Petek, 15. 1. 2016, 14.04
6 let, 9 mesecev
"Žvižgači niso ne kriminalci ne junaki"
Žvižgači niso ne kriminalci ne junaki, ampak "navadni ljudje, ki delajo njim ljube stvari in izjemno pozitivno vplivajo na svet", pravi avtor portretov Assangea, Ai Weiweia, Laure Poitras in drugih.
Raziskovalec računalniške varnosti, neodvisni novinar in heker Jacob Appelbaum med 20. januarjem in 19. februarjem v ljubljanskem projektnem prostoru Aksioma razstavlja serijo portretov sodobnih žvižgačev, med katerimi so Billi Binney, Laura Poitras, Glenn Greenwald (z Davidom Mirando), Julian Assange, Sarah Harrison in Ai Weiwei.
Čeprav so žvižgače v zgodovini povezovali z vohuni, so osebe, kot sta ameriški vojak Bradley Manning, zdaj Chelsea Manning, ki je na tisoče zaupnih dokumentov predal spletni strani WikiLeaks, in nekdanji sodelavec ameriške Agencije za nacionalno varnost (NSA) Edward Snowden, ki je svetu razkril ameriški vladni nadzor nad telefonsko in spletno komunikacijo, izstopile zaradi etičnih razlogov.
Oba omenjena sta izstopila v prepričanju, da lahko tajnost informacij ogrozi sodobno demokracijo, in z vero v še enega od ključnih igralcev v sodobni demokraciji – medije, so zapisali ob razstavi o sodobnih žvižgačih z naslovom SAMIZDATA: Dokaz zarote.
Za razstavo se je odločil zato, da bi posredoval svoje sporočilo. Kot poudarja heker in novinar, žvižgači, za ene državni sovražniki, za druge pa sodobni junaki, niso ne prvo ne drugo. So del "majhne, a izjemno močne skupine ljudi, ki se bori za družbeno pravičnost in državljanske svoboščine ter proti omejitvam svobode zaradi množičnega nadziranja in cenzure". Med njimi so raziskovalni novinarji, aktivisti, hekerji in umetniki.
Na postavitvi v Aksiomu bo na ogled tudi skulptura Panda pandi, ki jo je Appelbaum naredil v sodelovanju s kitajskim vizualnim umetnikom in aktivistom Ai Weiweiem.