Martin Pavčnik

Četrtek,
11. 9. 2014,
19.56

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Tina Maze Enzo Smrekar

Četrtek, 11. 9. 2014, 19.56

8 let, 7 mesecev

Med alpskimi smučarji vre: se ladja res potaplja?

Martin Pavčnik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Namesto osredotočanja na nemara kar osrednji del priprav na novo sezono, ki se bo začela čez mesec in pol, se slovenski alpski smučarji ubadajo s hudimi težavami.

Smukaški del slovenske moške smučarske ekipe že tri tedne vadi v Čilu, teden dni manj pa sta v Argentini nekoliko bolj veleslalomsko usmerjena Žan Kranjec in Mišel Žerak. Čeprav je druščina na južni polobli dodobra odmaknjena od smučarskega dogajanja v domovini, pa je alarmantni zvok dosegel tudi Južno Ameriko. Sedmerici smučarjev in predvsem njihovim spremljevalcem so na uho seveda prišle vesti o hudih težavah panožne zveze pri zagotavljanju sredstev za izvajanje programov. Ob koncu priprav na južni polobli jih tako čakajo krčenja, še bolj pa bi lahko bile na udaru mlajše kategorije in bržčas tudi pisarniški del.

Odgovornim za trženje pri Smučarski zvezi Slovenije kljub dvakratni olimpijski prvakinji Tine Maze, ki resda deluje samostojno, a je vendarle polnokrvna članica reprezentance s slovenskim tekmovalnim dresom, na katerem so našitki pokroviteljev zveze oziroma panoge, in je kot takšna tudi vodilna "manekenka alpincev", ni uspelo zbrati dovolj denarja za obljubljeni proračun. Na podlagi tega je alpsko vodstvo spomladi tudi sestavilo reprezentance, trenerske štabe in programe, za katere je poudarilo, da dosegajo standardni minimum konkurenčnosti. Zdaj je kot na dlani, da bodo programi, ki se že izvajajo, deležni grobih posegov, trenerske vrste pa po vsej verjetnosti tudi odpuščanj.

Manjka 300 tisoč evrov

Trenerji in tekmovalci sicer že pred uradnimi varčevalnimi ukrepi negodujejo nad skromnimi pogoji za delo in opozarjajo na veliko podhranjenost pri opremi. Ker pa v že tako okrnjenem proračunu (ta je bil ocenjen na 1,08 milijona evrov in vključuje tudi del voznega parka) zeva luknja v vrednosti 300 tisoč evrov, je jasno, da se bodo razmere še poslabšale.

Odgovorni za skromnejši sponzorski plen zdaj ob neizogibnem rebalansu proračuna žogico podajajo vodstvu panoge za alpsko smučanje in pričakujejo prilagojen program ozirom vitkejšo kadrovsko sestavo. O večjih posegih v splošno sprejeti program pa bodo bržčas morali razpravljati tudi strokovni svet, alpski odbor in zbor ter izvršilni odbor zveze.

Ob tem je seveda jasno, da bi drastično kleščenje programov slabo vplivalo na odnos z obstoječimi pokrovitelji. Le-ti so zaradi pripoznavanja tržne vrednosti nekaterih delov alpskega smučanja, podpore dolgoletnemu paradnemu športu ali pa tudi iz naslova umirajočega termina družbene odgovornosti ostali zvesti zimski druščini, a v prepričanju, da se bo program nemoteno izvajal, smučarji pa se bodo udeleževali tekmovanj na najvišji ravni.

Predsednik SZS obljublja sanacijski program

V smučarskih krogih vre. Najbolj črnogledi govorijo celo o potapljajoči se ladji. Vest o odhodu treh doslej pomembnih pokroviteljev smučarskih reprezentanc (Mercator, Hervis in Amicus) je med klubi, ki kot temeljne smučarske celice zaradi finančnih težav vse bolj lovijo sapo, in tudi smučarji prilila še nekaj dodatnega olja na ogenj, ki gori zaradi sistema samoprispevkov in vse manjšega proračunskega kolača. Iz več regij že prihajajo pomisleki o črni prihodnosti slovenskega alpskega smučanja, ki že postaja šport peščice otrok premožnejših staršev.

Že pred časom so ostro pismo na vodstvo zveze naslovili predstavniki tradicionalno močnih klubov – SK Branik, SK Alpetour in ASK Kranjska Gora. Javno pismo pa je predsedniku SZS Enzu Smrekarju namenil še predstavnik SK Slovenj Gradec Jože Horvat, ki poudarja, da je " obstoj in razvoj slovenskega alpskega smučanja znotraj deklariranih okvirov in vsebin celo vprašljiv".

V odgovor je prejel Smrekarjevo zagotovilo o tem, da pristojne službe na SZS pripravljajo sanacijski program, ki bo končan še ta mesec. "Delamo noč in dan. Takoj ko bo pripravljen, bomo najprej obvestili IO SZS, vse trenerje in tekmovalce in klube, nato pa tudi javnost. O kakršnih kolih namigovanjih in govoricah, ki se pojavljajo v teh dneh, pa ne moremo izgubljati časa. Pred nami je veliko dela, ki ga bomo s skupnimi močmi, v dobro športa zmogli opraviti," je po pooblastilu predsednika zapisal direktor zveze Jurij Žurej.

Ena ladja, dva krova

Vzporedno z vertikalno smučarsko fronto pa se v teh težkih časih za slovensko alpsko smučanje bijejo tudi horizontalne bitke. Novoizvoljeni predsednik alpskega odbora in zbora Dušan Gorišek se tako spopada z vse glasnejšimi kritikami vse čvrstejše opozicije. Predstavniki škofjeloškega, mariborskega in kranjskogorskega kluba naj bi po naših informacijah že pred časom od vodstva zveze zahtevali ukrepanje z jasnim ciljem – zamenjavo na čelu alpskih panog.