Sobota, 4. 5. 2013, 15.20
9 mesecev, 2 tedna
Krebuljica, gracilno zelišče
Krebuljica, klasično zelišče francoske kuhinje, ima kratko življenjsko dobo. Po videzu jo primerjajo s peteršiljem, čeprav je od njega bolj gracilna, po okusu pa bolj sladka in bližje janežu.
Krebuljica izvira iz južne Rusije in s Kavkaza, v zahodni Evropi jo poznajo že od rimskih časov, skozi stoletja pa se je usidrala predvsem v francoski kuhinji. Zelišče ima kratko življenjsko dobo, saj po cvetenju ni več uporabno v kulinariki, dobro prenaša zmrzovanje, sveže v plastični vrečki v hladilniku ne zdrži več kot dva dni, ob sušenju pa izgubi vso aromo.
Vzgoja na domačem vrtu je preprosta
Glede na kratkotrajnost krebuljice je najbolje, da zelišče vzgojimo doma. Da bi si zagotovili kar se da svežo in prvovrstno začimbo, pa je mogoče rastlino saditi večkrat v razmahu nekaj tednov. Tako bodo na vašem vrtu vedno znova rastli majhni svetlozeleni listi, ki bodo jedi prinašali prijetno aromo. S tem ko boste odstranili zunanje liste, boste v sredini rastline spodbudili rast mladih poganjkov.
Lega naj bo polsenčna
Krebuljico je najbolje posaditi na polsenčno stran, pri čemer je treba poskrbeti, da bo zemlja primerno vlažna. Ker zelišče hitro raste, ga lahko sadimo vsakih 14 dni. Vrt bo obvarovalo pred ušmi, polži in mravljami. Navadna, prava ali vrtna krebuljica, ki ji pravijo tudi češlika, krebulca, krebulica ali krvelj, je eno- ali dvoletnica.
Najboljša bo sveže natrgana
Krebuljico je najbolje natrgati tik pred uporabo. Dobro bo začinila juhe, omake, solate, ribe, krompir in palačinke. Cenjena je tudi zaradi svojih blagodejnih lastnosti.