Sobota,
18. 1. 2020,
14.11

Osveženo pred

4 leta, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,52

Natisni članek

Rogla Jernej Glavan Sara Goltes Gloria Kotnik Žan Košir Rok Marguč Tim Mastnak

Sobota, 18. 1. 2020, 14.11

4 leta, 3 mesece

Rogla, deskanje, paralelni veleslalom

Na Rogli brez preobrata za Slovence, nov mejnik za češko senzacijo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,52
Rogla 2020 - svetovni pokal | Češka dvoživka Ester Ledecka se veseli nove zmage. | Foto Matic Ritonja/Sportida

Češka dvoživka Ester Ledecka se veseli nove zmage.

Foto: Matic Ritonja/Sportida

Kljub šestim slovenskim orožjem na štartu četrtega paralelnega veleslaloma te sezone na Rogli se na zmagovalni oder ni prebil nihče. Tim Mastnak je bil edini slovenski finalist, a se je poslovil že v osmini finala (12. mesto). Je pa zato s širokim nasmehom prizorišče zapustila Ester Ledecka, češka genialka, ki je na Rogli zmagala že petič in se v zgodovino vpisala še kot prva, ki je v isti sezoni na tekmi svetovnega pokala zmagala v alpskem smučanju (decembra 2019 je slavila v smuku) in deskanju na snegu. Zdaj se spet seli na alpske smuči.

Slovenci so zaman upali, da se bo na Rogli, kjer so od nekdaj deležni močne navijaške podpore, zgodil rezultatski preobrat. Letos namreč sploh še niso stopili na zmagovalni oder.

Peto mesto Glorie Kotnik in Tima Mastnaka, lani dobitnika malega kristalnega globusa v paralelnem veleslalomu, sta najboljši slovenski uvrstitvi v tej sezoni.

Edini Slovenec v izločilnih bojih je bil tako Mastnak (8. v kvalifikacijah), ki pa se je na razočaranje svojih, v flourescentno zeleno obarvanih navijačev poslovil že v osmini finala in se moral zadovoljiti z 12. mestom. Usodna je bila stotinka sekunde zaostanka za Poljakom Oskarjem Kwiatkowskim.

Tim Mastnak je izpadel v osmini finala. | Foto: Matic Ritonja/Sportida Tim Mastnak je izpadel v osmini finala. Foto: Matic Ritonja/Sportida

Po tekmi je poskušal najti pozitivne sklepe. "Sam sem si seveda želel več, pred domačimi navijači še toliko bolj," je priznal, "nisem pa imel visokih pričakovanj, saj jih, glede na to, kako se sezona odvija, niti ne morem.

Rok Marguč, lani na Rogli tretji, je tekmo na domačem "dvorišču" končal na 17. mestu. | Foto: Matic Ritonja/Sportida Rok Marguč, lani na Rogli tretji, je tekmo na domačem "dvorišču" končal na 17. mestu. Foto: Matic Ritonja/Sportida

Moje vožnje niso slabe, sem v stiku z najboljšimi, a se mi nikakor ne sestavi. K sreči sezona ne prinaša ne svetovnega prvenstva ne olimpijskih iger, zato jo bomo lažje prebrodili. Če se že mora zgoditi, naj se zgodi letos," je sklenil v svojem značilnem pozitivnem slogu. "Šport piše take in drugačne zgodbe, letos se ta žal ne odvija po naših željah."

Italijan Edwin Coratti se je veselil svoje tretje zmage, že druge zaporedne na Rogli. | Foto: Matic Ritonja/Sportida Italijan Edwin Coratti se je veselil svoje tretje zmage, že druge zaporedne na Rogli. Foto: Matic Ritonja/Sportida

Glavni trener: Ni še potrebe po kriznih sestankih

Tudi glavni trener Izidor Šušteršič kljub letošnji rezultatski skromnosti slovenske deskarske reprezentance, od katere smo bili v preteklih letih vajeni presežkov, še ne želi ustvarjati panike, priznava pa, da se v ekipi pojavlja negotovost.

"Ne delamo panike, ne sklicujemo kriznih sestankov, to ne bo pomagalo. Preprosto je treba ohraniti čisto glavo in dobre občutke s treninga prenesti na tekmo, druge ni. Je pa pomembno, da ne obupamo," je opozoril. "Tekem je še veliko, že prihodnji konec tedna v italijanskem Piancavallu. To je po eni strani super, saj je priložnosti dovolj, po drugi pa se negotovost vleče z ene tekme na drugo." 

Žan Košir se je moral zadovoljiti z 20. mestom. | Foto: Matic Ritonja/Sportida Žan Košir se je moral zadovoljiti z 20. mestom. Foto: Matic Ritonja/Sportida

Prepričan je, da ekipa potrebuje samo en dober rezultat, že to bi lahko stvari postavilo na pravo mesto. "Ni druge, kot da gledamo naprej in pretekle tekme pomečemo v smeti. Se pa morajo legokocke čim prej sestaviti, da nas poletje ne prehiti," je dodal.

Najboljša moška trojica, kamor se je po štirih letih vrnil Američan z ruskim potnim listom, dvakratni olimpijski prvak iz Sočija, Vic Wild.  | Foto: Matic Ritonja/Sportida Najboljša moška trojica, kamor se je po štirih letih vrnil Američan z ruskim potnim listom, dvakratni olimpijski prvak iz Sočija, Vic Wild. Foto: Matic Ritonja/Sportida

Italijansko-češko zmagoslavje

Kvalifikacije sta najhitreje opravila Italijan Roland Fischnaller in Čehinja Ester Ledecka, ki je premor za smučarje hitrih disciplin izkoristila za kratek prehod na snežno desko. Oba sta se prebila vse do finala, v katerem se je Fischnaller udaril z rojakom Edwinom Corattijem in mu priznal premoč.

Wild je na odru za najboljše nazadnje stal leta 2016, in to prav na Rogli, kjer je leta 2015 zmagal. | Foto: Matic Ritonja/Sportida Wild je na odru za najboljše nazadnje stal leta 2016, in to prav na Rogli, kjer je leta 2015 zmagal. Foto: Matic Ritonja/Sportida

Tretje mesto je pripadlo Rusu Vicu Wildu, dvakratnemu olimpijskemu prvaku iz Sočija, ki je po dolgem času spet stopil na zmagovalni oder. Da gre za veliko stvar, nam je potrdil tudi nekdanji deskar Justin Reiter, sicer trener Čehinje za deskarski del, ki je z Vildom odraščal. "Kar solzne oči sem dobil ob njegovi medalji, to se mi še ni zgodilo," je priznal.

Pogovor z Rittrom bomo na Sportalu objavili v prihodnjih dneh, enako velja za pogovora s Petrom Kotnikom, glavnim trenerjem kitajske deskarske reprezentance, in svetovno prvakinjo iz leta 2015 Claudio Rigler, s 46 leti najstarejšo tekmovalko v deskanju, ki je letošnjo sezono odprla z zmago.

Justin Reiter, nekdanji deskar, danes trener Ester Ledecke, je bil navdušen nad vrnitvijo Wilda med najboljše. | Foto: Matic Ritonja/Sportida Justin Reiter, nekdanji deskar, danes trener Ester Ledecke, je bil navdušen nad vrnitvijo Wilda med najboljše. Foto: Matic Ritonja/Sportida

Brez izločilnih bojev je za pičlih sedem stotink sekunde ostal Rok Marguč, lani na Rogli odličen tretji, ki je osvojil 17. mesto. Žan Košir je bil 20., Jernej Glavan pa se ni prebil v drugo vožnjo. V ženski konkurenci je Kotnikova – ta še vedno čuti posledice, predvsem mentalne, po prometni nesreči, v katero je bila vpletena prejšnji teden, zato je izpustila tudi drugo vožnjo v Bad Gasteinu – osvojila 31. mesto. Mladinka Sara Goltes se ni uvrstila v drugo vožnjo kvalifikacij.

Ester Ledecka je pretrgala zmagovalni niz štirih zaporednih zmag Nemke Ramone Hofmaister. | Foto: Matic Ritonja/Sportida Ester Ledecka je pretrgala zmagovalni niz štirih zaporednih zmag Nemke Ramone Hofmaister. Foto: Matic Ritonja/Sportida

Med dekleti je slavila najhitrejša iz kvalifikacij, Ledecka, ki je v finalu izkoristila napako Avstrijke Ramone Theresie Hofmeister.

Čehinja, ki se je odločila ta teden posvetiti deskarskim tekmam, v tej sezoni znova blesti tudi na smučeh, v hitrih disciplinah, v žepu ima že eno smukaško zmago iz kanadskega Lake Louisa.

Rogla 2020 - svetovni pokal | Foto: Matic Ritonja/Sportida Foto: Matic Ritonja/Sportida

S tem je 24-letna zimska senzacija postala prva v zgodovini, ki je v isti sezoni na tekmi svetovnega pokala zmagala v deskanju in alpskem smučanju. To ji je med drugim uspelo tudi na olimpijskih igrah v Pjongčangu, kjer je v razmiku nekaj dni postala olimpijska prvakinja v superveleslalomu in paralelnem deskarskem veleslalomu. 

Ledecka se zdaj spet seli na alpske smuči. Prihodnji konec tedna bo v Banskem nastopila v smuku.

Tretje mesto je osvojila Rusinja Natalija Soboleva.

Naslednja deskarska tekma paralelnih disciplin bo prihodnji konec tedna v Piancavallu, kjer bo na sporedu slalom.

Fotogalerija tekme na Rogli (foto: Matic Ritonja/Sportida):

Fotogalerija
1 / 45

Marguč lani tretji

Na Rogli so Slovenci že večkrat dokazali, kam spadajo. Nazadnje je Rok Marguč lani na tem prizorišču osvojil tretje mesto, Žan Košir pa je bil pred tem že dvakrat drugi in dvakrat tretji.

Kotnikova je bila na Rogli stopničkam najbližje s četrtim mestom leta 2018, enak rezultat na Rogli ima v svoji statistiki tudi Mastnak (leta 2014), lani najboljši paralelni veleslalomist in svetovni podprvak v tej disciplini.

 

Izidi, moški:

 1. Edwin Corrati (Ita)
 2. Roland Fischnaller (Ita)
 3. Vic Wild (Rus)
 4. Dimitrij Loginov (Rus)
 5. Mirko Felicetti (Ita)
 6. Oskar Kwiatkowski (Pol)
 7. Aaron March (Ita)
  . Maurizio Bormolini (Ita)
...
12. Tim Mastnak (Slo)
17. Rok Marguč (Slo)
20. Žan Košir (Slo)
43. Jernej Glavan (Slo)

Vrstni red v svetovnem pokalu:

 1. Roland Fischnaller (Ita)     4110
 2. Maurizio Bormolini (Ita)     2228
 3. Daniele Bagozza (Ita)        2130
 4. Edwin Corrati(Ita)           2120
 5. Stefan Baumeister (Nem)      2075
 6. Mirko Felicetti (Ita)        2070
...
17. Tim Mastnak (Slo)            1060
23. Žan Košir (Slo)               640
25. Rok Marguč (Slo)              509,1
65. Jernej Glavan (Slo)            33,7


Izidi, ženske:

 1. Ester Ledecka (Češ)
 2. Ramona Hofmeister (Nem)
 3. Natalija Soboleva (Rus)
 4. Daniela Ulbing (Avs)
 5. Ladina Jenny (Švi)
 6. Julie Zogg (Švi)
 7. Sabine Schoeffmann (Avs)
 8. Sofija Nadiršina (Rus)
...
31. Gloria Kotnik (Slo)
44. Sara Goltes (Slo)

Vrstni red v svetovnem pokalu:

 1. Ramona Hofmeister (Nem)       5160
 2. Julie Zogg (Švi)              3000
 3. Ladina Jenny (Švi)            2920
 4. Selina Jörg (Nem)             2580
 5. Natalija Soboleva (Rus)       1980
...
16. Gloria Kotnik (Slo)           1126

Preberite še:

Urška Pribošič
Sportal Urška Pribošič: vrhunska športnica, ki vam je morda postregla v koči pod Triglavom #video