Ponedeljek,
29. 10. 2018,
14.23

Osveženo pred

9 mesecev, 2 tedna

Vsebino omogoča Jeruzalem SAT oljarna in mešalnica Središče

Natisni članek

Natisni članek

advertorial bučno olje bučna torta

Ponedeljek, 29. 10. 2018, 14.23

9 mesecev, 2 tedna

Naj jesenski recept: torta, ki je ne boste pozabili

Vsebino omogoča Jeruzalem SAT oljarna in mešalnica Središče

Buče so nedvomno kraljice slovenske jeseni - tako v kulinariki kot pri domačem ustvarjanju. Kaj pravite, da bi se preizkusili v peki prav posebne sočne torte ali si postavili malo drugačen kulinaričen izziv v družbi slastnega bučnega olja?

Sodelujte v nagradni igri: podarjamo košarico dobrot iz Oljarne Središče ob Dravi.

buče, bučno olje | Foto: Thinkstock Foto: Thinkstock

Velike, majhne, živo oranžne ali pisane - buče puščajo nedvomno velik pečat v slovenski tradiciji, predvsem v kulinariki. Le kdo ne uživa ob svilnatem in aromatičnem okusu bučnega olja, ki tako slastno polzi po domačih solatah in ji pričara prav edinstven okus, ki še dolgo boža naše brbončice?

Prav bučno olje je nedvomno eden najbolj znanih in priznanih proizvodov iz buč. Z njim sicer navadno zabelimo solate, z nekaj domišljije pa ga lahko uporabimo tudi malo drugače: pokapljamo ga po domačem narezku, svežem belem kruhu, kuhanih testeninah ali svaljkih, prav božanski pa je tudi s sladoledom.

Kakovostno bučno olje predstavlja pomemben del v uravnoteženi prehrani. Vsebuje velik del esencialnih maščobnih kislin, veliko vitamina E in selena. Je lahko prebavljivo, bogato z vitamini, minerali, fitosterini in aminokislinami.

Ne iščite bližnjic, zaupajte originalom

Oljarna Jeruzalem | Foto:

Osnova za kakovostno bučne olje, ki je obogateno s pristnim okusom svojega okoliša, so bučnice iz okoških krajev. Najboljše podnebje za gojenje buč sta nedvomno Štajerska in Prekmurje. V Središču ob Dravi že od začetka 20. stoletja deluje oljarna, ki je popoln odraz tamkajšnje tradicije. Njihovi izdelki so produkt večletne obrti in ljubezni do svojega dela in do svojih kupcev. Posebna veščina pridelave okusnega in žametnega bučnega olja se prenaša iz generacije v generacijo in ne podlega sodobnim tehnologijam. Pristni okus po bučnem olju namreč sega v našo preteklost in je del dediščine, ki so jo poznali že naši dedki.

V oljarni Središče ob Dravi na dan proizvedejo okoli 500 litrov bučnega olja, na leto okoli 90 tisoč. Njihovo stalno spogledovanje s preteklostjo pa jim je letos pomagalo, da so izdali prav poseben izdelek središko bučno olje iz belic, to je iz tistih starih buč, ki bučnemu olju dodajajo prav poseben prvinski okus.

buče, bučno olje | Foto: Thinkstock Foto: Thinkstock Ali ste vedeli?

Bučno olje nastane tako, da semena buč posušijo v sušilnici, jih očistijo plev in jih nato v oljarni zmeljejo, dodajo vodo in zamesijo maso, ki jo pol ure pražijo pri 90 stopinjah Celzija. V stiskalnici iz spražene mase stisnejo olje.

Za en liter bučnega olja potrebujejo približno 33 buč oziroma od 2,5 do 2,8 kilograma bučnih semen.

Obogatite svojo kulinarično izkušnjo s pravim bučnim oljem

Paradni izdelek oljarne Središče ob Dravi je štajersko-prekmursko bučno olje, ki ga večino prodajo na slovenskih trgovskih policah. A tudi zaradi zanimanja turistov, ki množično obiskujejo oljarno, je ponudba bučnih izdelkov bistveno širša. Preverite njihovo spletno trgovino in se prepustite okusom Štajerske in Prekmurja.

Med njihove glavne specialitete spadajo tako bučna olja kot preostali izdelki, povezani z bučami - slanimi, sladkimi in praženimi bučnicami.

Bučno olje je uporabno tudi v kozmetiki

Gre namreč za vsestransko in kakovostno živilo, ki ga zaradi svoje sestave lahko uporabite tudi v kozmetiki. Uporabljajo ga za masažo, za lajšanje glavobolov, bolečin v mišicah in pri revmatskih težavah. Zelo blagodejno pa vpliva tudi na lase in lasišče: v šampon dodajte nekaj kapljic olja, z njim umijete lase in jih dobro sperite. Bučno olje vam bo prišlo prav tudi, če imate težave s prhljajem: žličko bučnega olja zmešajte z rumenjakom. Masko nato vtrite v lase in lasišče, pustite delovati pet minut, nato pa sperite z blagim šamponom.

torta | Foto: Okusite jesen s sočno bučno torto

Sestavine:

23 dag mletih bučnic
23 dag sladkorja
7 dag drobtin - prepojenih z rumom
1 vaniljev sladkor
8 jajc - sneg

Premaz: bučna ali marelična marmelada
20 dag čokolade za kuhanje
maslo

Postopek:

Rumenjake in sladkor penasto umešamo, dodamo drobtine in druge sestavine. Vmešamo sneg iz beljakov. Pečemo približno pol ure v srednje vroči pečici (180 stopinj Celzija). Uporabimo tortni model manjšega premera. Pečeno torto dvakrat prerežemo in premažemo z marmelado. Premažemo tudi okrog cele torte. Čokolado raztopimo na pari oziroma nizki temperaturi z maslom, ki ga dodamo glede na to, kako gosto želimo imeti raztopljeno čokolado.

Ohladimo in okrasimo po želji.


oljarna nagrada | Foto: Sodelujte v nagradni igri: podarjamo košarico dobrot iz bučnih semen

Odgovorite na nagradno vprašanje in z malo sreče boste prav vi prejeli v dar košarico dobrot, ki jo podarja Oljarna in mešalnica Središče ob Dravi.

Nagradna igra je končana. Srečna nagrajenka je Nena Godina.

Čestitamo!