Miha Šimenc Anamarija Lampič Anamarija Lampič

Sobota, 26. 2. 2022, 15.16

Lahti, smučarski tek, sprint

Anamarija Lampič peta v Lahtiju, prva vnovič Sundlingova

Anamarija Lampič | Slovenska smučarska tekačica Anamarija Lampič je na sprintu v Lahtiju zasedla peto mesto. | Foto Guliverimage

Slovenska smučarska tekačica Anamarija Lampič je bila peta v sprintu prostega sloga v Lahtiju. Na tekmi za svetovni pokal je slavila olimpijska zmagovalka, Švedinja Jonna Sundling, ki je bila 4,01 sekunde hitrejša od Slovenke. Tudi na drugem in tretjem mestu sta bili Švedinji, Emma Ribom (+3,28) in Maja Dahlqvist (+3,67).

Lampičeva je bila edina predstavnica Slovenije v ženskem sprintu, med tekači pa je nastopil Miha Šimenc in nastop končal na 43. mestu. Za Francozom Lucasom Chanavatom, zmagovalcem kvalifikacij, je zaostal 10,6 sekunde.

"Po igrah imam, odkar smo prišli, utrujeno telo, zdi se mi, da imam dovolj te višine. Zdi se mi, da danes nisem bila tista prava, a očitno forma še kar drži, sem na dobri poti. Res sem zelo zadovoljna. V finalu sem šla na vse ali nič. Želela sem držati Jonno, nič nisem imela izgubiti. Mislim, da sem zraven. Vlekla sem skupinico za mano, a so me pred zadnjim klancem 'pojedle', prišle so iz ozadja. A nič zato, mislim, da sem bila danes tista prava jaz in to me najbolj veseli," je povedala Lampičeva.

Bila je 13. v kvalifikacijah, za Sundlingovo, ki je bila najhitrejša, je zaostala 13,38 sekunde. V četrtfinale je Slovenka začela v četrti od petih skupin in v njej zmagala, pred drugouvrščeno Nemko Coletto Rydzek je imela 38 stotink prednosti. Nato je tekla v drugem polfinalu.

Večji del je bila v vodilni četverici, v zaključek pa so skupaj pritekle tri tekmovalke. Videti je bilo, da je ima med njimi najmanj možnosti za prvo mesto Lampičeva, ki pa je po zunanji strani vendarle prišla do silovitega finiša, ki jo je dobesedno potisnil na prvo mesto. Američanka Jessie Diggins je namreč na drugem mestu zaostala zgolj tri stotinke, še eno več pa Švedinja Johanna Hagstroem, ki je tako ostala brez finala.

Sundlingova je izjemno začela zaključni tek za zmago, takoj za njo je bila lep del Lampičeva, ki pa ji je za finiš zmanjkalo moči in je padla na peto mesto še pred ciljno ravnino ter tudi do konca ostala pred Rusinjo Natalijo Neprjajevo, vodilno v svetovnem pokalu. Poleg treh Švedinj je bila boljša še Digginsova.

To je bila prva tekma smučarskega teka za svetovni pokal po 4. januarju, ko se je novoletna turneja končala v Val di Fiemmeju.

V nedeljo bodo v Lahtiju še tekmi v klasičnem slogu na razdaljah, ob 11.30 se bodo ženske pomerile na 10 km, moški pa na 15 km.