Sreda,
30. 9. 2015,
14.39

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Maribor vino Vinag Boštjan Protner

Sreda, 30. 9. 2015, 14.39

8 let, 9 mesecev

Vinograd na najlepšem mariborskem griču spet živi (foto)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Peščica vinarjev in vinskih navdušencev, ki so opuščenemu vinogradu na mariborski Piramidi spet vdahnili življenje, je te dni začela trgatev. Letina bo, kot kaže, vrhunska.

Eden najprepoznavnejših simbolov Maribora je zagotovo Piramida, z vinogradi prekrit grič na severnem obrobju mesta. A ti vinogradi, nekoč ponos mesta, so po propadu Vinaga ostali brez oskrbe in so počasi propadali.

Piramida bo letos spet imela svoje vino V začetku letošnjega leta pa se je peščica vinogradnikov in vinarjev iz mariborskega okoliša odločila, da mu s skupnimi močmi povrnejo stari sijaj, predvsem pa v njem spet pridelajo vrhunsko grozdje in iz njega vrhunsko vino. Ustanovili so zadrugo Vino Piramida, ki jo sestavljajo vinogradniki oziroma vinogradniške družine Protner, Horvat, Ramšak in Golob ter še nekateri somišljeniki na čelu z mestnim viničarjem Stanetom Kocutarjem, ter vinograd z okoli 17 tisoč trtami vzeli v najem.

Ta teden so zadružniki začeli svojo prvo trgatev na Piramidi. "Ocenjujemo, da bomo pobrali okoli deset ton grozdja, polovica bo šla v klet družine Horvat, polovica pa v našo," je povedal Boštjan Protner, vinogradnik in vinar iz Vodol, ki je z vinogradom na Piramidi družinsko povezan.

V zadrugi tudi tisti, ki je vinograd na Piramidi pred skoraj 30 leti zasadil V letih 1986 in 1987 so ga namreč zasadili pod vodstvom Jožeta Protnerja, Boštjanovega očeta, nekdanjega enologa in direktorja mariborskega Vinaga, ki je zdaj eden od članov zadruge Vino Piramida in je seveda pozorno bdel nad začetkom trgatve.

Mariborska Piramida je zasajena izključno z renskim rizlingom, kraljevsko sorto, za katero sta južna lega in lapornata tla kot nalašč, je pojasnil starejši Protner.

Letina je vrhunska Nadvse veseli pa so tudi, da jim je prav letos, ko te vinograde obdelujejo prvič, neizmerno naklonjeno tudi vreme – obetajo si vrhunsko letino. "Letos se vidi, zakaj je renski rizling kralj," je dodal Boštjan Protner, "kljub ekstremnim pogojem in ekstremno visokemu sladkorju ima še vedno visoko kislino, ki je bistvena".

Letos bodo vino pridelali v dveh ločenih kleteh (količina grozdja je prevelika, da bi ga prevzel le en vinar), polnili pa ga bodo pod skupnim, zadružnim imenom. Prav ta duh združevanja želijo zadružniki še okrepiti.

Bo v hodnikih pod Piramido zrasla osrednja mestna klet? Domišljijo jim buri nekdanje zaklonišče z dvema kilometroma hodnikov prav pod Piramido, kjer si želijo urediti nekakšno mestno klet ali vinoteko, ki ne bi bila namenjena le vinu s Piramide, ampak vsem lokalnim pridelovalcem.

Edino, kar še manjka, je opaznejša podpora mestne občine Maribor. Zadružniki bi namreč z veseljem videli, da vino s Piramide postane protokolarno, mestno vino, a za zdaj resnega odziva občine še ni. Še cesta na Piramido, za katero bi morali poskrbeti občinski možje, ostaja dotrajana, pa čeprav je mariborski župan med svoje uspehe že zapisal, da je "rešil Piramido".

A člani zadruge Vino Piramida ostajajo dobre volje, potrgano grozdje je pokazalo izjemen potencial, vino bo zagotovo odlično in elana za prihodnja leta ne manjka. Ne nazadnje so vinograd dobili v desetletni najem, takoj ko začnejo obnovo, pa ga bodo dobili v najem za 30 let. Enkrat v tem obdobju pa se bo, upajmo, zganila tudi mestna oblast.