Nedelja, 11. 3. 2018, 12.18

Kvitfjell, superveleslalom, moški

Oddan še en mali kristalni globus: Kjetil Jansrud kralj superveleslaloma

Kjetil Jansrud | Foto Guliver/Getty Images

Zmagovalec predzadnjega superveleslaloma v letošnjem svetovnem pokalu v alpskem smučanju je Norvežan Kjetil Jansrud. Z zmago v domačem Kvitfjellu je osvojil tudi mali kristalni globus, saj je njegov največji tekmec v tej disciplini Aksel Lund Svindal odstopil, možnosti, da bi Norvežana na finalu v Aareju še prehitela pa sta izgubila tudi Avstrijca Vincejnt Kriechmayr in Hannes Reichelt.

Ob Jansrudu sta danes na stopničke stopila še Švicar Beat Feuz (+0:22) in Francoz Brice Roger (+0:33). Zadnji je izkoristil višjim štartnim številkam naklonjene vremenske pogoje. Na stopničke se je uvrstil s štartno številko 49, za pičlo stotinko sekunde je prehitel Norvežana Adriana Smisetha Sejersteda.

21. zmaga Jansruda

32-letni Jansrud je še tretjič osvojil mali kristalni globus v superveleslalomu. Olimpijski prvak iz Sočija, ki je v Pjongčangu osvojil bron, ni dovolil presenečenja na domačem dvorišču, na katerem je postal rekorder tako po številu zmag kot po številu stopničk, kljub temu, da je za zmago trepetal vse do konca.

Kjetil Jansrud je zdaj tretji najuspešnejši superveleslalomist v zgodovini. | Foto: Guliverimage/Getty Images Kjetil Jansrud je zdaj tretji najuspešnejši superveleslalomist v zgodovini. Foto: Guliverimage/Getty Images

Na olimpijski progi, enem izmed prizorišč olimpijskih iger v Lillehammerju leta 1994, je prišel do svojih desetih stopničk ter je prehitel rojaka Aksla Lund Svindala, ki ostaja pri devetih uvrstitvah na zmagovalni oder. To je bila njegova že sedma zmaga v Kvitfjellu, peta superveleslalomska, kar je največ od vseh v Kvitfjellu.

Jansrud je vpisal svojo že 21. karierno zmago, enajsto superveleslalomsko, ter 48. karierne stopničke v svetovnem pokalu. Je tretji najuspešnejši superveleslalomist v zgodovini, več zmag v disciplini imata na moški večni lestvici le rojak Svindal (16) in Avstrijec Hermann Maier (24).

Z 21. zmago se je na drugem mestu najuspešnejših Norvežanov izenačil s Kjetilom Andreem Aamodtom. Več zmag med Norvežani v svetovnem pokalu ima le Svindal, ki je tudi na superveleslalomskih progah uspešnejši od Jansruda s 16 zmagami.

Boštjan Kline je v seštevku discipline sezono končal na 26. mestu,. | Foto: Sportida Boštjan Kline je v seštevku discipline sezono končal na 26. mestu,. Foto: Sportida

Slovenci brez superveleslalomskega finala

Slovenci so bili danes daleč od vrha, Klemen Kosi pa je z 29. mestom (+1:23) vendarle osvojil točke. Boštjan Kline je bil 40. (1:98), Miha Hrobat (2:18) pa 44. Odlično je bil sicer na poti Martin Čater, a je po napaki odstopil.

Kline in Čater sta ostala tudi brez superveleslalomskega finala v Aareju, kjer ima pravico nastopa najboljših 25 v razvrstitvi discipline. Kline je v seštevku discipline sezono končal na 26. mestu, Čater pa je padel na 29. mesto.

Glavni trener Peter Pen je po preizkušnji na Norveškem dejal: "Vedno je tako na superveleslalomu v Kvitfjellu, tesna tekma z majhnimi zaostanki. Kosi je na 29. mestu za drugouvrščenim zaostal le sekundo. Pri Boštjanu se je videlo, da ne more, sezone je zanj konec, a zdaj se mora pripraviti za naprej. Martin je bil po dobrih 40 sekundah drugi, kar je sledilo, pa ne bi želel komentirati. Iz dokaj solidne sezone smo naredilo slabo sezono, kar je naša krivda, od prvega do zadnjega.''