Thermometer Blue 0,09

Iga Swiatek Arina Sabalenka teniški globus

Nedelja, 23. 4. 2023, 17.45

teniški globus, 23. april

Finalni spopad prvih dveh igralk sveta Swiatkovi, Alcaraz slavil v domači Barceloni

Iga Swiatek | Iga Swiatek je zmagovalka turnirja v Suttgartu. | Foto Guliverimage

Iga Swiatek je zmagovalka turnirja v Suttgartu.

Poljakinja in prva igralka sveta Iga Swiatek je zmagovalka teniškega turnirja v nemškem Stuttgartu z nagradnim skladom 712.339 evrov. V finalu je 21-letnica iz Varšave v dvoboju najboljših igralk z lestvice WTA ugnala tri leta starejšo Belorusinjo Arino Sabalenka s 6:3, 6:4. Dvoboj je trajal uro in 51 minut.

Swiatek si je zagotovila 13. lovoriko na najvišji ravni, v finalu je igrala 16-krat. V Stuttgartu je slavila že lani, ko je v finalu premagala prav Belorusinjo s 6:2, 6:2. Tokrat je ob zmagi oddala tri igre več, a kljub vsemu zanesljivo slavila. To je bila sicer njena šesta lovorika na peščenih podlagah.

Štiriindvajsetletna Sabalenka je še tretjič zapovrstjo igrala v finalu Stuttgarta, vselej pa je izgubila proti prvi igralki sveta. Leta 2021 proti Avstralki Ashleigh Barty, lani pa proti Swiatek.

Današnji poraz v finalu je bil njen deseti v karieri, zbrala pa je 12 naslovov. Letos je dobila dva turnirja, nazadnje je bila najboljša na odprtem prvenstvu Avstralije na začetku leta. Na zadnji stopnički turnirjev najvišje ravni je marca izgubila v Indian Wellsu.

Alcarazu domači turnir v Barceloni  Carlos Alcaraz je v finalu Barcelone premagal Stefanosa Cicipasa. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Carlos Alcaraz je v finalu Barcelone premagal Stefanosa Cicipasa. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Španec Carlos Alcaraz je zmagovalec turnirja serije ATP v Barceloni z nagradnim skladom 2,87 milijona evrov. V finalu je po uri in 18 minutah premagal Grka Stefanosa Cicipasa s 6:3, 6:4.

Španec tudi v četrtem medsebojnem dvoboju proti Grku ne pozna poraza. Pred tem je slavil še v Miamiju (2022) in na OP ZDA (2021), obakrat na trdi podlagi, ter lani na pesku prav v Barceloni. Takrat sta se tekmeca srečala v četrtfinalu.

Za zdaj še 19-letni Alcaraz, 20. rojstni dan bo praznoval 5. maja, je v 12. finalu prišel do devete turnirske zmage in druge zaporedne v Barceloni. Na pesku je slavil šestkrat.

V tej sezoni je mladi Španec, ki bo kljub zmagi ostal na drugem mestu računalniške lestvice ATP za Srbom Novakom Đokovićem, četrtič igral v finalu. Po izpuščenem odprtem prvenstvu Avstralije zaradi poškodbe je ob vrnitvi na igrišča dobil turnir v Buenos Airesu, izgubil v Riu de Janeiru ter nato dobil še masters v Indian Wellsu.

Za pet let starejšega Grka se čakanje na prvo letošnjo lovoriko nadaljuje. Pred nastopom v Barceloni je na zadnji stopnički izgubil tudi na OP Avstralije proti Đokoviću. Danes je lovil deseto lovoriko, v finalu pa igral 26.

Rune po preobratu do naslova v Münchnu

Holger Rune je zmagovalec teniškega turnirja serije ATP v nemškem Münchnu. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Holger Rune je zmagovalec teniškega turnirja serije ATP v nemškem Münchnu. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Danec Holger Rune je zmagovalec teniškega turnirja serije ATP v nemškem Münchnu z nagradnim skladom 630.705 evrov. V ponovitvi finala je po preobratih v odločilnem nizu ugnal Nizozemca Botica van de Zandschulpa s 6:4, 1:6, 7:6 (3) in osvojil četrto lovoriko v karieri. Dvoboj je trajal dve uri in 49 minut.

Devetnajstletni Danec je dobil prvi niz, potem pa popustil, prepričljivo izgubil drugega ter v tretjem zaostal kar za dva odvzema servisa. Nizozemec je za zmago serviral trikrat, prvič pri vodstvu 5:2, nato 5:4, po novem odvzemu servisa pa še pri 6:5. Vselej se je Danec vrnil in podaljšano igro odločilnega niza dobil s 7:3.

Rune, ki je bil prvi nosilec turnirja, je v sedmem finalu slavil četrtič. Pretekli konec tedna je izgubil v finalu mastersa v Monte Carlu proti Andreju Rubljovu iz Rusije. Pred tem je slavil lani na mastersu v pariški dvorani Bercy in Stockholmu. Vse finalne nastope je zbral od lanske zmage v Münchnu.

V bavarski prestolnici se je v finalu pomeril prav proti tokrat četrtopostavljenemu van de Zandschulpu. Ta je v karieri zgolj dvakrat igral v finalu, obakrat prav v Münchnu. Lani je proti Runeju tam predal dvoboj po zaostanku 3:4 v prvem nizu.

Lajović slavil v Banjaluki

Srb Dušan Lajović je zmagovalec turnirja serije ATP v Banjaluki z nagradnim skladom 630.705 evrov. V finalu je s 6:3, 4:6, 6:4 premagal Rusa Andreja Rubljova. Dvoboj je trajal dve uri in 33 minut. Za Lajovića, ki je na turnirju v četrtfinalu izločil tudi prvega nosilca in rojaka Novaka Đokovića, je bila to druga lovorika v karieri. Pred tem je bil najboljši še v Umagu leta 2019.

Dušan Lajović je slavil v Banjaluki. | Foto: Reuters Dušan Lajović je slavil v Banjaluki. Foto: Reuters

V finalu je igral le še na mastersu v Monte Carlu pred štirimi leti, ko je izgubil proti Italijanu Fabiu Fogniniju. Vse tri finalne nastope druži peščena podlaga.

Za Rubljova je bil to 19. nastop v finalu turnirjev najvišje ravni. Lani je na zadnji stopnički Beograda, turnir so letos preselili v Banjaluko, ugnal Đokovića, tokrat pa je moral priznati premoč njegovemu rojaku.

Na svojem kontu ima sicer 13 lovorik, zadnjo je osvojil prav v Monte Carlu pred tednom dni.