20.54

Matti Nykänen

Četrtek, 12. 2. 2009, 20.54

Matti Nykänen (Fin)

Je najboljši smučar skakalec vseh časov, ki je v svoji karieri med drugim osvojil štiri olimpijske in pet naslovov svetovnega prvaka.

Nykänen je zablestel na olimpijskih igrah v Sarajevu leta 1984, kjer je na veliki skakalnici preskočil konkurenco za 17,5 točke, kar velja še danes za največji naskok na OI. Štiri leta kasneje je v Calgaryju postal prvi skakalec, ki je na olimpijskih igrah osvojil vse tri zlate medalje (na veliki in mali skakalnici ter s finsko ekipo). Na svetovnih prvenstvih je osvojil pet zlatih medalj, od tega štiri z ekipo. V svetovnem pokalu nanizal prav tako rekordnih 46 zmag in štirikrat osvojil skupni seštevek tega tekmovanja.

Po koncu kariere se je "leteči Finec" znašel v velikih težavah v zasebnem življenju. Začel se je ukvarjati z glasbo, se vse bolj predajal opoju alkohola in žensk ter pred nekaj leti zaradi poskusa umora žene in družinskega prijatelja pristal celo v zaporu. Kljub temu pa je Nykanen osemdesetih letih v skakalnem športu postavil meje, ki jih bo težko kdo presegel.