden končal na sodišču, ko so za krivo napada spoznali Sandro Botham. Ta je na podpisovanju knjig Val McDermid (na fotografiji) decembra lani stala v vrsti, zamaskirana z lasuljo in očali. Ko je prišla na vrsto, je želela avtogram v knjigi o policistkah A Suitable Job for a Woman, s posvetilom za michelinko. Avtorica sicer ni vedela, čemu takšno posvetilo, a ga je vseeno napisala, bralka pa je vanjo nato zlila črnilo. Izkazalo se je, da je Sandra Botham kuhala zamero do pisateljice skoraj 20 let, saj je verjela, da je pisateljica v omenjeni knjigi prav njo označila za michelinko, obloženo maskoto podjetja Michelin. Kot poroča Guardian, na določitev kazni napadalka še čaka.
Podpisovanje knjig je tudi sicer priložnost, da se bralci soočijo s pisci. Janice Galloway je na primer poročala o dogodku, ko je nekdo na podpisovanju knjig v vrsti čakal več kot eno uro, samo zato, da ji je povedal, da sovraži njeno delo. Pa tudi njene uhane.
Pisec kriminalk Peter James se je deset let spopadal z zasledovalko, ki se je redno pojavljala na njegovih dogodkih po Veliki Britaniji. Medtem mu je večkrat na dan pošiljala dolga elektronska sporočila, v enem je celo priložila fotografijo oltarja, posvečenega pisatelju. Ko je na nekem podpisovanju knjig ni pozdravil z njenim imenom, mu je poslala elektronsko sporočilo z več kot 10.000 besedami, kjer je napisala, da ne more verjeti, da si ni zapomnil imena svoje največje oboževalke.
Številni oboževalci sicer večinoma ostanejo pri nadlegovanju prek elektronske pošte in pisem. Paul Lomax, ki je bil prepričan, da je na vlaku spoznal J. K. Rowling, še preden je izdala Harryja Potterja, in da se je med njima takrat spletla posebna vez, je leta 2007 dobil prepoved približevanja in navezovanja stikov, saj ji je leta pošiljal pisma, ki so na koncu vsebovala že grožnje s smrtjo, ko jo je primerjal z umorjenim dramatikom Joejem Ortonom. Istega leta je Patricia Cornwell vložila tožbo proti pisateljici Leslie Sachs, ki jo je na spletu obtoževala plagiatorstva in protisemitizma.
A obsesivni bralci so hkrati tudi dober navdih za romane, poleg Kingovega romana Misery se tema pojavi tudi v romanu Zadie Smith z naslovom The Autograph Man, pa v romanu Enduring Love Iana McEwana, Notes on a Scandal Zoe Heller in Ponižanje Philipa Rotha, konec koncev pa je zasledovalec tudi vampir Edward Cullen v trilogiji Somrak Stephenie Meyer, še ugotavljajo v Guardianu.