Torek,
24. 9. 2013,
9.03

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Stephen Hawking

Torek, 24. 9. 2013, 9.03

8 let, 7 mesecev

Kratka zgodovina Stephena Hawkinga

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
"Živim pet desetletij dlje, kot so mi napovedovali. Poskušam dobro izkoristiti svoj čas," je na premieri filma Hawking v Cambridgeu povedal najslavnejši znanstvenik na svetu, Stephen Hawking.

Film o 71-letnem fiziku Stephenu Hawkingu je posnel režiser Stephen Finnigan, svojo osupljivo življenjsko zgodbo pa pripoveduje kar znanstvenik sam. Prodorni fizik, ki je pri 21 letih zbolel za nevrološko motnjo, ki prizadene človekov gibalni aparat, v filmu razkrije svoj intimni svet od podpovprečnega otroka do genija z doktoratom. Kljub stalni smrtni grožnji, zaradi katere dobesedno sovraži zapravljanje časa, se je Hawking dokopal do nekaj izjemnih znanstvenih odkritij, ki so ga izstrelila med največje zvezdnike sveta. "To je film o potovanju skozi moje življenje," je na premieri filma, ki je odprl cambriški filmski festival, povedal prodorni fizik.

Na premiero ga je pospremila negovalka Claire Dutson, ki zanj skrbi že 11 let in je priznala, da delo z njim nikoli ni dolgočasno. "Včasih je obupno, večino časa pa je zabavno. Ves svet ga pozna kot priznanega fizika in astronoma, zame pa je on samo Stephen z odličnim smislom za humor," je povedala Dutsonova. Tudi režiser Stephen Finnigan se je sčasoma navadil na to, da je Hawking povsem navaden človek. "Predstavljal sem si ga drugače. Mislil sem, da bo zelo akademski, potem pa sem ugotovil, da se z njim zelo veliko nasmejiš," je povedal režiser.

Po filmski projekciji je na vprašanje o dojemanju boga in posmrtnega življenja dejal, da je teoretično mogoče možgane prekopirati v računalnik, kar bi omogočalo nekakšno vrsto posmrtnega življenja. "Seveda je to veliko nad našimi zdajšnjimi zmožnostmi. Mislim, da je posmrtno življenje pravljica za ljudi, ki se bojijo teme," je na britanski premieri povedal Hawking, avtor svetovne znanstvene uspešnice Kratka zgodovina časa.