Natanko s temi besedami je svoje sinočnje občutke strnil režiser filma Srečen za umret Matevž Luzar, ki je na 15. Festivalu slovenskega filma poleg 5 strokovnih vesen odnesel tudi "oskarja" občinstva.
Večer, ki ga je v portoroškem Avditoriju povezovala voditeljica Mojca Mavec se je začel s podelitvijo nagrade Metoda Badjura za življenjsko delo, filmski kostumografinji in pedagoginji Alenki Bartl Prevoršek.
Ta je Badjurovo nagrado – zanimivo je, da je šele tretja ženska prejemnica te nagrade -, prejela za izjemno avtorsko delo na področju filmske kostumografije, ki ga je ustvarila v 54 plodnih letih dela pri slovenskem filmu. Njeni kostumi so opazni a hkrati neopazni, smo slišali iz obrazložitve. Bartlova je orala ledino na področju kostumografije, postavila temelje slovenski katedri za kostumografijo in poleg Prešernove nagrade požela številna priznanja na svetovnih filmskih festivalih, med drugim tudi v Berlinu in Cannesu. Badjurovo nagrado sta podelili predsednica društva slovenskih filmskih ustvarjalcev Iva Krajnc in režiserka Maja Weiss, ki je svečano izjavila, da se slovenska filmska stroka priklanja delu Bartlove. In priklonilo se ji tudi občinstvo, ki je kostumografinjo nagradilo s stoječimi ovacijami. Bartlova je priznala, da je nagrade vesela tako zaradi sebe kot tudi mnogih kostumografov mlajše generacije. "Kostumografija je prekrasen poklic in vesela sem, da sem se lahko z njim ukvarjala v tolikšni meri," je povedala v nekaj zahvalnih besedah.
Najboljši celovečerec je Hvala za Sunderland
Strokovna žirija letošnjega FSF v sestavi Hanka Kastelicova, Mitja Okorn, Zvezdana Mlakar, Demeter Bitenc in Valentin Perko je vesno za najboljši celovečerni film, - zanjo se je potegovalo sedem filmov -, podelila celovečercu Hvala za Sunderland režiserja Slobodana Maksimovića, ki skozi zgodbo o poštenem delavcu stare šole Johanu, ki se znajde na robu eksistence, in vzpenjajoči se pop zvezdi, ponuja vpogled v sodobno slovensko družbo. "Imel sem dobro ekipo, dobro smo igrali tako v obrambi in napadu in verjetno smo zmagali zato, ker smo imeli daljšo klop," je bil slikovit Maksimović, ki je v imenu Branka Đurića – Đura prevzel nagrado za stransko moško vlogo v istoimenskem filmu. "Nisem Đuro, čeprav govorim podobno," se je pošalil ob prevzemu igralske vesne.
Polovica vesne za Fürsta, polovica za Bakoviča
Vesno za najboljšo moško vlogo sta si razdelila Uroš Fürst za vlogo Uroša v filmu Vaje v objemu in Gregor Bakovič za vlogo Johana v filmu Hvala za Sunderland. Po besedah članice žirije Zvezdane Mlakar je Fürst navdušil z moderno igro in zato, ker je člane komisije spravil do joka, Bakovič pa zaradi svoje subtilnosti in zato, "ker je tisti, ki je v filmu povedal direktorju, kar mu gre, česar si," tako Mlakarjeva, "vsi želimo."
Jana Zupančič kot nimfa, ki plava in osrečuje
Vesno za najboljšo žensko vlogo je za vlogo Tjaše v filmu Vaje v objemu prejela Jana Zupančič. Po mnenju žirije gre za izredno kreacijo moderne ženske 21. stoletja, ki jo je Zupančičeva oblikovala z izredno subtilnostjo in minimalnimi pomagali ali kot je bil slikovit član žirije Demeter Bitenc, "ker je kot nimfa, ki plava in osrečuje."
Svetla izjema so študentski filmi
Obilo pohval je bil deležen prejemnik vesne za najboljši kratki film Nad mestom se dani režiserja Blaža Završnika, ki ga je komisija zavoljo njegove kakovosti iz kategorije študentskih filmov "povzdignila" v kategorijo kratkih filmov. Po besedah Mitje Okorna, komisija z bolečino v srcu ugotavlja, da letos v slovenskem filmu ni bilo presežkov, so pa izjema študentski filmi, ki nakazujejo svetlo prihodnost. Eden takih je prav Završnikov film Nad mestom se dani, ki mu je Okorn zaželel, da bi nekoč ustvaril prvi slovenski mjuzikl. Završnik je povedal, da ga pri ustvarjanju filmov vodi želja po ganjenju gledalcev, pri čemer je zanj največja zahvala, ko nekdo pristopi in mu to z iskro v očeh tudi pove. "Ko me je včeraj na ulici srečal Demeter Bitenc, me boksnil v trebuh in z iskro v očeh pohvalil moje delo, je bilo to zame največ, kar lahko dobim," je bil skromen Završnik.
Kozole: Še vse smo preživeli in bomo tudi to!
15 leto po rojstvu vesen do končno podelili tudi vesno za najboljši dokumentarni film. Nagrado je prejela življenjska zgodba treh izbrisanih, Dolge počitnice Damjana Kozoleta. Ta je po prejemu nagrade poudaril, da si nagrado deli s protagonisti filma, Nisveto, Aleksom in Katarino, "ki so imeli toliko poguma, da so stopili pred kamero in mi povedali svoje neverjetne življenjske zgodbe. Včasih je resničnost veliko bolj neverjetna kot je lahko naša filmska domišljija," je povedal Kozole in kljub bojazni o preživetju slovenskega filma končal v optimističnem tonu: "Še vse smo preživeli in bomo tudi to!"
Občinstvo srečno za umret
Občinstvo je za zmagovalca 15. FSF v kategoriji 16 filmov ustoličilo film Srečen za umret, ki je bil bogato nagrajen tudi po strokovni plati; z vesno za najboljši scenarij, scenografijo, fotografijo, kostumografijo in ton. Mitja Okorn je film opisal kot "vizualni masterpiece", ustvarjalcem filma pa zaželel, da bi se jim nagrada obrestovala tudi pri obisku kina. Nagrado občinstva je prevzel režiser Matevž Luzar, ki ni skrival, da filme tako ali tako snema za gledalce, zato je ta nagrada zanj ena najljubših in je bil sinoči: "Srečen za umret."