Sobota, 28. 2. 2015, 8.12
8 let, 7 mesecev
Tita so poljubljali drugi, Kramberger je poljubljal vse po vrsti
Tako je sprehod po razstavi na ljubljanskem gradu začela Irena Uršič, kustosinja in avtorica odmevne razstave Pustolovščina poljubov. S pomočjo fotografij poljubov, ki jih hrani Muzej novejše zgodovine Slovenije, lahko gledalci odkrivamo zgodovino dvajsetega stoletja na malce nežnejši način. Razstava skozi poljube na fotografijah pripoveduje o ljubezni, sreči, protokolu, športnih zmagah, združitvi z bogom in še o marsičem.
Idejo o razstavi pa je sprožila fotografija neznanega avtorja, na kateri si italijanski vojak in Slovenka izkazujeta nežnosti. "Fotografija se me je dotaknila predvsem zato, ker je poljub nekaj, kar presega tudi vojno sovraštvo med narodi."
Fotografije z začetka dvajsetega stoletja so zelo romantične. Mama, ki se poljublja z otrokom, oče, ki poljubi svojo hči, sin, ki pozdravlja starše. "Čeprav je poljubljanje nekaj najbolj prvinskega, poljub v začetku dvajsetega stoletja ni bil v navadi in ni bil pogost. Ljudje si v javnosti ljubezni niso izkazovali s poljubljanjem.
Pravila lepega vedenja govorijo o tem, da poljubljanje ni bilo okusno in v javnosti sploh nezaželeno. Poljubljanje otrok s tujci pa sploh ne. In čeprav se nam zdijo fotografije romantične, je bila resničnost popolnoma drugačna."
"Naredili bi lahko eno samo razstavo o tem, kako se Tito poljublja na sto in en način. Predvsem pa je zanimivo to, da je on nastavljal lice, drugi pa so ga poljubljali."
Skozi fotografije spoznamo, kako se je spreminjal tudi način poljubov. Poljub je v drugi polovici 20. stoletja postal vse bolj priljubljen in univerzalen vedenjski vzorec, ki je iz zasebnega popolnoma prodrl v javno življenje. Zanimivi so poljubi na usta. "Slovenski prostor trojnega poljuba, se pravi na usta in na obe lici, sploh ni poznal. Po slovenskem prostoru se je razširil po drugi svetovni vojni iz folklor drugih narodov Jugoslavije. Poljuba na usta pred tem ni bilo."
Od politikov v devetdesetih sta izpostavljena le dva, Ivan Kramberger in France Bučar. "Kramberger je bil eden od slovenskih politikov, ki je podelil največ poljubov. Vsem, politikom in svojim podpornikom. France Bučar pa je izbran, ker je poljub nastal na zgodovinski dan, 26. decembra 1990."
Avtorici razstave je najljubša fotografija Pie in Pina Mlakarja. "Ganljiv poljub med starejšima zakoncema je ujel Nace Bizil in izkazuje nekaj, kar nam je lahko v oporo in spodbudo. Neko spoštovanje in razumevanje."
Razstava, ki je odprta le nekaj deset dni, je požela že veliko zanimanja, kar nakazuje, da si ljudje želimo bolj veselih, lahkotnejših in optimističnih vsebin. Kot kaže, je Muzej za novejšo zgodovino Slovenije z zadnjo razstavo zadel žebljico na glavico.