Petek, 13. 1. 2017, 18.15
6 let, 1 mesec
Smučarska legenda še ni rekla zadnje besede
Tiskovni predstavnik HSZ za Siol.net: Kostelić bo odločitev sprejel v prihodnjih dneh
Čeprav je vse kazalo, da je hrvaški smučarski velikan Ivica Kostelić danes v Wengnu končal svojo uspešno smučarsko kariero, pa zadnje informacije kažejo, da vendarle ni tako. Predstavnik Hrvaške smučarske zveze Nenad Eror je za naš medij pojasnil, da bo Kostelić odločitev o nadaljevanju kariere sprejel (šele) v prihodnjih dneh.
Čeprav je še zgodaj dopoldne na zlovešči petek, 13., kazalo, da je legendarni hrvaški smučar Ivica Kostelić, za katerega so stiskali pesti tudi številni Slovenci, pri 37 letih končal smučarsko kariero, pa je zdaj zgodba drugačna.
Predstavnik hrvaške smučarske zveze Nenad Eror je za siol.net pojasnil, da je Kostelić napovedal zgolj slovo od Wengna in svetovnega pokala, medtem ko bo odločitev o nadaljevanju kariere in morebitnem nastopu na svetovnem prvenstvu v St. Moritzu (kjer je leta 2003 osvojil naslov svetovnega prvaka v slalomu) sprejel v prihodnjih dneh. "Čakata ga še dve FIS-tekmi na Sljemenu. Odločitev o nastopu na tekmah bo sprejel v nedeljo, ko se vrne domov," je povedal Eror.
ARD: Kostelić se poslavlja; HRT: Kostelić se še ne poslavlja
Spomnimo: informacije o slovesu Ivice Kostelića so se pojavile med današnjo kombinacijsko tekmo v švicarskem Wengnu, kjer naj bi priljubljeni smučar za nemško televizijo ARD izjavil, da je to njegova zadnja tekma v karieri. Pojasnil je, da mu težave s kolenom (prestal je že 14 operacij) ne dopuščajo nastopanja na vrhunski ravni in da so bolečine preprosto prehude. Smučal je lahko le s pomočjo protibolečinskih tablet. Kostelić je še namignil, da se bo na priljubljeno progo v Wengnu verjetno vrnil kot turist.
Wengen je bil za Ivico Kostelića vedno posebno prizorišče.
Za domačo televizijo pa ...
Več prostora za nadaljevanje kariere pa je vsestranski Kostelić pustil v pogovoru za hrvaško nacionalno televizijo. Povedal je, da je bila to sicer nedvomno njegova zadnja kombinacijska tekma, saj jih v tej sezoni tako ali tako več ni na sporedu svetovnega pokala, o nastopu na februarskem svetovnem prvenstvu v St. Moritzu pa bo še razmislil. Dejal je še, da si še ne želi odpeljati svoje zadnje tekme.
Zakaj bi se lahko poslovil prav v Wengnu?
Wengenska proga Lauberhorn je bilo eno najljubših tekmovališč Ivice Kostelića. Imenoval jo je celo mati vseh prog, saj je vsebovala vse, kar mora slalomska proga ponujati tekmovalcu. V Wengnu je 13-krat stal na stopničkah, štirikrat zmagal v slalomu in dvakrat v kombinaciji. V zgodovini bo zapisan kot sedmi najboljši slalomist in 17. najboljši smučar vseh časov.
Slalom je odpeljal s 14. časom, po kombinacijskem smuku pa je zasedel 22. mesto in s tem osvojil prve točke v tej sezoni.
Svetovni prvak, a brez tako želenega olimpijskega zlata
V svoji karieri je starejši brat še slavnejše sestre Janice Kostelić osvojil štiri srebrne olimpijske medalje (tri v kombinaciji in eno v slalomu), v domačo vitrino pa pospravil tudi veliki kristalni globus (sezona 2010/2011) in pet malih. V svetovnem pokalu je zmagal 26-krat in se 60-krat povzpel na zmagovalni oder. Naslov svetovnega slalomskega prvaka si je prismučal leta 2003 v St. Moritzu, ki bo tudi letos gostil svetovno prvenstvo. Zadnjič je zmagal marca 2013 v skoraj domači Kranjski Gori.
Pregled podob, ki so zaznamovale življenje in športno kariero Ivice Kostelića #foto
Bleščeča kariera Ivice Kostelića se je začela 25. novembra 2001, ko je v Aspnu presenetil smučarsko karavano in s štartno številko 64 zmagal v slalomu.
Osvojil je štiri olimpijske medalje (tri v kombinaciji in eno v slalomu), a ostal brez tako želenega zlata. Z olimpijskih iger v Sočiju, kjer je bil drugi v kombinaciji, je na zagrebško letališče pripotoval v družbi slovenske smučarske kraljice Tine Maze (in obvezne spremljevalke, kitare).
Kostelić je specialist za prepletanje smuka in slaloma. Leta 2012 je (v družbi Američanke Lindsey Vonn) osvojil mali kristalni globus za zmago v kombinaciji.
Njegovo kariero sta najbolj zaznamovala oče Ante Kostelić, ki je Hrvaško kot smučarsko nacijo postavil na smučarski zemljevid ...
... in dve leti mlajša sestra Janica Kostelić, ki je s šestimi olimpijskimi medaljami (tri zlate je osvojila na olimpijskih igrah v Salt Lake Cityju leta 2002) še vedno ena od najuspešnejših alpskih smučark vseh časov.
Poškodbe so bil del njegovega smučarskega vsakdana. Prestal je več operacij kolena. Kot je povedal v enem od zadnjih intervjujev, bi potreboval še eno, a bo počakal na konec kariere, saj je vračanje po operaciji preveč zahtevno.
Ogromno navijačev je imel tudi med slovenskimi ljubitelji smučanja, navduševal pa je tudi s svojim tekočim znanjem slovenskega jezika.
Letos je nastopil na domačem Sljemenu in v švicarskem Wengnu, kjer se je najverjetneje poslovil od tekem svetovnega pokala.
Nastopil je tudi na revijalni tekmi v središču Zagreba, kjer je zaostal le za Avstrijko Renate Götschl. Na fotografiji je v tesnem objemu sestre Janice.
Obožuje pustolovščine v naravi. Večkrat se je z gumijastim čolnom zapeljal do različnih točk na Jadranskem morju, v začetku letošnjega leta pa je s Slovencem Miho Podgornikom prečkal Islandijo, domovino žene Elin, s katero ima dva otroka.
Kariera Ivice Kostelića v številkah:
Rojen: 23. november 1979 (Zagreb, Hrvaška)
Olimpijske medalje: 4
OI 2006 (Torino) – 2. mesto v kombinaciji
OI 2010 (Vancouver) – 2. mesto v kombinaciji
OI 2010 (Vancouver) – 2. mesto v slalomu
OI 2014 (Soči) – 2. mesto v kombinaciji
Medalje s svetovnih prvenstev: 3
SP 2003 (St. Möritz) – 1. mesto v slalomu
SP 2011 (Garmisch Partenkirchen) – 3. mesto v superveleslalomu
SP 2013 (Schladming) – 2. mesto v kombinaciji
Veliki kristalni globus: 1 (2011)
Mali kristalni globus: 5
Slalom (2002 in 2011)
Kombinacija (2011, 2012 in 2013)
Zmage v svetovnem pokalu: 26
2001/02: 3 (slalom – Aspen, Wengen in Flachau)
2002/03: 3 (slalom – Sestriere, Kranjska Gora in Bormio)
2003/04: 1 (slalom – Madonna di Campiglio)
2006/07: 1 (superkombinacija – Reiteralm)
2008/09: 1 (slalom – Alta Badia)
2009/10: 2 (slalom – Wengen, kombinacija – Kitzbühel)
2010/11: 7 (paralelni slalom – München, slalom – Adelboden, Wengen, superkombinacija – Wengen in Chamonix, superveleslalom – Kitzbühel, kombinacija - Kitzbühel)
2011/12: 6 (slalom – Beaver Creek, Flachau in Wengen, superkombinacija – Wengen in Soči, kombinacija – Kitzbühel)
2012/13: 2 (kombinacija – Kitzbühel, slalom – Kranjska Gora)
Stopničke v svetovnem pokalu: 60
2