Rok Plestenjak

Sreda,
28. 11. 2012,
14.05

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Grega Žemlja Blaž Kavčič Aljaž Bedene

Sreda, 28. 11. 2012, 14.05

8 let, 7 mesecev

Žemlja: Hitro si lahko na napačni strani

Rok Plestenjak

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
O tem, katerih turnirjev se je bolje udeleževati in kakšne so pasti, sta naglas razmišljala Grega Žemlja in Blaž Kavčič. ''Hitro si lahko na napačni strani,'' opozarja prvi slovenski lopar.

Slovenska moška triperesna teniška deteljica je v tem letu spretno krmarila med dokazovanji na največjih ATP turnirjih, kjer je nabirala izkušnje (in točke) v družbi najboljših, ter nastopi na turnirjih serije challenger. Če pri prvih slovenski moški tenis še čaka na prvi naslov, Grega Žemlja pa je z dunajskim presežkom dokazal, da bi se lahko dolgoletne sanje kmalu uresničile, pa Slovenci na challengerjih blestijo že dalj časa. Skupaj so osvojili že 18 lovorik, največ turnirjev je osvojil Blaž Kavčič (8). Letos je bil zelo razpoložen Aljaž Bedene, zmagal kar na štirih in se zasluženo prebil med izbrano osmerico, ki v teh dneh nastopa na zaključnem finalu v Braziliji. Čeprav so se Grega, Blaž in Aljaž zavihteli med najboljših sto na svetu, kar omogoča sproščeno odskočno desko za udeležbo na največjih turnirjih, pa bodo še naprej dejavni na dveh ''frontah''. ''Načrti za sestavo urnika so se v zadnjih nekaj tednih drastično spremenili. Sezono začenjam v Dohi (ATP turnir serije 250), nadaljeval bom v Sydneyju (ATP turnir serije 250), nato pa sledi prvi veliki cilj, odprto prvenstvo Avstralije. S trenutno uvrstitvijo (je 55. na svetu, op.p.) bodo zdaj do izraza prišli višji turnirji, predvsem štirje največji (grand slam), pa tudi devet 'mastersov' serije 1000. Moram se jih udeležiti, saj bom drugače v svoj točkovni sistem prejel ničlo. Takrat se tudi ne smem udeležiti nobenega drugega turnirja,'' je o spremembah, ki jih je prinesla višja uvrstitev na svetovni jakostni lestvici, spregovoril najvišje uvrščeni Slovenec na lestvici. Tako se bo v uvodu nove sezone izognil challengerjem, ki se jih je v prejšnjih letih redno udeleževal, za podoben korak sta se odločila tudi Blaž in Aljaž.

Kavčič: Nikoli ne veš, kaj se bo dogajalo vmes

Pasti, ki jih prinaša udeležba na največjih turnirjih, je predstavil Blaž Kavčič. Na turnir ATP se je namreč potrebno prijaviti šest tednov pred začetkom, kar pušča določeno nepredvidljivost. ''Nikoli ne veš, kaj se bo dogajalo vmes, moraš pa najti razmerje med pridobljenimi točkami in uvrstitvijo. Na ATP turnirjih pridobivaš izkušnje z boljšimi igralci, tudi treniraš z njimi, a če nisi na njih uspešen, se lahko pripeti, da odigraš zelo malo tekem in ti pade samozavest. Takrat je treba odigrati kak challenger in si povrniti samozavest, nato pa iti nazaj na ATP. Lep primer je pokazal Grega, ki je z zmagami na challengerjih na Kitajskem dobil samozavest, nato pa je šlo le še navzgor,'' je pojasnil 25-letni Ljubljančan, ki se je bolj kot s teniškimi izzivi v zadnjih mesecih ubadal s poškodbami, zato so tudi izostali bolj prepričljivi nastopi na zaključku v Južni Ameriki.

Žemlja: Ne smeš biti preveč pogumen

V tem času je Žemlja na Dunaju s prebojem v finale dosegel največji uspeh v zgodovini slovenskega moškega tenisa, in dokazal, da lahko meša štrene tudi najboljšim. Ima nekoliko drugačno strategijo od Kavčiča. Bolj kot uvrstitev in točke ga zanima igra. ''S trenerjem sva vedno govorila, da je najbolj pomemben napredek v igri, rezultati pa bodo že prišli. Zato se v zadnjem času nisem oziral na 'ranking' in se spraševal, ali bom na 70. ali 90. mestu. Enostavno se nisem bal, niti razmišljal, ali nastopiti na turnirju ATP ali pa na challengerju. Šel sem na Kitajsko, nato tudi na masters, bil na Dunaju … Ni me več strah ATP-jev, se pa strinjam, da je treba biti na nek način previden. Ne smeš biti preveč pogumen in hoditi le na turnirje ATP, ker lahko z vrhunsko igro še vedno nekajkrat zapored izgubiš v prvem krogu in se ti to lahko maščuje. Sledi padec samozavesti, pade tudi igra in hitro si lahko na napačni strani. Treba je biti previden,'' je poudaril Gorenjec, na katerega tekmeci po dunajskem finalu gledajo z drugačnimi očmi. Višja uvrstitev prinaša nove zadolžitve, Žemlja pa verjame, da jim bo kos. To bo skušal dokazati že na uvodnem nastopu v letu 2013 v Katarju, tako kot Kavčič in Bedene pa se bo v nadaljevanju leta kdaj pa kdaj preizkusil tudi na challengerjih.